Muzeum to miejsce kultu wspomnień, wiedzy i niekiedy bezcennych artefaktów. Na mapie Polski znajdziemy ponad tysiąc tego typu obiektów, ale nie każdy z nich potrafi wykorzystać swój potencjał i przyciągnąć tłumy zwiedzających. Muzeum jednak nie musi kojarzyć się wyłącznie z mało interesującymi wystawami, a tym samym z patrzeniem na zegarek i odliczaniem czasu do wyjścia. 

Istnieje bowiem wiele placówek, które wyróżniają się formą, sposobem realizacji czy przedmiotem zainteresowania. Te czynniki sprawiają, że wizyta w tych miejscach może okazać się strzałem w dziesiątkę. W dalszej części artykułu prezentujemy najciekawsze muzea w Polsce, które na tyle pobudzają wyobraźnie, że po zwiedzeniu jednego z nich od razu zaplanujesz kolejną wizytę 

Ciekawe muzea w Polsce

 • Muzeum Porcelany w Bolesławcu
 • Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu
 • Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
 • Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
 • Muzeum im. G.J. Osiakowskich w Kaliszu
 • Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
 • Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Od drewnianych miejsc kultu, przez opowieści imigrantów, po umiejętność tworzenia produktów niezbędnych dla funkcjonowania naszej cywilizacji – kostek mydła! Uzbrójcie się w ciekawość i wybierzcie, w której z tych placówek postawić swoją stopę. 

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Pierwsze zakłady ceramiczne w Bolesławcu powstawały już w XVIII wieku, a ich tradycje pielęgnowane są po dziś dzień. Charakterystyczne wzory stały się niekwestionowanym symbolem regionu, rozpoznawalnym na całym świecie. 

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie na własne oczy możemy zobaczyć, jak wygląda poszczególny etap powstawania lokalnych wyrobów ceramicznych. Pracownicy obiektu zapoznają nas nie tylko z historią sztuki rzemieślniczej i bogactwem regionalnych tradycji. Przeprowadzą nas także krok po kroku przez cały proces tworzenia – od gliny, przez malowanie, wypiekanie, aż do finalnego produktu.

Bez wątpienia najlepszą częścią wycieczki po bolesławskim muzeum są oczywiście pokazy i warsztaty, które będą idealnym zwieńczeniem zwiedzania całego obiektu. Nic więc dziwnego, że możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia ceramiki cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród najmłodszych, jak i najstarszych gości. Lepienie glinianych naczyń czy malowanie gotowych produktów świetnie ogromnie wpływa na wrażliwość artystyczną .Własnoręczne zrobione arcydzieło stanowi niezapomniane wrażenia i fantastyczna pamiątkę.  

Muzeum Emigracji w Gdyni

W zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni działa Polskie Muzeum Emigracji. Jego lokalizacja wcale nie jest przypadkowa. W latach 20. minionego wieku przewinęło się tutaj tysiące naszych rodaków, którzy z nadzieją wyruszali na Zachód w poszukiwanie lepszego życia poza granicami kraju.

W Muzeum Emigracji na zwiedzających czeka ponad 10 tysięcy pamiątek, dokumentujących historię emigracji Polaków. Ponadto oferuje ono wystawy stałe, czasowe i online. Jak czytamy na oficjalnej stronie muzeum: Wystawa opowiada historię od czasów Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.

I dalej: Ekspozycja pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd, pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. 

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Prawdziwa gratka dla osób uwielbiających tajemnicze i niekiedy mroczne opowieści. Karkonoskie Tajemnice to miejsce poświęcone dawnym mieszkańcom regionu i słynnemu w okolicy Duchowi Gór, gdzie historia łączy się z legendą. Lokalizacja obiektu nie jest przypadkowa. Właśnie tutaj, w 2011 roku, odnaleziono kostura Liczyrzepa. 

Dzisiaj obiekt cieszy nasze oczy multimedialnymi, bardzo dobrze dopracowanymi i angażującym wystawami. Skarby górskiej krainy, magiczne korzenie mandragory czy wszechpotężne umiejętności Ducha Gór to tylko namiastka legend, z którymi zderzymy się w środku. Tajemnicza i baśniowa atmosfera towarzyszy nam od momentu wejścia, aż do samego końca. Przyjezdnych do odwiedzin zachęca się usytuowana przed wejściem 7-metrowa rzeźba Ducha Gór z ważącym ponad 15 kilogramów minerałem. 

Jedno jest pewne – dzięki nietypowym atrakcjom i zabawom, wizyta w Karkonoskich Tajemnicach na długo zostanie w pamięci. Przypomnijmy, że w 2017 r. obiekt ten znalazł się wśród laureatów plebiscytu Travelera „7 Nowych Cudów Polski”

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Jeden z najciekawszych obiektów muzealnych w Polsce znajduje się w Łodzi. Już od wejścia uwagę zwiedzających przyciąga ponad stuletni budynek muzeum z czerwonej cegły, gdzie ulokowane jest Muzeum Książki Artystycznej. Willa fabrykanta bawełny Henryka Grohmana znajduje się w zespole pałacowo-fabrycznym na terenie Księżego Młyna. 

Przed wojną mieściły się tu Zjednoczone Zakłady Przemysłu Bawełnianego Scheibler-Grohman SA. W latach 90. – państwowy potentat firm UNIONTEX. Dziś mury kryją prawdziwe skarby – ponad 1000 książkowych arcydzieł, a dodatkowo maszyny i urządzenia z epoki Gutenberga. Muzeum Książki Artystycznej z całą pewnością warto odwiedzić podczas weekendowego pobytu w Łodzi. 

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Na swojej stronie internetowej przedstawiają się jako „prawdopodobnie najciekawsze muzeum w Polsce”, co z pewnością potwierdzi niejeden zwiedzający. Dla wielu to wręcz obowiązkowy punkt zwiedzania Bydgoszczy.  W tym niezwykłym miejscu, znajdującym się w sercu Bydgoszczy, dowiecie się wszystkiego o tym jak produkuje się mydło. A nawet będziecie mieli okazję wykonać własne. Nic tak bowiem nie cieszy, jak możliwość wykonania własnej pamiątki, a co najlepsze, dodatkowo użytecznej.

Prywatne muzeum przy ul. Długiej powstało we wrześniu 2012 roku. Stanowi idealną propozycję do spędzenia wolnego  czasu zarówno dla par, grupy przyjaciół, czy rodzin z dziećmi. Na miejscu dowiemy się, jak na przestrzeni wieków ewaluowały nasze nawyki higieniczne, a także czym skutkuje ich brak. 

Muzeum im. G.J. Osiakowskich w Kaliszu

Miejsce absolutnie wyjątkowe, a mówiąc slangiem młodzieżowym – zupełnie odjechane (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Ilość zebranych pamiątek potrafi przyprawić o zwrot głowy. Jednak każdy z poszczególnych eksponatów znajdujących się w tym niecodziennym muzeum nie jest przypadkowy. Wręcz przeciwnie – jest ściśle związany z miastem i jego dawnymi dziejami.

Muzeum znajduje się w centrum średniowiecznego oraz współczesnego miasta, na skraju dawnej dzielnicy żydowskiej. Nazwa placówki upamiętnia ostatnich właścicieli kamienicy przy ulicy Garbarskiej 2 w Kaliszu. Na miejscu na zwiedzających czeka 11 sal wystawowych o różnorodnej tematyce. 

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze 

W sercu zabytkowej przestrzeni Cieplic mamy okazję odwiedzić Muzeum Przyrodnicze. Placówka umiejscowiona została w budynku dawnego zespołu pocysterskiego. Na ścianach zachowane są barokowe freski pochodzące z XVII wieku. Na sam początek poznajemy historię Cieplic, klasztoru oraz uzdrowiska. Dowiadujemy się o wpływach potężnego rodu Schaffgotschów i zagłębiamy się w świat regionalnych minerałów. Od niedawna udostępniona została także wystawa „W Krainie Ducha Gór”.

Jednak na szczególną uwagę zasługują znajdujące się na terenie muzeum dioramy. Uważane są za jedne z największych i zdecydowanie najpiękniejszych w Europie. Dzięki nim możemy podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a nowoczesne i efektowne wystawy sprawiają, że chcemy się zatrzymać na dłużej.

Dioramy przedstawiają poszczególne krainy zoogeograficzne na świecie m.in. Orient, Australię i Oceanię czy Neotropik. Zostały wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły. Wprawiają w zachwyt nie tylko fachowców w tej dziedziny, ale i innych zwiedzających zainteresowanych przyrodniczymi ciekawostkami.    

Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Nominowane w naszym plebiscycie „7 Nowych Cudów Polski” Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach to intymne wejrzenie w historię polskiego prawosławia. W Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach można obejrzeć 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych, kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji, Ukrainy. Świątynie istniejące do dziś i te, których już nie zobaczymy. Wkoło miniaturowa roślinność i potoki. Z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. 

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

To jedyne w Polsce i jedyne na świecie muzeum poświęcone w całości naszemu narodowemu trunkowi. Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich. W niej zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek.

Inne ciekawe muzea w Polsce, które warto zobaczyć to: 

 • Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
 • Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku
 • Muzeum Guzików w Łowiczu
 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
 • Muzeum Sentymentów w Kowarach
 • Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie