Jezioro Zegrzyńskie, nazywane także „mekką żeglarzy” oraz „warszawskim morzem”, to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wakacyjny wypoczynek poza miastem przez mieszkańców Warszawy. Trudno się temu dziwić, bowiem dojazd samochodem ze stolicy zajmuje niewiele ponad 40 minut.

Choć tłumów nie brakuje, wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon letni będzie rekordowy pod względem liczby wczasowiczów wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim. PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiła bowiem po prawie 30 latach przywrócić połączenie kolejowe do Zegrza. To z pewnością ucieszy zwolenników aktywnego spędzania czasu nad wodą, ale również osoby dojeżdżające do pracy czy szkoły.

Kiedy pierwsze pociągi wyjadą na tory? Szczegóły w dalszej części artykułu. 

Pociągiem do Zegrza 

Nowa linia S4 Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie Zegrze – Wieliszew – Legionowo – Warszawa staje się faktem. Jak zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe, pasażerowie zyskają dwa punkty umożliwiające wejście do pociągu – przystanek Wieliszew Centrum i stację Zegrze Południowe. Według wstępnych założeń, w ciągu doby ma być realizowanych 30 połączeń do i z Zegrza, a maszyny mają osiągać 80 km/godz. 

Pociągiem do Zegrza pojedziemy jeszcze przed wakacjami. Pierwsi pasażerowie ruszą w podróż w niedzielę, 11 czerwca. Dodajmy, że projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80% ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Utrudnienia dla kierowców 

W związku z uruchomieniem nowej trasy kierowców czekają spore utrudnienia. Jak czytamy na oficjalnej stronie PKP Polskich Linii Kolejowych, na najbliższy poniedziałek wykonawca prac zaplanował podbijanie toru oraz prace wykończeniowe na przejeździe w Zegrzu na ul. Modlińskiej (droga wojewódzka 631), co wiąże się z wydłużeniem czasu podróży. Objazd do Wieliszewa, od strony Zegrza, będzie prowadził ulicą Warszawską (droga krajowa nr 61) oraz ulicą Nowodworską (droga wojewódzka nr 632).

– Wcześniej na przejeździe wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową. Wraz z uruchomieniem połączeń kolejowych, przejazd będzie wyposażony w sygnalizatory i rogatki – dodaje przewoźnik. I dodaje, że zmiany w ruchu drogowym potrwają do 19 maja. 

Przypomnijmy, że pierwotnie prace na reaktywowanej linii kolejowej do Zegrza miały zakończyć się w 2022 roku. Jednak ze względu na nieoczekiwane utrudnienia, podjęto decyzję o wydłużeniu inwestycji. – Z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych prac związanych ze wzmocnieniem nasypu, przywrócenie ruchu pociągów planowane jest do marca przyszłego roku. Wykonawca będzie starał się przyspieszyć prace – mówili wówczas kolejarze. 

Żródło: PKP Polskie Linie Kolejowe.