Poszczególne województwa w Polsce znacząco różnią się między sobą, ale mówiąc o regionach, które w największym stopniu akcentują swoją odrębność, należy wskazać przede wszystkim na kujawsko-pomorskie. Kultura, obyczaje i przede wszystkim mowa, którą posługują się mieszkańcy tego obszaru - województwa kujawsko-pomorskiego nie sposób pomylić z żadnym innym. Już sam ten fakt może uzasadnić wycieczkę w tamte strony, jednak po dotarciu na miejsce każdy przekona się, że bliższe poznanie życia mieszkańców regionu będzie jedynie przyjemnym bonusem, dodawanym do lokalnych atrakcji. Co warto zobaczyć? Kujawsko-pomorskie zapewnia moc atrakcji, a poniżej omawiamy najciekawsze z nich.

Województwo kujawsko-pomorskie: co warto zobaczyć?

Początki państwa polskiego kojarzone są przede wszystkim z Wielkopolską. Trzeba jednak wiedzieć, że także w regionie kujawsko-pomorskim znajdziemy wiele śladów historii, które pamiętają jeszcze czasy dawnych władców, a niektóre z nich są jeszcze starsze. Województwo, które chcemy wam przybliżyć, dosłownie obfituje w stare grobowce, ruiny zamków i miejsca o niepodważalnej wartości historycznej. Nie brakuje tam też starych kościołów, ale to nie one stanowią najbardziej charakterystyczną wizytówkę regionu. 

Z czego słynie kujawsko-pomorskie?

Tym, co rozsławia ten obszar nie tylko w Polsce, ale i Europie, jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Odkrycie dawnej osady na terenach niewielkiej wioski to w ujęciu historycznym i archeologicznym przełomowe wydarzenie.

Województwo kujawsko-pomorskie należy docenić także za niezrównane walory przyrodnicze i krajobrazowe. Niemała w tym zasługa polodowcowego ukształtowania terenu. Wspaniałe obszary przyrodnicze ściągają tam miłośników natury z całej Polski i raczej nikt z odwiedzających nie żałuje wyprawy w te strony.

Które z kujawsko-pomorskich atrakcji warto zobaczyć? Przedstawiamy nasze propozycje.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim? Dla nikogo nie będzie chyba niespodzianką, że w pierwszej kolejności polecimy wam wycieczkę do Biskupina. Odkryta tam osada, która niegdyś gromadziła ok. 100 domostw, była ważnym ośrodkiem kultury łużyckiej. Badania archeologiczne udowodniły, że gród wybudowano z drzew ściętych mniej więcej w 748 roku p.n.e. Ziemie te były zamieszkiwane do V wieku p.n.e. Dziś możemy podziwiać tam wiele artefaktów przypominających nam o dawnych ludach, zasiedlających te tereny. 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce

Skoro o muzeach mowa, będąc w kujawsko-pomorskim, koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden z tamtejszych skansenów. Niektóre z nich zlokalizowano w miastach, ale z punktu widzenia zwiedzających najatrakcyjniejsze są te, które "wyrastają" w naturalnym otoczeniu. Składający się z dawnej wsi i zespołu parowo-pałacowego skansen w Kłóbce zajmuje malownicze tereny przy rzece Lubienka. Tradycyjna zabudowa, jak i pochodzące z epoki narzędzia i przedmioty codziennego użytku, zabierają zwiedzających w podróż do XVIII-wiecznej wioski.

Ruiny zamku w Bobrownikach

We wsi Bobrowniki możemy podziwiać ruiny dawnej warowni obronnej, wzniesionej w XIV wieku, najprawdopodobniej na polecenie księcia Władysława Garbacza. Do dziś zachowały się tylko śladowe pozostałości dawnej fortecy - fragment wieży i murów obronnych. Nie oznacza to jednak, że miejsce to należy omijać szerokim łukiem, nic z tych rzeczy. Ruiny robią ogromne wrażenie, nie tylko na osobach zafascynowanych historią.

Zamek krzyżacki w Świeciu

Zamki kujawsko-pomorskie to jedno z największych bogactw historycznych tego regionu. Kolejny ciekawy obiekt z tej kategorii to pozostałości zamku zamku krzyżackiego w Świeciu. Gotycko-renesansowa budowla, rozplanowana na polu kwadratu, została wzniesiona między Wisłą a Wdą. Kiedyś zamek składał się z dwóch prostopadłych części. Główna, zorientowana na stronę północno-zachodnią, zwracała się w kierunku Wdy. Obiekt został zniszczony w XVII wieku, w czasie szwedzkich najazdów.

Piramidy kujawskie

Przed nami dość nietypowe atrakcje turystyczne. Kujawsko-pomorskie, choć nie każdy o tym wie, ma swoje własne piramidy. Co ciekawe, niektóre z nich są starsze od swoich egipskich odpowiedników! Mówimy tu zatem o najstarszych budowlach megalitycznych w Polsce. Obiekty te są zlokalizowane na obszarze trzech wsi - Gaj Stolarski, Wietrzychowice i Sarnowo. Naukowcy określają wiek grobowców na 5500 lat, co w praktyce oznacza, że powstały 1000 lat wcześniej niż Północna Piramida w Dahszur. Nie jest jednak jasne, kto spoczął w komorach grobowych. Istnieje hipoteza, według której chowano tam pierwszych władców Kujaw, jednak naukowcy nie są w stanie tego potwierdzić. 

Kowal

W powiecie włocławskim leży niewielkie miasto Kowal. Co w nim wyjątkowego? Kiedyś stanowiło ono królewskie miasto Korony Królestwa Polskiego, a urodził się tam nie kto inny, jak sam Kazimierz Wielki. W miasteczku nie ma zbyt wielu ciekawych atrakcji, ale będąc w pobliżu, warto udać się pod pomnik ostatniego monarchy z dynastii Piastów. 

Góra Zamkowa w Dobrzyniu nad Wisłą

Kolejnym ważnym miejscem, którego nie może przegapić żaden miłośnik historii, jest Góra Zamkowa. W XV wieku Krzyżacy przypuścili oblężenie na stojący tam zamek. Po 3-dniowych walkach, rycerze zakonu zdołali obiekt. Najazdu nie przeżył żaden mieszkaniec zamku. Po splądrowaniu dóbr, najeźdźcy podpalili zabudowania, pozostawiając po sobie tylko zgliszcza. Dziś o tym wydarzeniu przypominają tylko pozostałości murów i wybudowany na szczycie wzgórza krzyż.

Bory Tucholskie

Czas na atrakcje dla wielbicieli dzikiej przyrody. Bory Tucholskie to największy w Polsce kompleks borów sosnowych. Obszar leśny rozciąga się w dorzeczu Wdy i Brdy, na terenie równiny Tucholskiej i Charzykowskiej. Miejsce to zaskakuje nie tylko malowniczym krajobrazem, ciekawą rzeźbą terenu oraz bogactwem flory i fauny, ale także niezmąconą ciszą. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla osób chcących oderwać się od miejskiego zgiełku. 

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Kolejną oazą spokoju jest wspaniały park krajobrazowy, rozciągający się między Gostyniem, Włocławkiem i Kowalem. W rozległych kompleksach leśnych można podziwiać wiele wspaniałych okazów przyrody, w tym objęty ochroną 300-letni dąb Jan. Nie brakuje tam także malowniczych jezior.

Jezioro Wikaryjskie

Skoro o tym mowa, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego regionu są właśnie jeziora. Kujawsko-pomorskie dosłownie obfituje w malownicze akweny. Odwiedzając Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, warto udać się nad brzeg malowniczego Jeziora Wikaryjskiego. Ze wszystkich stron otoczone gęstymi lasami poza sezonem jest oazą spokoju. Warto jednak pamiętać, że w sezonie letnim miejsce to jest oblegane przez miejscowych i przyjezdnych.