Katowice – kolejne duże miasto, w którym panuje tłok i gwar? To tylko pozory, a te najczęściej mylą. Tak też jest w tym przypadku. Już krótka wycieczka po Katowicach udowadnia, że w samym sercu wielkiej aglomeracji mieści się masa ciekawych miejsc, które tylko czekają, by je odkryć.

Ciekawe miejsca w Katowicach przypominają nieco atrakcje w Częstochowie. W mieście znajdziemy przede wszystkim ciekawą architekturę, obiekty rekreacyjne i interesujące placówki kulturalno-rozrywkowe. Miejsc, w których można obcować z naturą, jest tam niewiele. Pod tym względem, znacznie korzystniej wypadają atrakcje w Mikołajkach, atrakcje w Wiśle, atrakcje w Żywcu. Bądźmy jednak szczerzy, nikt nie przyjeżdża do wielkiej aglomeracji, żeby móc napawać się pięknem przyrody. Pragnąć kontaktu z naturą, lepiej obrać kurs na góry lub wybrzeże. Katowice mają do zaoferowania zupełnie inne atrakcje. 

Atrakcje w Katowicach – Nikiszowiec

Wycieczkę po stolicy Górnego Śląska rozpoczynamy w słynnym Nikiszowcu. Niewielkie osiedle we wschodniej części miasta to miejsce unikatowe w skali całego kraju, a nawet Europy. Niezwykła atmosfera najciekawszej dzielnicy Katowic wprawia w zachwyt przyjezdnych z innych części Polski i z zagranicy. Nic dziwnego, bo spacerując brukowanymi uliczkami, można odnieść wrażenie cofnięcia się w czasie o 100 lat.

Osiedle zostało wybudowane ponad 100 lat temu, dla górników pracujących w kopalni „Giesche” i ich rodzin. Poza budynkami mieszkalnymi, w Nikiszowcu znalazło się miejsce także dla szkoły, sklepów, kościoła, łaźni, komisariatu policji i innych użytecznych obiektów. W zamierzeniu, miała być to całkowicie samowystarczalna część miasta. Dominuje tam miejska zabudowa, składająca się z kamienic nazywanych „familokami”. Co ciekawe, występują tam także elementy wiejskie – chlewiki i kurniki. Mało tego, tuż za osiedlem uprawiano ziemniaki i zboża.

Architektura dzielnicy to dzieło Emila i Georga Zillmannów. Centralną częścią osiedla jest Plac Wyzwolenia, od którego odchodzi symetryczna sieć ulic. Wzdłuż nich rozciąga się niezwykła zabudowa, będąca znakiem rozpoznawczym tego miejsca – kamienice z czerwonej cegły i z czerwonymi ramami okiennymi. Niektóre są zaopatrzone w piękne okiennice. 

Atrakcje w Katowicach – Park Śląski

Kolejna wielka atrakcja Katowic (dosłownie i w przenośni), której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, to Park Śląski. Teren rekreacyjny, położony na pograniczu Katowic i Chorzowa, to jeden z największych parków miejskich na świecie (większy nawet od nowojorskiego Central Parku). Jego powierzchnia to aż 620 ha, co oznacza, że w Europie ustępuje tylko parkowi Phoenix w Dublinie.

Miejska oaza zieleni składa się z terenów parkowych i leśnych. Przyjezdni mogą tam odpocząć nad brzegiem jednego z wielu stawów i strumyków lub w cieniu drzew. Nie brakuje długich alejek spacerowych i tras rowerowych, wzdłuż których ustawiona jest typowa dla takich miejsc infrastruktura – ławki i altany. 

Park Śląski to nie tylko tereny zielone, ale i liczne atrakcje. Te są położone po stronie chorzowskiej, jednak od stolicy Górnego Śląska dzieli je zaledwie „rzut kamieniem”, więc spokojnie można wpisać je na listę najciekawszych miejsc w Katowicach. 

O jakich atrakcjach mowa? Na terenie parku mieści się Legendia, czyli słynne wesołe miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Górnośląski Park Etnograficzny i Planetarium Śląskie. Trudno o inne miejsce, które gromadzi tak wiele interesujących obiektów. 

Atrakcje w Katowicach – Muzeum Śląskie

Będąc w Katowicach, po prostu nie można nie odwiedzić Muzeum Śląskiego. Nowoczesny kompleks powstał na zrewitalizowanym terenie dawnej kopalni „Katowice”. Zabytkowe budynki zostały odnowione w dość specyficznym stylu, który łączy tradycyjną architekturę industrialną z nowoczesną stylistyką. Nad nimi góruje wieża dawnego Szybu Warszawa II, na której wybudowano wspaniały taras widokowy (na wysokości 40 metrów). 

W pokopalnianych budynkach zgromadzono eksponaty przypominające o bogatej historii Górnego Śląska i nie tylko. Placówka oferuje pięć wystaw stałych i wiele wystaw czasowych, więc w tak bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabrakło też atrakcji, przygotowanych z myślą o najmłodszych odwiedzających.

Atrakcje w Katowicach – Dolina Trzech Stawów

W zestawieniu obejmującym największe atrakcje Katowic, nie można nie uwzględnić słynnej Doliny Trzech Stawów. Położony tuż obok centrum miasta obszar rekreacyjny zawdzięcza swoją nazwę trzem zbiornikom wodnym z częściowo zagospodarowanymi nabrzeżami. Bez wątpienia, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w Katowicach.

Coś dla siebie znajdą tam miłośnicy sportów wodnych, którzy mogą skorzystać z bogatej oferty przystani. Nie zabrakło też kąpieliska z trawiastą plażą. W Dolinie... wytyczono też ścieżki spacerowe i długą trasę rolkowo-rowerową, więc każdy, kto stawia na aktywny wypoczynek, z pewnością będzie zadowolony z wizyty w tym miejscu.

Cały teren otaczają zachwycające Lasy Murckowskie. Podkreślamy jednak, Dolina Trzech Stawów nie jest oazą ciszy i niezmąconego spokoju. Wynika to z faktu, że katowickie tereny rekreacyjne sąsiadują z dwiema trasami szybkiego ruchu i lotniskiem sportowym.

Atrakcje w Katowicach – Spodek

Będąc w Katowicach, nie można nie zobaczyć jednej z największych ikon tego miasta. Mowa o Spodku, czyli jednej z najbardziej oryginalnych hal sportowo-widowiskowych w kraju.

Obiektu położonego w pobliżu katowickiego ronda (w centrum miasta) nie da się pomylić z żadnym innym. Wszystko na temat wyglądu tego budynku mówi jego nazwa - okrągła hala przypomina latający spodek, jaki można zobaczyć w filmowych produkcjach z gatunku science fiction. 

Katowicka hala została otwarta w 1971 roku. Wówczas, był to największy i najnowocześniejszy obiekt widowiskowo-sportowy w Polsce. Do dziś w Spodku organizowane są najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne. To właśnie tam odbywały się pamiętne koncerty Tiny Turner, Eltona Johna, Deep Purple, Genesis czy Black Sabbath. W Spodku polscy siatkarze wywalczyli mistrzostwo świata, a lekkoatleci i koszykarki – mistrzostwo Europy. 

Co ważne, wnętrze słynnej hali można podziwiać nie tylko przy okazji wydarzeń sportowych i kulturalnych. Zarządca obiektu przygotował trasę zwiedzania, którą można przemierzyć po wcześniejszej rejestracji. Zwiedzający zobaczą m.in. obiekty sportowe, halę główną i obiekty VIP. 

Atrakcje w Katowicach dla dorosłych – Galeria Szyb Wilson

Wracamy na Nikiszowiec, bo właśnie tam mieści się kolejna ciekawa atrakcja Katowic - największa w Polsce prywatna galeria sztuki. Obiekt mieści się w zabudowaniach dawnego szybu Wilson kopalni „Giesche”. Ekspozycja, zlokalizowana w zachwycającej przemysłowej scenerii, gromadzi działa sztuki współczesnej – rzeźby, obrazy i instalacje. W bogatych zbiorach nie zabrakło dzieł młodych artystów z Polski i ze świata. To niezwykłe miejsce stoi w opozycji wobec stereotypowej opinii na temat Śląska, przedstawiającej ten region jako nudny i typowo industrialny.

Atrakcje w Katowicach dla nastolatków – Park Trampolin JUMPCITY

Kolejna atrakcja, którą polecamy przede wszystkim młodzieży odwiedzającej Katowice, najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom mocnych wrażeń. JUMPCITY to miejsce, w którym przynajmniej częściowo można spełnić marzenia o lataniu. Poza strefom dla najmłodszych, znalazła się tam także sekcja wymagająca dobrej kondycji fizycznej i niemałej odwagi.

Jedną z największych atrakcji jest tam wielka trampolina sportowa, ale dużą popularnością cieszy się także sekcja pozwalająca ćwiczyć wsady do kosza i trampoliny z basenem wypełnionym gąbkami, służące doskonaleniu różnego rodzaju ewolucji. Można tam wybić się naprawdę wysoko, więc mocne wrażenia są gwarantowane. 

Atrakcje w Katowicach dla dzieci – Bajka Pana Kleksa

Co można polecić najmłodszym turystom, odwiedzającym Katowice? Jednym z najciekawszych miejsc w stolicy Górnego Śląska, dedykowanych najmłodszym, jest Bajka Pana Kleksa, czyli miejsce łączące światy zabawy, kultury i nauki. Wygospodarowano tam osiem stref tematycznych, inspirowanych przygodami Ambrożego Kleksa, czyli dobrze znanej postaci, stworzonej przez Jana Brzechwę.

Każda ekspozycja zapewnia inne atrakcje, ale wszystkie mają wspólny mianownik – łączą zabawę z nauką. Interaktywne elementy angażują wszystkie zmysły, zmuszają do myślenia i szukania rozwiązań. Warto podkreślić, że w Bajce Pana Kleksa przywiązuje się dużą uwagę do edukacji ekologicznej. Nie zabrakło tam także bardziej tradycyjnych elementów wyposażenia, takich jak zjeżdżalnie czy baseny z piłkami. 

Obiekt mieści się w pięknym budynku dawnej fabryki porcelany, który leży na Szlaku Zabytków Techniki. Osoby, które odwiedzają Katowice w towarzystwie najmłodszych, bez problemu trafią do tego miejsca przy okazji zwiedzania innych atrakcji tego miasta. Zdecydowanie warto się tam zatrzymać  na dłuższą chwilę, bo w Bajce Pana Kleksa nie ma mowy o nudzie.