„I wtedy przyszedł maj...”, a z majem Noc Muzeów i inne wiosenne dobrodziejstwa. Majówka, juwenalia, początek sezonu kajakowego – lista jest długa. Dziś jednak o muzeach, ale nie tylko, bo w tę wyjątkową noc można odwiedzać także galerie sztuki, kina, a nawet fabrykę czekolady. Zobacz, gdzie warto zajrzeć w nocy z 13 na 14 maja.

Są pewne miejsca, które w Noc Muzeum przeżywają szczególne oblężenie. W Warszawie od lat niezmiennie są to Muzeum Historii Żydów Polskich czy Centrum Nauki Kopernik. Ale nie tylko duże miasta oferują ciekawe atrakcje. Przekonałem się o tym, spędzając pierwszą Noc Muzeów w życiu w Puławach i Kazimierzu Dolnym. Wtedy złapałem bakcyla i od tamtej pory co roku staram się przeznaczyć tę jedną majową noc właśnie na kulturalne eksploracje. To dobra okazja, żeby odwiedzić obiekty, które na co dzień nie są dostępne dla wszystkich, albo po prostu „nie mamy czasu” się do nich wybrać.

Noc Muzeów 2023: Miejsca do odwiedzenia w Polsce

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej fascynujących regionów w Polsce. Nie tylko ze względu na bogatą historię, ale też liczne legendy. Chyba każdy słyszał opowieść o księżniczce Daisy. Zamek Książ, gdzie mieszkała, to niejedyny pałac warty zobaczenia.

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku

W Noc Muzeum nocne zwiedzanie oferuje Zamek Czocha. Wycieczki zaplanowano na piątek 12 maja i sobotę 13 maja. W oba dni startują o godz. 22. Nocne zwiedzanie potrwa około trzech godzin. W tym czasie odważni będą mogli zajrzeć do komnat, lochów czy zbrojowni. Nocne eksploracje umili miód pitny prosto z zamkowej winiarni.

Noc Muzeum dla kinomanów

Nie lada gratkę dla kinomanów przygotował trójmiejski Klub Żak. Podczas Nocy Muzeów goście będą mogli zwiedzić kabinę projekcyjną w kinie oraz obejrzeć film „Colargol zdobywcą kosmosu” z taśmy 35 mm. Wcześniej, o godz. 19:00, odbędzie się tzw. plakatobranie. Co to za akcja? Jak sama nazwa wskazuje, będzie można nabyć plakaty kultowych filmów. Wiele z nich to pojedyncze egzemplarze, więc warto być na miejscu chwilę wcześniej.

Wejherowska Noc Muzeów

W Noc Muzeów Wejherowo otwiera się jeszcze bardziej i to dosłownie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć sale historyczne w miejskim ratuszu oraz zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Wejherowa w jego gabinecie. Tradycyjnie udostępnione zostaną też krypty wejherowskiego klasztoru. Podziemia będzie można zwiedzać od godz. 20 do 22.

Ratusz w Wejherowie / fot. Antekbojar - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30278072

Białystok muzułmański

Noc Muzeów to szansa, aby poszerzyć horyzonty i zderzyć się ze stereotypami. Białystok uchodzi za ostroję tradycjonalizmu i patriotyzmu, tymczasem stolica Podlasia, tak jak i cały region, to kolebka różnorodności kulturowej i wyznaniowej. 13 maja każdy będzie mógł zajrzeć do meczetu muzułmańskiej grupy wyznaniowej. Zwiedzanie z przewodnikiem zaplanowano na godziny: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00. Na miejscu będzie można wziąć też udział w spotkaniu z Tatarami i poznać tajniki arabskiej kaligrafii.

Jak zaplanować Noc Muzeów w Polsce?

Noc Muzeów w Kozłówce nie tylko dla arystokratów

Kozłówka to wieś dobrze znana mieszkańcom Lubelszczyzny. Mieści się tam wyjątkowe Muzeum Zamoyskich. 13 maja wnętrza pałacowej ekspozycji będzie można zwiedzać swobodnie, bez limitów czasowych. Na pytania nurtujące turystów odpowiedzą damy w epokowych strojach. Zwiedzanie warto urozmaicić, biorąc udział w spotkaniu poświęconym powojennej emigracji polskich rodów arystokratycznych do Kanady.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce / fot. Jan Łoziński - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82225226

Świat zza krat

Więzienia to chyba jedne z najmniej pożądanych miejsc do zwiedzania, ale gdyby tak zajrzeć do środka bez konsekwencji? Taką okazję będą mieli mieszkańcy i przyjezdni w Kaliszu. W Noc Muzeów drzwi byłego Zakładu Karnego będą otwarte od godz. 10:00 do 23:00. Na zwiedzających czekają miejsca, które na co dzień nie są udostępniane, w tym: pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie oraz dyżurki oddziałowych i wychowawców.

Noc Muzeów w Zakopanem

Do Zakopanego jeździmy zazwyczaj po to, aby jak najszybciej zostawić je za sobą i ruszyć na górski szlak. Zimowa stolica Polski to jednak nie tylko zatłoczone Krupówki, ale również często pomijane muzea. W tym roku miasteczko organizuje Noc Muzeów tydzień po wszystkich – 20 maja. Wtedy też w Muzeum Tatrzańskim będzie można dowiedzieć się więcej o turystyce i taternictwie w okresie międzywojennym oraz lepiej poznać dźwięki, które słychać w Tatrach.