Przemierzając polskie województwa, trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre regiony są szczególnie uprzywilejowane pod względem ilości atrakcji turystycznych. Podobnie jak województwo małopolskie, dolnośląskie jest niemal kompletne pod tym względem (niemal, bo brakuje mu tylko dostępu do morza). To bez wątpienia czyni je jednym z najbardziej urokliwych zakątków w kraju.

Województwo dolnośląskie: co warto zobaczyć?

Niewielkie miasteczka z uroczymi starówkami, obiekty pamiętające czasy największych konfliktów zbrojnych, stare kopalnie, wspaniała przyroda obszarów górskich, malownicze jeziora czy wreszcie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce (mowa oczywiście o Wrocławiu) - to tylko kilka przykładów miejsc wartych odwiedzenia. W województwie dolnośląskim, coś dla siebie znajdą miłośnicy pięknej architektury, zabytków i osoby, które najlepiej czują się z dala od miejskiego zgiełku. Wybór miejsc do odwiedzenia nie będzie łatwy, bo na Dolnym Śląsku znajdziemy tak dużo atrakcji, że wskazanie tych, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności, okaże się nie lada wyzwaniem.

Z czego słynie Dolny Śląsk?

Spośród licznych atrakcji tego regionu, na szczególną uwagę zasługują zabytkowe zamki i pałace. Murowane warownie i ociekające przepychem rezydencje to prawdziwe bogactwo tej ziemi, co wynika z bogatej historii regionu. Jako że to właśnie zamki na Dolnym Śląsku stanowią jeden z najbardziej wyrazistych symboli tego regionu, punktem wyjścia do naszej wycieczki będzie bodaj najsłynniejsza z tamtejszych warowni.

Zamek Czocha

Nasze zestawienie otwiera jedna z najbardziej tajemniczych twierdz na Dolnym Śląsku. Zamek Czocha został wzniesiony w XIII wieku, na granitowo-gnejsowym wzgórzu rzucającym cień na Jezioro Leśniańskie. Powstał na polecenie Wacława II, jako forteca obronna, ale w XVI wieku zmieniło się jego przeznaczenie - twierdza została przebudowana na rezydencję.

Dlaczego nazwaliśmy ten obiekt tajemniczym? Ponieważ znaleziono tam kilkanaście tajemnych przejść, a specjaliści są zdania, że ukrytych korytarzy jest znacznie więcej. Aurę tajemniczości potęgują też wszechobecne, ale sprytnie ukryte symbole masońskie - nieoczywiste wizerunki szatana czy potrójne schody.

Zamek Książ

Kolejna wspaniała rezydencja w naszym zestawieniu. Zamek Książ jest największym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku i trzecim największym w Polsce. Ustępuje tylko krakowskiemu zamkowi królewskiemu i twierdzy malborskiej. Nie ma pewności co do tego, kiedy wzniesiono ten fascynujący obiekt. Jak wskazują źródła historyczne, zamek miał być elementem tytularnym Bolka I, co sugeruje, że został wybudowany po 1291 roku.

W czasie II wojny światowej miał być jedną z kwater Adolfa Hitlera. Wiele tajemnic skrywają podziemia zamku. Te mogły być magazynem broni, ale istnieje też teoria, według której miały tam być prowadzone prace nad niemiecką bombą atomową.

Kompleks Riese

Skoro o czasach wojennych mowa, kolejnym obiektem na naszej liście jest kompleks Riese, czyli słynny Wilczy Szaniec. Potężna fortyfikacja to w zasadzie podziemne miasto. Długie korytarze łączą bunkry z wieloma pobliskimi i nieco bardziej oddalonymi miejscami. Obiekty, które udało się odkryć, to: wspomniany wcześniej Książ, Jugowice Górne, Walim, Włodarz, Jawornik, Rzeczka, Osówka, Głuszyca, Sokolec, Soboń, Wielka Sowa, Moszna, Gontowa, przy czym do zwiedzania udostępniono tylko trzy z nich: Osówkę, Włodarz i Rzeczkę. 

Jezioro Bystrzyckie

Jeziora na Dolnym Śląsku należą do największych atrakcji tego regionu. W województwie nie brakuje malowniczych akwenów, położonych w pięknej okolicy. To sprawia, że wybór tego, który w największym stopniu zasługuje na uwagę, jest mocno utrudniony. My stawiamy na wspaniałe Jezioro Bystrzyckie.

Akwen położony jest w Dolinie Bystrzycy, u podnóża Zamku Grodno. Zaplecze noclegowe jest tam doskonale rozwinięte, podobnie jak inne elementy infrastruktury turystycznej. Na terenie jeziora obowiązuje ścisła strefa ciszy, więc ryk silników z całą pewnością nikomu nie zakłóci wypoczynku.

Park Narodowy Gór Stołowych

Z Gór Sowich przenosimy się do malowniczych Gór Stołowych. Tamtejszy park narodowy jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Niesamowicie ukształtowane formacje skalne robią piorunujące wrażenie, a krajobrazy, jakie można podziwiać z najwyższych szczytów, zapierają dech w piersiach. Polecamy wycieczkę Szczeliniec Wielki, na którego szczycie znajduje się schronisko górskie z tarasem widokowym.

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Zabytkowa kopalnia złota to atrakcja położona tuż przy granicy polsko-czeskiej. Dla odwiedzających przygotowano wspaniałą podziemną trasę z licznymi atrakcjami. Poza zwyczajową kopalnianą ekspozycją, można tam zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad

Kraina Wygasłych Wulkanów

W zachodniej części województwa dolnośląskiego znajdziemy obszar usiany górami o stożkowym kształcie. To prawdziwy raj dla osób zafascynowanych geologią - różnorodność skał wulkanicznych może przyprawić o zawrót głowy. Wypada jednak podkreślić, że nie trzeba być badaczem dziejów Ziemi, by docenić to niezwykłe miejsce. Imponujące formacje skalne, jak choćby słynne Organy Wielisławskie lub mniej znane Małe Organy Myśliborskie, zrobią wrażenie na każdym.

Świdnica

Wymieniając ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, nie można pominąć miast i miasteczek. Wrocław jest oczywistą destynacją, ale nie zapominajmy, że równie atrakcyjne, co stolica województwa, są też małe miejscowości dolnośląskie. My polecamy wycieczkę do Świdnicy - jednego z najpiękniejszych zakątków regionu. Punkty obowiązkowe do odwiedzenia to zachwycające Stare Miasto i Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy, wpisany na listę UNESCO