W ostatnim czasie Polska stała się nowym, ulubionym kierunkiem podróży brytyjskich turystów. Pod koniec 2023 roku informowaliśmy, że dziennik „Daily Mail” przygotował listę najlepszych miast w Europie na tzw. city break. Ku naszej radości, na czele zestawienia – po raz czwarty z rzędu – znalazł się Kraków, który w rankingu wyprzedził m.in. Paryż, Wiedeń czy Berlin. Okazuje się jednak, że nie tylko „Miasto Królów” cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych z Wysp. 

„Polska Wenecja” hitem wśród Brytyjczyków

Bydgoszcz, nazywana przez turystów „polską Wenecją”, stała się nowym ulubionym kierunkiem brytyjskich turystów. Z udostępnionych przez serwis Skyscanner danych wynika, że liczba wyszukań połączeń lotniczych do stolicy Kujawsko-Pomorskiego wzrosła o ponad 300% w skali roku. Większą popularnością cieszyło się tylko położone nieopodal granicy z Portugalią hiszpańskie Vigo (+1235%), najliczniejszy ośrodek Saksonii – Lipsk (+545%) oraz uwielbiane Rimini we Włoszech (+362%). 

Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy japońskie miasta – SapporoOsaka i Tokio (odpowiednio 5., 6. i 10. miejsce), a także Nantes we Francji (7.), tajski Chiang Mai (8.) oraz Billund w Danii, gdzie narodziło się LEGO. 

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy (Fot. Mariusz Guc/Shutterstock)

Z przygotowanego przez raportu dowiadujemy się rownież, że stosunek jakości do ceny pozostaje kluczowym czynnikiem dla podróżujących z Wielkiej Brytanii. Wpływ na wybór danej destynacji mają koszta noclegu (25%) i lotu (22%). W 2024 r. co czwarty Brytyjczyk jest gotów wydać na podróż więcej niż przed rokiem, 40% badanych chce utrzymać zeszłoroczny budżet, a tylko 9% zapowiedziało, że na urlop przeznaczy mniej pieniędzy. 

10 najpopularniejszych kierunków podróży turystów z Wielkiej Brytanii: 

 1. Vigo, Hiszpania (+1235% wzrostu liczby wyszukiwań) 
 2. Lipsk, Niemcy (+545%) 
 3. Rimini, Włochy (+362%) 
 4. Bydgoszcz, Polska (+313%) 
 5. Sapporo, Japonia (+276%) 
 6. Osaka, Japonia (+231%) 
 7. Nantes, Francja (+229%) 
 8. Chiang Mai, Tajlandia (+221%) 
 9. Billund, Dania (+219%) 
 10. Tokio, Japonia (+208%)

10 najbardziej budżetowych połączeń z Wielkiej Brytanii:

 1. Faro, Portugalia  (obniżka o -24% )
 2. Algier, Algieria (-23%)
 3. Nicea, Francja (-19%)
 4. Dalaman, Turcja (-13%)
 5. Antalya, Turcja (-12%) 
 6. Zurych, Szwajcaria (-11%)
 7. Boston, Stany Zjednoczone (-10%) 
 8. Los Angeles, Stany Zjednoczone (-10%)
 9. Frankfurt, Niemcy (-9% )
 10. Nowy Jork, Stany Zjednoczone (-9%)

Bydgoszcz z roku na rok zyskuje na popularności 

W 2022 roku Bydgoszcz gościła ponad pół miliona osób. Najchętniej odwiedzanymi miejscami w mieście były m.in. Ogród Zoologiczny, Park rozrywki Zaginiony Świat, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Exploseum. 

– Po spadku wizyt w okresie pandemii jest to lepszy wyniki niż w 2019 r. To dobra wiadomość, że wszystko wraca na dobre tory. [...] Staramy się coraz lepiej wykorzystać potencjał miasta, zwiększyć atrakcyjność oferty dla turystów – mówił Michał Sztybel, wiceprezydent miasta. 

Przypomnijmy, że przed czterema laty Bydgoszcz znalazła się na wysokim 10. miejscu w konkursie na najlepszą europejską destynację. W końcowej klasyfikacji „polska Wenecja” okazał się lepsza m.in. od Rzymu (11. pozycja), Madrytu (16.), Berlina (17.) czy Rotterdamu (20.). 

Z kolei w 2023 r. Wyspa Młyńska w Bydgoszczy znalazła się na liście laureatów wakacyjnego plebiscytu Travelera „Cuda Polski”Zielona enklawa miasta, dzięki głosom internautów, okazało się lepsze od dwóch innych propozycji z województwa kujawsko-pomorskiego – Skansenu w Kłóbce oraz Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. 

Źródło: skyscanner.net