Młyny Rothera to co prawda nowa atrakcja Bydgoszczy, ale już na trwałe wpisały się w panoramę kulturalną tego miasta. To cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz.

Wyspa młyńska wraz ze znajdującymi się na niej Młynami Rothera znalazła się na liście laureatów wakacyjnego plebiscytu Travelera „Cuda Polski 2023”. Zielone serce Bydgoszczy, bo tak bywa nazywana ta zielona enklawa miasta, dzięki głosom internautów okazało się lepsze od dwóch innych propozycji z województwa kujawsko-pomorskiego. Czyli Skansenu w Kłóbce oraz Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.

Młyn-Maszyna – nowa atrakcja Młynów Rothera

W piątek otwarto kolejną atrakcję Młynów. To ekspozycja zatytułowana „Młyn-Maszyna” Jest to pierwsza w Bydgoszczy interaktywna wystawa popularnonaukowa i druga wystawa stała w tym obiekcie. Co się na nią składa? Na przykład stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. W centrum nauki można wcielić się w role konstruktorów, pracowników młynów i architektów. 

W Młynach Rothera można samemu spróbować swoich sił w produkcji mąki / Fot. A.Pawska/Młyny Rothera

Ekspozycja opowiada o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Przy użyciu współczesnych maszyn dzieci i dorośli mogą eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać.

Nietypowa wystawa w Młynach Rothera. Interaktywność na pierwszym miejscu

Interaktywna wystawa ma przekonać zwiedzających, że młyny wcale nie były nudnymi urządzeniami. Będzie można bowiem uzyskać odpowiedzi na takie pytania:

  • Które przedmioty mogą latać?
  • Po co spiętrzamy wodę?
  • Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? 

– Tym razem wystawą stałą podkreślamy rolę Młynów jako centrum nauki, miejsca, które budzi ciekawość i pomaga zrozumieć świat. Inspiracją, zarówno dla treści, jak i scenografii wystawy, stał się przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młyna Rothera. Młyńskie maszyny z przeszłości stały się punktem wyjścia do omówienia zjawisk i procesów fizycznych. Cała ekspozycja będzie przenosić odwiedzających do fascynującego świata nauki – mówi dyrektor Młynów Rothera, Sławomir Czarnecki.

Nowe centrum nauki poświęcone jest młynom / Fot. A.Pawska/Młyny Rothera

Nową ekspozycję przygotowała spółka MAE Multimedia Art & Education. W jej portfolio są wystawy, które można obejrzeć m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

– Wystawa inspiruje do odkrywania świata nauki i techniki. Eksperymentowanie i poznawanie nowych pojęć to wspaniała zabawa – mówi autorka koncepcji i scenariusza wystawy oraz zastępczyni kierowniczki Działu Programowego Młynów, Sylwia Mularczyk. Ekspozycja cieszy się sporym zainteresowaniem. Wejściówki można zarezerwować na stronie Młynów Rothera. W sobotę 9 grudnia odbędą się pokazy popularnonaukowe, warsztaty, eksperymenty i spotkania z popularyzatorami nauki. 

Młyny Rothera – miejsce autentyczne

Co prawda nie zachowało się oryginalne wyposażenie młynów. Jednak zwiedzający mogą przekonać się o tym, że miejsce to jest autentyczne. Na podłogach gdzieniegdzie leżą ziarna zbóż. Czyżby personel wysypywał je, aby można było wczuć się w atmosferę miejsce? Nie!

Otóż z oryginalnej konstrukcji budowali co jakiś czas wypadają na podłogę ziarna zbóż i mączny pył. Po prostu drewno „pracuje” i rozkurcza się pod wpływem ciepła. Wówczas ze ścian wypadają maleńcy świadkowie dawnej historii Młynów Rothera.

Nowa ekspozycja w Młynach Rothera to kolejna z już coraz większej liczby powstającej w Polsce w ostatnim czasie centrów nauki. Najbardziej znanym pozostaje ciągle, najstarsze w Polsce, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W maju 2023 r. w Szczecinie otworzyło swoje podwoje Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha.