Weekend na Dolnym Śląsku to idealna okazja do spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody i możliwość odkrycia nowych, fascynujących miejsc w tej części Polski. Poniżej prezentujemy największe atrakcje regionu, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Świetnie sprawdzą się na krótki wypad z najbliższymi. 

Gdzie na weekend na Dolnym Śląsku?

 1. Manufaktura w Bolesławcu
 2. Zamek Kliczków
 3. Pałac Łomnica
 4. Zamek Książ
 5. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
 6. Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 7. Podziemne miasto Osówka
 8. Twierdza Srebrna Góra
 9. Karkonoskie Tajemnice
 10. Ornamental Farm Bukowiec
 11. Pocysterskie opactwo w Krzeszowie
 12. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
 13. Winnica Niemczańska

Manufaktura w Bolesławcu

Bolesławiec to kierunek nieoczywisty, ale coraz chętniej wybierany przez polskich turystów. Kameralne miasteczko na Dolnym Śląsku skrywa w sobie mieszankę bogatej historii, ciekawej architektury, a przede wszystkim rozpoznawalnej za granicą ceramiki. Pierwsze zakłady ceramiczne zaczęły pracę już w XVIII wieku, a ich tradycje połączone z nowoczesnymi formami kontynuowane są do dziś. Na terenie miasta działa ponad 30 takich zakładów. Każdy oferuje swoje unikalne projekty. Tworzone na miejscu wzory stały się wizytówką miasta, a produkowany towar pożądany jest na całym świecie.  

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na turystycznej mapie regionu. Placówka jest nie lada gratką dla miłośników rękodzieła, ale nie tylko. Można tam podejrzeć, jak wyglądają wszystkie etapy wytwarzania lokalnych wyrobów – od gliny do finalnego produktu. Pracownicy obiektu dodatkowo dzielą się historią sztuki rzemieślniczej oraz wprowadzają w regionalne tradycje. W ramach ciekawostki dodajmy, że w Bolesławcu co roku odbywa się Święto Ceramiki.  

Jak na żywe muzeum przystało, niekwestionowanie najlepszą częścią zwiedzania są pokazy oraz warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem niezależnie od wieku zwiedzających. Dzięki lepieniu czy malowaniu produktów rozwijamy swoją artystyczną duszę, a także tworzymy wyjątkową pamiątkę dla siebie lub bliskich.  

Zamek Kliczków

Dolny Śląsk słynie z licznych i niezwykle pięknych zamków, pałaców oraz dworów. Znajdujący się w samym sercu Borów Dolnośląskich Zamek Kliczków to miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy grup przyjaciół. Największy w regionie i prawdopodobnie największy w kraju tego typu obiekt hotelowy oferuje swoim gościom zaciszną atmosferę, wiele udogodnień, ale przede wszystkim możliwość spędzenia nocy w murach zabytkowej twierdzy. Ponadto na odwiedzających czeka strefa SPA, centrum konferencyjno-wypoczynkowe oraz klimatyczna restauracja, serwująca wykwintne dania.

Początki zamku datuje się na drugą połowę XIII wieku. Został wzniesiony przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, jako warownia graniczna ziemno-drewna. W kolejnych dekadach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli i przechodził liczne modernizacje. Do duży zmian doszło pod koniec XIX wieku, gdy obiekt otoczono ogromnym, 70-hektarowym parkiem w stylu angielskim według projektu cenionego architekta Eduarda Petzolda. To na jego terenie znajduje się jedyny w Polsce cmentarz dla koni, który powstał na polecenie księcia Fryderyka zu Solms-Baruth. Do naszych czasów zachowały się jedynie dwa nagrobki. 

W 2016 roku Zamek Kliczków był nominowany w plebiscycie Travelera „7 Nowych Cudów Polski”

Pałac Łomnica

Wycieczka szlakiem zamków i pałaców Dolnego Śląska z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom zabytkowych budowli. Naszą kolejną propozycją na weekendowy wypad poza miasto jest Pałac Łomnica, położony nieopodal Jeleniej Góry. Choć historia obiektu sięga czasów średniowiecza, to wczesnobarokowy pałac powstał ok. II połowy XVII w. i był wielokrotnie modernizowany. W latach 1835-1945 pieczę nad majątkiem szlacheckim sprawowała rodzina von Küster.

Po zakończeniu II wojny światowej pałac stał się własnością państwa i do 1977 r. służył jako szkoła. Potem popadł w ruinę. Swój dawny blask odzyskał w latach 90. minionego wieku, gdy budynek przejęli potomkowie dawnych właścicieli. Dziś obiekt zachwyca odwiedzających niezwykłą historią i wyjątkowym urokiem. W skład posiadłości – oprócz barkowego zamku – wchodzą także tzw. Mały Pałac, gdzie obecnie znajduje się hotel, restauracja i kawiarnia, oraz muzealny folwark. 

– Pałac Łomnica to urokliwy świat, gdzie łączy się duch historii z komfortem dnia dzisiejszego – wypoczynek w harmonii z naturą wyjątkowej Doliny Pałaców i Ogrodów – czytamy na oficjalnej stronie obiektu. Nic dodać, nic ująć!  

Zamek Książ

Zamek Książ, czyli największy w regionie i trzeci co do wielkości zamek w Polsce, to obowiązkowy punkt na mapie Dolnego Śląska. Rezydencja swoją sławę zawdzięcza rodzinie Hochbergów, która przez 400 lat dbała o zamek i świetnie nim zarządzała. Odwiedzających po dziś dzień mogą podziwiać królewskie lwy, pilnujące zamkowe bramy oraz szeroki dziedziniec honorowy, otoczony posągami mitologicznych bogów. 

Zamek Książ w Wałbrzychu (Fot. Materiały prasowe / Dolnośląska Organizacja Turystyczna)

Wspaniałe położenie obiektu, w samym sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego, sprawia, że rocznie odwiedza go blisko pół miliona turystów nie tylko z kraju, ale i ze świata. Zwiedzającym – oprócz zamkowych zakamarków – udostępniono również podziemia budynku, gdzie według rozpalającej wyobraźnię legendy, ma znajdować się złoty pociąg i inne skarby z czasów II wojny światowej

Z kolei pod koniec 2023 r. otwarto długo wyczekiwane apartamenty księżnej DaisyWnętrza należące niegdyś do najsłynniejszej mieszkanki wałbrzyskiej rezydencji odtworzono na podstawie zachowanych rycin i zdjęć po blisko 80 latach od ich zniszczenia przez nazistów. 

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Tworząc listę najciekawszych muzeów w Polsce, trudno pominąć Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Na miejscu zwiedzający mogą zobaczyć ponad 10 tysięcy eksponatów z całej Europy. Oprócz niezwykle cennych okazów pochodzących z XIX-wiecznych cenionych na całym świecie manufaktur wałbrzyskich, w kolekcji ulokowanej w Pałacu Albertich placówki znajdziemy także wybitne wyroby z fabryk niemieckich, austriackich, francuskich czy brytyjskich. 

Muzeum Porcelany oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w 2015 roku. Jednak jego tradycje sięgają początku XX wieku, gdy w Wałbrzychu z inicjatywy Towarzystwa Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej powstało Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej, przekształcone w 1926 r. na Muzeum Regionalne i przejęte przez lokalne władze. 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Będąc w Wałbrzychuwprost nie sposób ​​​​​​nie zajrzeć do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Obiekt otwarto w 2014 roku i od razu okrzyknięto najpiękniejszym naziemnym kompleksem górniczym w Polsce. W trakcie blisko dwugodzinnego zwiedzania goście mogą przekonać się na własne oczy, jak wyglądała codzienność górników. A to wszystko pod czujnym okiem emerytowanych pracowników kopalni, którzy oprowadzają przybyłych gości. Chętni mogą również wejść na wieżę widokową, z której roztacza się wspaniała panorama na miasto i okoliczne góry. 

Dodajmy, że największe atrakcje Wałbrzycha – Zamek Książ, Muzeum Porcelany, Starą Kopalnię i miejscową Palmiarnię można zwiedzać w ramach jednego wspólnego biletu „Explore Wałbrzych”. Co ważne, bilet ważny jest przez 12 miesięcy od daty zakupu.

Podziemne miasto Osówka

Góry Sowie to niewielkie pasmo górskie sprzyjające zewnętrznym aktywnością, a zarazem jest jednym z najbardziej tajemniczych w Polsce. Skrywają wiele atrakcji, ale także mrocznych tajemnic i legend. To właśnie tutaj mieści się część kompleksu Reise, czyli hitlerowskiego Olbrzyma.  

Pod wpływem alianckich nalotów Adolf Hitler nakazał budowę podziemnych obiektów. Jeden z nich powstał właśnie na terenach Dolnego Śląska. Niewolnicza praca więźniów obozów koncentracyjnych przyniosła monumentalnych rozmiarów „Olbrzyma”, chociaż budowa nigdy nie została ukończona. Przez dekady spekulowano o przeznaczeniu ukrytych pod skałami hal i tuneli.

Podziemne miasto Osówka (Fot. Materiały prasowe / Dolnośląska Organizacja Turystyczna)

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na jego temat, warto wybrać się do podziemnego miasta Osówka. Naziści przez bardzo krótki okres zdążyli wykonać tutaj, aż 2 km podziemnych kondygnacji. Obiekt ulokowany jest w granicach miasta Głuszyca, które leży w powiecie wałbrzyskim, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się tam komunikacją miejską.  

Twierdza Srebrna Góra

Wśród miejsc wartych odwiedzenia na Dolnym Śląsku jest Twierdza Srebrna Góra. To jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko na Dolny Śląsku, ale i całej Europie. W momencie powstania (druga połowa XVIII wieku) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji na Starym Kontynencie. Mimo wielu prób nigdy nie została zdobyta. Nawet przez armię francuską, którą dowodził Hieronim Bonaparte, młodszy brat Napoleona.

Obiekt co roku przyciąga tłumy turystów, wśród których znajdziemy zarówno zapalonych miłośników historii, jak i osoby pragnące przeżyć wspaniałą przygodę. Niezwykłą gratką dla zwiedzających jest ubiór przewodników, którzy oprowadzają przybyłych gości po twierdzy w strojach garnizonu stacjonującego w Srebrnej Górze w okresie wojny francusko-pruskiej. 

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu to miejsce bardzo dobrze znane czytelnikom National Geographic Traveler. W 2017 roku obiekt otrzymał największą liczbą głosów i znalazł się na liście „7 Nowych Cudów Polski”. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter tego miejsca sprawia, że od wielu lat cieszy się on dużą popularnością. 

Dzięki interaktywnym i multimedialnym ekspozycją odwiedzający mogą poznać najsłynniejsze legendy związane z Karkonoszami, historię o zasiedlających pobliskie tereny zielarzach i poszukiwaczach minerałów, a także stanąć oko w oko z Duchem Gór. Tajemnicza i baśniowa atmosfera towarzysz od momentu wejścia, aż do samego końca. Przyjezdnych do odwiedzin zachęca się usytuowana przed wejściem 7-metrowa rzeźba Ducha Gór z ważącym ponad 15 kilogramów minerałem. 

Ornamental Farm Bukowiec

Inne ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku? Do takich na pewno należy Ornamental Farm Bukowiec. Ozdobną farmę na przełomie XVIII i XIX w. założył hrabia Fryderyk von Reden. Dawne budynki gospodarcze pełnią obecnie funkcję noclegowej bazy turystycznej. Odbywają się tutaj również liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, festiwale oraz przyjęcia prywatne. Kompleks przyciąga masę turystów chcących odpocząć od zgiełku miasta oraz podziwiać piękno gór z okien pokoi.

W skład folwarku wchodzą: 

 • Dawny Browar (obecnie siedziba Muzeum Tajemniczy Las),
 • Budynek Dawnego Zarządu (teraz mieszczą się tu przytulne apartamenty dla chętnych odpocząć w zaciszu parkowym),
 • Stodoła (aktualnie mieści się w niej kawiarnia, Muzeum W Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz sala koncertowa),
 • Owczarnia (gdzie ulokowano szereg pracowni warsztatowych i zaplecze noclegowe),
 • oraz nieużytkowana Obora, zwana „Podkową”. 

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na odwiedzających czeka tu także XVI-wieczny dwór obronny otoczony fosą, a także ogromny park krajobrazowy, skąd można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy. 

Pocysterskie opactwo w Krzeszowie

„Europejska perła baroku”, jak nazywane bywa pocysterskie opactwo w Krzeszowie, od dekad przyciąga wiernych z całego kraju. Kompleks, którego początki sięgają XIII wieku, składa się z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, noszący tytuł bazyliki mniejszej, klasztoru sióstr benedyktynek, kościoła św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, cmentarza, Grobu Pańskiego, znajdującego się w kaplicy Marii Magdaleny oraz domu gościnnego opata. 

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Niegdyś Cieplice były osobną miejscowością i popularnym ośrodkiem wśród kuracjuszy z całego kraju. Obecnie natomiast są częścią Jeleniej Góry. Właśnie tutaj w sercu ich zabytkowej przestrzeni znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Przyrodnicze. Do dyspozycji zwiedzających są dwa piętra wystaw i eksponatów – ulokowane w budynku dawnego zespołu pocysterskiego.  

W środku można dowiedzieć się  o początkach najstarszego uzdrowiska w Polsce oraz o jego historii. Pozostałości po ogromnej kolekcji rodziny Schaffgotschów pokazują, jaki miała ona wpływ na rozwój lokalnych terenów. W zbiorach muzeum znajdziemy ponad 40 tysięcy różnorodnych eksponatów, a w tym barokowe freski z XVII wieku, minerały czy najważniejsze – dioramy.  

Dioramy zasługują na szczególną uwagę, w końcu są za jedne z największych i najładniejszych na terenach Starego Kontynentu. Zagłębiamy się w naturalne otoczenie i środowisko zwierząt z poszczególnych krain zoogeograficznych świata. Nowoczesne wystawy to kunszt dbałości o szczegóły, które pozytywnie wpływają na zmysły wizualne fachowców dziedziny, ale i wszystkich zwiedzających. Prawdziwa frajda dla miłośników przyrody.  

Winnica Niemczańska

Szukasz miejsca, w którym spędzisz wyjątkowy weekend na Dolnym Śląsku? Luksusowa strefa wellness, bogata oferta zabiegów, sauna, jacuzzi na zewnątrz, a do tego znakomita kuchnia i najlepsze wino w regionie. Winnica Niemczańska, bo niej mowa, wspólnie z Hotelem Niemcza Wino & SPA, restauracją „Dobry Rocznik” tworzą niepowtarzalny kompleks enoturystyczny, gdzie goście mogą oddać się chwili relaksu i odpoczynku oraz podziwiać piękne widoki na historyczną część Niemczy, Dolinę Tatarską i ceglany budynek starej gorzelni. 

Niemcza zapisała się na kartach historii Polski po wydarzenia z 1017 roku, gdy w mieście doszło do jednej z największych bitew prowadzonej w latach 1015-1018 wojny polsko-niemieckiej. Po trwającym miesiąc oblężeniu armia dowodzona przez Henryka II skapitulowała. Cesarz podpisała pokój w Budziszynie z ówczesnym księciem Polski, Bolesławem Chrobrym, a miasto doczekało się przydomka „Śląska Troja”. 

Wydarzenia z XI wieku upamiętnia tablica pamiątkowa przy niemczańskim ratuszu, na której wyryto słowa niemieckiego kronikarza Thietmara z Merseburga: – Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę.