Trwająca w latach 1939–1945 II wojna światowa była największym i najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Dziś o tych ważnych, ale jakże tragicznych wydarzeniach sprzed ponad ośmiu dekad przypomina Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To tutaj kolejne pokolenia Polek i Polaków mogą przeżyć swoistą lekcję historii, dowiedzieć się o genezie wojny oraz jej skutkach. I, co najważniejsze, pielęgnować pamięć o tych, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości ojczyzny. 

Kiedy powstało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Zlokalizowane nieopodal historycznego centrum miasta, przy pl. Władysława Bartoszewskiego nad Motławą, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w momencie otwarcia było największym tego typu obiektem w Polsce. Placówka rozpoczęła swoją działalność 23 marca 2017 roku, a w kameralnej uroczystości inaugurującej – oprócz darczyńców – uczestniczyli także zasłużeni weterani i kombatanci. 

Obecnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów. Potwierdzają to badania Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Pomorskiego Instytutu Naukowego im. Profesora Brunona Synaka. W 2023 r. MIIWŚ gościło ponad pół miliona zwiedzających, a nowy dzienny rekord frekwencyjny wyniósł 4553 osób. 

Co można zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, dzięki różnorodnym eksponatom, archiwalnym dokumentom, multimedialnym prezentacjom i edukacyjnym grom, na długo pozostaje w pamięci każdego odwiedzającego. Zarówno zapalonych miłośników historii, jak i osób, które dopiero poznają tematykę wojenną. Najważniejszą częścią gdańskiego muzeum jest ulokowana 14 metrów pod ziemią (poziom –3) i zajmująca powierzchnię 5 tys. m kw. wystawa główna. Ekspozycja podzielono na trzy bloki narracyjne:

  • „Droga do wojny”,
  • „Groza wojny”,
  • „Długi cień wojny”.

Pierwszy z nich przybliża genezę konfliktu i opisuje jego przebieg. Drugi skupia się na wojenne codzienności i życiu pod okupacją. Z kolei trzecia, a zarazem ostatnia część, opowiada o konsekwencjach niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę oraz sytuacji geopolitycznej na świecie po 1945 roku. Ze względu na prezentowane treści, wystawa główna rekomendowana jest dla osób powyżej 12. roku życia. Dla najmłodszych przygotowano wystawę zatytułowaną „Podróż w czasie”, która składa się z dwóch części – rekonstrukcji mieszkania warszawskiej rodziny oraz sali lekcyjnej. 

Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej (Fot. Agnieszka Stawrosiejko/Mat. prasowe MIIWŚ)

Na terenie MIIWŚ – tak jak w innych placówkach muzealnych – odbywa się szereg imprez kulturalnych i naukowych, również cieszących się sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk. Wszystkie z nich nawiązują do wydarzeń i problematyki okresu II wojny światowej.

Ponadto Muzeum II Wojny Światowej jest organizatorem Festiwalu Kultury Utraconej. Jego uczestnicy mogą zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym II Rzeczpospolitej i przekonać się, jak ogromne straty poniósł naród polski w sferze kultury w latach 1939–1945. 

– Festiwal Kultury Utraconej w sposób naturalny wpisuje się w hasło „Kultura wielu wymiarów”, które przyświeca działalności muzeum. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł – zaznacza dr hab. Grzegorz Berendt, odwołany dyrektor MIIWŚ. 

Ile trwa zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z pewnością można zaliczyć do jednych z największych ekspozycji, oferowanych przez muzea historyczne na świecie. Dlatego planując wizytę w MIIWŚ warto zarezerwować sobie więcej czasu niż w przypadku innych placówek tego typu. Zwiedzenie całej wystawy zajmuje około 4 godzin

Na koniec tej pełnej wrażeń wizyty, chętni mogą zaopatrzyć się w wszelakie gadżety oraz publikacje poruszające tematykę wojenną, odwiedzając muzealny sklepik. Dodatkowo na 4. piętrze budynku znajduje się restauracja z pięknym widokiem na Gdańsk. 

W ramach ciekawostki wspomnijmy, że muzeum oferuje również usługi noclegowe. Do dyspozycji gości jest pięć komfortowych pokoi dwuosobowych i trzy apartamenty dwupoziomowe dla większych grup. 

Ile kosztuje bilet do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Osoby planujące wizytę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z pewnością zainteresuje informacja odnośnie cen biletów. Za bilet normalny należy zapłacić 29 złotych, a za ulgowy – 22 zł. Koszt biletu rodzinnego – dla dwójki dorosłych i maksymalnie dwójki dzieci do 19. roku życia – wynosi 65 zł. 

Bilety zakupione na pół godziny przed zamknięciem kas są tańsze o połowę (normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł). Dodajmy, że dostępny w sześciu językach i zalecany w przypadku zwiedzania indywidualnego audioprzewodnik jest dodatkowo płatny (12 zł). 

W 2023 r. Muzeum II Wojny Światowej było najchętniej odwiedzaną atrakcją w Gdańsku (Fot. Agnieszka Stawrosiejko/Mat. prasowe MIIWŚ)

Godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej można odwiedzać przez cały tydzień, oprócz poniedziałków. Pierwsi zwiedzający wpuszczani są na teren obiektu po godz. 10:00. W każdy wtorek, gdy obowiązuje darmowe wejście, muzeum otwarte jest do godz. 16:00. W pozostałe dni – do 18:00 (w miesiącach wrzesień–czerwiec) i do 20:00 (lipiec–sierpień). 

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku