Już 23 czerwca startuje wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa kujawsko-pomorskiego

  • Wyspa Młyńska z Młynami Rothera (Bydgoszcz). Enklawa zieleni w samym centrum miasta to jedno z najbardziej urzekających miejsc w Polsce. Przypomina młyńskie tradycje i dawną historię Mennicy Królewskiej. Znad wartko płynącej Młynówki wyrastają XIX-wieczne zabudowania, zwane Wenecją Bydgoską.    

Wyspa Młyńska z Młynami Rothera / Fot. Adobe Stock

  • Skansen w Kłóbce. W Kłóbce, malowniczej kujawskiej osadzie, odtworzono dawną tradycyjną wieś. Stare chałupy z przydomowymi ogródkami pełnymi kwitnących malw, słoneczników i floksów, wokół unoszący się zapach ziół i brzęczenie pszczół dochodzące ze słomianych uli.  

Skansen w Kłóbce / Fot. Jarek Czerwišski

  • Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Pamięta się tu czasy olendrów – protestanckich osadników z Niderlandów i Fryzji. Przeniesione tu z Doliny Dolnej Wisły zagrody to najcenniejsze, zachowane do dziś, przykłady architektury charakterystycznej dla olenderskich osadników.

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa mazowieckiego

  • Fabryka Norblina. Dwa hektary terenu na warszawskiej Woli przepełnionego niezwykłą historią. Obszar, który przez lata był zaniedbaną perłą poprzemysłowej architektury, przekształcił się w nową część miasta z biurami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, ekologicznym bazarem, kinem i muzeum.    

Fabryka Norblina / Fot. Materiały prasowe

  • Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Jedyne taka w kraju komplementarna i multimedialna ekspozycja folkloru polskiego fantastycznie łącząca tradycje i nowoczesność w siedzibie tak znaczącego dla kultury polskiej Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.    

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” / Fot. Materiały prasowe Mazowsze

  • Park Nauki Torus w Ciechanowie. Park naukowy tuż obok jednej z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie. Wieża zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na 5. miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez „The World Geography”.  

Park Nauki Torus w Ciechanowie / Fot. Urząd Miasta Ciechanów

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.