Dolny Śląsk potrafi zachwycić na każdym kroku. Z pewnością przekonał się o tym każdy z nas, kto choć raz odwiedził tę część Polski. Najczęstszym celem podróży, co nie powinno być zaskoczeniem, jest Wrocław – stolica województwa, a zarazem piąte co do wielkości polskie miasto. Jednak atrakcje regionu nie ograniczają się wyłącznie do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Dolny Śląsk słynie z okazałych zamków, niebanalnych budowli, górskich szlaków i wielu innych wspaniałych miejsc, o których warto pamiętać podczas planowania podróży. Odwiedzając ten region na naszej liście must see na pewno nie może zabraknąć:

 • zamku Czocha nad Zalewem Leśniańskim;
 • zamku Książ w Wałbrzychu;
 • kompleksu Riese;
 • czy kopalni złota w Złotym Stoku. 

Do tego zestawienia należy dopisać także oddaloną o 60 km od Wrocławia Bielawę, nazywaną przez część mieszkańców i turystów „polskim Como”. Co w rzeczywistości ma wspólnego z jednym z najpopularniejszych włoskich kurortów wakacyjnych? Poniżej prezentujemy najciekawsze atrakcje Bielawy i jej okolic. 

Położenie i atrakcje Bielawy

W magazynie „National Geographic Traveler”, jak i jego internetowej odsłonie, polecamy miejsca sprawdzone przez naszych redaktorów. Dzisiaj na tapet bierzemy Bielawę, niespełna 30-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku, położone u podnóża Gór Sowich, wzdłuż potoku Bielawica i oddalone od Wrocławia o 60 km. Pierwsze wzmianki o Bielawie, która w kronikach widnieje również jako Biela lub Biała, pochodzą z XIII wieku, gdy księstwem wrocławskim rządził Henryk IV Probus. Obecna nazwa została zatwierdzono administracyjnie tuż po II wojnie światowej, w 1946 roku. 

Bielawa, głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. Przez Park Krajobrazowy Gór Sowich przebiega wiele szlaków, mających zakończenie na szczytach Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) i Kalenicy (964 m n.p.m.), na których z wież widokowych można podziwiać przepiękne panoramy Sudetów. Górski krajobraz Bielawy zachwyca swoją różnorodnością i naturalnym pięknem.

Ważnym punktem na mapie Bielawy jest oczywiście Jezioro Bielawskie, które część mieszkańców, a także przyjezdnych (pół żartem, pół serio – z naciskiem na to pierwsze) nazywają „polskim Como”. Sztuczny zbiornik powstał w latach 70. ubiegłego wieku na potrzeby tamtejszych zakładów włókienniczych. Po ogłoszeniu upadłości, aż po dziś dzień, obiekt pełni funkcję sportowo-rekreacyjną. Potrzebny sprzęt można wynająć w znajdującym się przy jeziorze Campingu Sudety, którym zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielawie. Wczasowicze mogą także skorzystać z pola kempingowego, ścianki tenisowej czy basenu z wodnym palcem zabaw.

Na środku jeziora usypana została wyspa, na której spotkać można przede wszystkim miłośników wędkarstwa. Co ważne, na terenie jeziora można odpoczywać ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi pod warunkiem, że dbany o bezpieczeństwo innych osób oraz sprzątamy po swoim pupilu. 

Inne ciekawe atrakcje Bielawy i okolic to: 

 • Pensjonat „Leśny Dworek” (dawna willa Dieriga Waldhaus);
 • Punkt widokowy Koci Grzbiet;
 • Dwór obronny przy ul. Wolności;
 • Willa przy ul. Cmentarnej;
 • Willa Diergów przy ul. Piastowskiej;
 • Smocza Jama Kamionki;
 • Park Miejski.

Hotel Dębowy Biowellness & SPA. Fot. Materiał prasowy

Noclegi w Bielawie 

Do Bielawy, z roku na rok, przybywa coraz więcej turystów. Świetną bazą do zwiedzania wszystkich pobliskich atrakcji jest Hotel Dębowy Biowellness & SPA. Ten zabytkowy obiekt, znajdujący się w odległości niewielu ponad pięciu minut od Jeziora Bielawskiego, otoczony jest obszernym parkiem, w którym rosną wiele gatunków oraz odmian krzewów i drzew. 

Jedną z największych atrakcji hotelu jest wielokrotnie nagradzane SPA, w którym szczególną rolę odgrywa apiterapia, czyli terapia miodem i produktami pszczelimi, a także inne zabiegi z wykorzystaniem naturalnych składników. Jego częścią jest zewnętrzna strefa biowellness z biostawem, w samym sercu przypałacowego parku, w którym woda uzdatniana jest w sposób naturalny, bez pomocy chloru. W sezonie letnim do dyspozycji hotelowych gości jest także wypożyczalnia rowerów. 

Hotel Dębowy Biowellness & SPA / Fot. Materiał prasowy

Jak dojechać do Bielawy? 

Do Bielawy bez problemu dotrzemy pociągiem. Bezpośrednie połączenia realizowane są z Wrocławia, a podróż trwa ok. półtorej godziny. Stacja kolejowa Bielawa Zachodnia oddalona jest od Jeziora Bielawskiego czy wspomnianego Hotelu Dębowego 25 min spacerkiem.