Zwiedziliśmy muzealnicze zakamarki Polski i wybraliśmy najciekawsze okazy. Z nami już teraz wybierzesz miejsce na następny muzealny wypad. Decydujące były dwa czynniki - po pierwsze sam przedmiot zainteresowania (Muzeum historii brudu naszym ulubieńcem!). Po drugie - forma i sposób realizacji.

Ciekawe muzea w Polsce – co warto zobaczyć?

Muzeum to miejsce kultu wspomnień, wiedzy i bezcennych artefaktów. Wszystko to, a nawet więcej znajdziecie na naszej liście. Od drewnianych miejsc kultu, przez opowieści imigrantów, po umiejętność tworzenia produktów niezbędnych dla funkcjonowania naszej cywilizacji - kostek mydła!

Uzbrójcie się w ciekawość i zaostrzony kursor, i wybierajcie, w którym z tych polskich muzeów zaraz stanie wasza stopa! 

Najciekawsze muzea w Polsce - Centrum Kultury Ekumenicznej

Nominowane w naszym plebiscycie „7 Nowych Cudów Polski”, Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach to intymne wejrzenie w historię polskiego prawosławia.

W Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach można obejrzeć 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych, kościołów rzymskokatolickich z terenu pd.-wsch. Polski, Słowacji, Ukrainy. Świątynie istniejące do dziś i te, których już nie zobaczymy. Wkoło miniaturowa roślinność i potoki, z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. 

Najciekawsze muzea w Polsce - Muzeum Emigracji

W zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni od połowy maja działa Polskie Muzeum Emigracji. – Historia wyjazdów z ziem polskich toczyła się na przestrzeni setek lat. W najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak w poszukiwaniu wolności i innego życia (…) Dziś prawie każdy zna kogoś, kto zdecydował się na emigrację – można przeczytać na stronie muzeum.

I dalej: – Wystawa opowiada historię od czasów Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd, pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA.

Najciekawsze muzea w Polsce - Muzeum Książki Artystycznej

To jedno z najciekawszych muzeów w Polsce znajduje się w Łodzi. Jego budynek z czerwonej cegły przyciąga uwagę. Willa fabrykanta bawełny Henryka Grohmana znajduje się w zespole pałacowo-fabrycznym na terenie Księżego Młyna w Łodzi. Przed wojną mieściły się tu Zjednoczone Zakłady Przemysłu Bawełnianego Scheibler-Grohman SA, w latach 90. państwowy potentat firm UNIONTEX, dziś mury kryją prawdziwe skarby - ponad 1000 książkowych arcydzieł, a dodatkowo maszyny i urządzenia z epoki Gutenberga. Muzeum Książki Artystycznej z całą pewnością warto odwiedzić podczas wakacyjnych wojaży. 

Najciekawsze muzea w Polsce - Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Jedyne żywe muzeum w Polsce, bo można w nim na żywo – np. wewnątrz nieczynnego pieca – obejrzeć, jak powstaje porcelana. W muzealnym przedsionku sufit udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. Można tam podziwiać zbiory od fajansów Małachowskiego, założyciela fabryki, aż po najnowsze projekty. A nawet samemu stworzyć kruche porcelanowe cacko. A wy, gdzie jeszcze dotarliście w swoich podróżach? 

Najciekawsze muzea w Polsce - Muzeum Mydła i Historii Brudu

Na swojej stronie internetowej przedstawiają się jako „Prawdopodobnie Najciekawsze Muzeum w Polsce”. W tym niezwykłym miejscu znajdującym się w sercu Bydgoszczy dowiecie się wszystkiego o tym jak produkuje się mydło, a nawet będziecie mieli okazję wykonać własne!

To idealne miejsce dla całej rodziny i obowiązkowy punkt zwiedzania Bydgoszczy. Oprócz atrakcji muzealnych Muzeum Mydła oferuje również wycieczki po Starym Mieście, a bilety można zakupić w ofercie łączonej z takimi atrakcjami jak Lasertag, kino czy wstęp do Krainy Karmelu.