Ekspres Bernina to kolej z tradycjami. Jeździ pięknymi alpejskimi szlakami od 1910 r., łączy północną i południową część gór oraz Szwajcarię z Włochami. Startuje z włoskiego miasteczka Tirano na północy Lombardii. Rusza z 429 m n.p.m., a chwilę później jest już o wiele wyżej, czyli na przełęczy Bernina - 2253 m n.p.m., mniej więcej na wysokości polskich Rysów. To najwyższy punkt trasy.

Wspinaczka pociągu zaczyna się tuż za włosko-szwajcarską granicą. Nachylenie torów dochodzi nawet do 7 proc. Pociąg pokonuje ogromne różnice wysokości i wije jak wąż po skalistych zboczach pięknych Alp. Mija miasteczka, kościoły, błękitne alpejskie jeziora, białe szczyty Alp, wieczne lodowce i alpejskie łąki zimą przysypane śniegiem. Jego metą jest miasto Chur, stolica kantonu Gryzonia  i najstarsze miasto w Szwajcarii. Na trasie Berniny jest 55 tuneli, 196 mostów i wiaduktów. Niezwykłe wrażenie robią: wiadukt Landwasser, tunele okrężne między Bergün a Preda, a także spiralny wiadukt w Brusio. Widoki są niezwykłe – pociąg ma panoramiczne okna i wszystko wygląda jak na wyciągnięcie ręki.

Ekspres Bernina to najwyżej położona kolej w Europie, która tak duże nachylenia pokonuje bez zębatek. Czystość powietrza i widoki są tam obłędne! Trasa ta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako trzecia trasa kolejowa na świecie.

Pociąg w wersji zimowej (Bernina Panorama Winter) jeździ od 29.10.2018 do 31.03.2019. Wiosną, latem i jesienią kursuje od 11.05. do 27.10.


Więcej informacji i rezerwacje: www.rhb.ch