Na łamach magazynu „National Geographic Traveler” i jego internetowej odsłonie wielokrotnie wspominaliśmy o polskich atrakcjach i ciekawych miejsca, którymi zachwycają się media na całym świecie. Turystyczne walory naszego kraju docenili m.in. dziennikarze CNN oraz popularnych dzienników – „The Sun”, „The Guardian” czy „The Jerusalem Post”. 

W 2021 r. CNN opublikowało zestawienie 15 najpiękniejszych miasteczek na Starym Kontynencie, wśród których znalazł się położony w województwie małopolskim Tarnów. Rok późnej amerykańska redakcja ponownie wyróżniła Polskę, plasując ją na pierwszym miejscu listy turystycznych poleceń na 2023. Doceniając nie tylko piękno naszego kraju, ale także zaangażowane w niesienie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. 

W ostatnim czasie głośno zrobiło się także o Łodzi, która – przypomnijmy – znalazła się na liście 25 wyróżnionych miejsc „BEST OF THE WORLD 2022 National Geographic”. Trzecie co wielkości miasto Polski zafascynowało redaktorów „The Jerusalem Post”. Mark Gordon i David Harris, autorzy podcastu „Travel Edition Podcast”, przyznali, że „złoty czas Łodzi dopiero nachodzi”, a stolicę województwa łódzkiego najlepiej odwiedzić kilka razy, bo „za każdym razem odkryje się coś innego”. 

Lublin zauważony przez brytyjski dziennik 

O Polsce wielokrotnie rozpisywały się też brytyjskie media. Ostatnio informowaliśmy, że dziennik „The Sun” uznał plaże na Półwyspie Heskim za jedną z najpiękniejszych, nazywając ją „rajem na Ziemi”. Z kolei Lublin zachwyciła dziennikarzy „The Guardian”, którzy nie szczędzili pochlebnych komentarzy pod adresem stolicy Lubelszczyzny. 

Neelam Tailor, autorka publikacji, zaznaczyła, że położone we wschodniej część kraju miasto ma wiele do zaoferowania turystom. Według dziennikarki, największym atutem Lublina jest jego niepowtarzalny klimat, zbliżony do tego, który panuje we włoskich miasteczkach. Renesansowe rezydencje, gotyckie budowle, urokliwe uliczki i klimatyczne kawiarnie oraz restauracje budują – jak przyznaje Tailor – atmosferę miasta.  

– Budynki w pastelowych kolorach z ozdobnymi białymi gzymsami i imponującymi frontami. Tętniące życiem restauracje połączone sznurami bajkowych światełek. Renesansowe rezydencje sąsiadują z gotyckimi zamkami i klubami techno. Jestem zauroczona – brzmi fragment artykułu. 

Widok na rynek Starego Miasta w Lublinie / Fot. Tomasz Bobrzynski (tomanthony) / Getty Images

Nie od dzisiaj wiadomo, że Lublin to miasto studentów, a w nocy ulice tętnią życiem. Ten fakt zauważył także „The Guardian”, który uznał największe miasto Lubelszczyny i Europejską Stolicę Młodych 2023 za „imprezową stolicą Polski”

Przypomnijmy, że miniony rok był dla Lublina całkiem udany pod względem turystycznym. W 2022 r. miasto odwiedziło 753 tysięcy turystów z Polski i ok. 50 tys. obcokrajowców – byli to głównie Niemcy, Izraelczycy, Amerykanie oraz Brytyjczycy

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029?

W 2016 roku Lublin ubiegał się o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł zdobył jednak wówczas Wrocław oraz hiszpańskie miasto San Sebastián. Jak się okazuje, stolica Lubelszczyny nie daje za wygraną i w 2029 r. ponownie powalczy o to miano. W maju lokalni radni jednogłośnie poprali te inicjatywę. 

– Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy się znów ubiegać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. (...) Zależy nam na udziale wszystkich mieszkańców i mieszkanek w procesie tworzenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 – zaznacza prezydent miasta Krzysztof Żuk.

– Chcemy pokazać pewną wizję nowej unii – kulturalnej, nawiązując do tradycji Unii Lubelskiej. Zaprosimy do współpracy miasta z Polski wschodniej, z zachodniej Ukrainy i z Białorusi, jeśli nastąpi tam proces wolnościowy oraz Litwy – dodaje Rafał Koziński, dyrektor Lubelskiego Centrum Kultury. 

 

Szukasz inspiracji, gdzie jechać na wakacje lub weekendowy wypad? Poznaj wyniki plebiscytu Travelera „Cuda Polski 2023” i odkryj najciekawsze miejsca w Polsce.