Najważniejsze informacje o Belgii  

 • Belgia, a właściwie Królestwo Belgii leży w północno-zachodniej Europie nad Morzem Północnym. Graniczy z czterema państwami: Holandią, Niemcami, Francją i Luksemburgiem. Należy do grupy Beneluksu i jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej, NATO oraz ONZ.  
 • Belgia jest 10 razy mniejsza od Polski. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 30 530 km kw. 
 • Ludność Belgii – według danych z 2022 roku – wynosi ponad 11,6 miliona ludzi. Co ciekawe, jak potwierdzają statystyki ONZ, Belgia jest jednym z najgęściej zaludnionych państw na świecie (ponad 380 osób/km kw.). Na terenie Królestwa mieszka również spora grupa Polaków. Główne skupiska liczącej 70 tys. Polonii znajdziemy w Antwerpii i Liege.  
 • Bruksela to stolica, a zarazem największe miasto Belgii. Odgrywa ważna pozycję na arenie międzynarodowej. Właśnie nad Sienną (największa rzeka w kraju) swoje siedziby mają NATO, UE, Rada Europejska czy Komisja Europejska. Ponadto zabytkowa, pełna uroku metropolia przyciąga turystów z całego świata. Jednym z symboli stolicy jest Atomium  – ogromny model atomu żelaza. 
 • W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe: niderlandzki, francuski oraz niemiecki. Wszystko zależy od regionu, w którym się znajdujemy. Najczęściej używanym językiem jest niderlandzki (flamandzki), którym posługuje się blisko 60% całej populacji. Drugi najczęściej używany język, czyli język francuski, to środek komunikacji dla 40% mieszkańców (Wspólnota Francuska). Grupa niemieckojęzyczna jest najmniej liczna i stanowi niecały 1%. Region Stołeczny Brukseli uchodzi za dwujęzyczny (niderlandzki i francuski).
 • Walutą obowiązującą w Belgii jest euro. Wcześniej używaną jednostką monetarną był frank belgijski, który przestał być środkiem płatności trzy lata po wejściu kraju do strefy euro. Kurs 1 € wynosił 40 franków (BEF). 
 • Belgia należy do grupy dwunastu monarchii w Europie. Król, jako głowa państwa, pełni głównie funkcję reprezentatywną, ale także mianuje premiera rządu, wygłasza orędzia, wręcza ordery państwowe i posiada inicjatywę ustawodawczą. Od 2013 roku na tronie zasiada król Filip I Koburg, który przejął władzę w kraju po abdykacji swojego ojca, króla Alberta II. 
 • Ze względu na swój federalny charakter, Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty: Region Flamandzki, Waloński i Stołeczny Brukseli. Pierwsze dwa z nich dzielą się dodatkowo na 5 prowincji. Całość 10 prowincji z Regionem Stołecznym Brukseli rozłożona jest na 43 okręgi administracyjne. Odzwierciedla to bogatą strukturę etniczną, językową i kulturową. Każdy z regionów autonomicznych ma swoją władzę ustawodawczą – Radę Regionalną, która dodatkowo wybiera lokalnego prezydenta.

Ciekawostki o Belgii

 • Belgia odzyskała niepodległość, oddzielając się od Królestwa Niderlandów w 1830 roku w wyniku rewolucji belgijskiej. Decyzja o jej suwerenności została potwierdzona na konferencji londyńskiej. W 1831 uchwalono konstytucję i wybrano nowego króla – Leopolda I. Oba państwa połączono w 1815 roku na mocy kongresu wiedeńskiego. Wcześniej Belgia znajdowała się pod okupacją francuską. 
 • Stosunkowo młode państwo zawdzięcza nazwę Rzymianom. Gdy Juliusz Cezar podbijał północną Galię (dzisiejsza Belgia), plemię zamieszkujące tereny nazywało się Belgae. W ten sposób zdobyte tereny zyskały nazwę „Gallia Belgica”.
 • Wcześniej wspominaliśmy, że mieszkańcy posługują się aż trzema językami w zależności od regionu. Co ciekawe, ponad połowa populacji traktuje jako swój pierwszy język niderlandzki, jednak aż 80% mieszkańców mówi po francusku. Wynika to z tego, że większość Wspólnoty Flamandzkiej używa również języka francuskiego jako drugiego.  
 • Do Belgii należy nieoficjalny rekord świata 652 dni – jak podaje Reuters – bez bez uformowanego rządu. Fakt ten nie przeszkodził, aby Królestwo przewodniczyło Unii Europejskiej w 2010 roku.  
 • Najbardziej rozpoznawalnym symbolem czekoladowej krainy jest Manneken Pis, czyli posąg siusiającego chłopca. Znajdziemy go w pobliżu Wielkiego Placu w Brukseli. Chłopiec ma bogatą garderobę i można go zobaczyć w różnych kostiumach, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Istnieje wiele legend na jego temat. Najpopularniejsza z nich mówi, że dziecko uratowało Belgię przed oblężeniem, oddając mocz na płonący knot ładunków wybuchowych najeźdźców. 

Manneken Pis / Fot. LUke1138/Getty Images

 • Z czego znana najbardziej jest Belgia? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ich znakiem rozpoznawczym są m.in. frytki, gofry, czekolada oraz piwo. 
 • Frytki narodziły się w Belgii i podobno tutaj spróbujemy najpyszniejszych smażonych ziemniaków na świecie. Podobno sekret tkwi w ich podwójnym smażeniu. Według lokalnych mieszkańców, najlepszym dodatkiem do frytek jest majonez.  
 • Pierwsze wzmianki o produkcji czekolady pochodzą sprzed 400 lat. Belgowie potrafią wyprodukować jej aż do 600 tysięcy ton rocznie. Znajdziemy tutaj ponad 2 tysiące sklepów z światowej klasy wyrobami czekoladowymi. Roczne spożycie na jednego mieszkańca wynosi około 6 kg. Najwięcej czekolady sprzedaje się na międzynarodowym lotnisku w Brukseli. 
 • Piwo nosi status narodowego napoju Belgii i istnieje tu ponad 1000 różnych jego odmian. Nic dziwnego, że każde z nich podawane jest w innej szklance. Belgowie nie akceptują piwa w nieodpowiednim do niego szkle. Zaskoczyć może informacja, że w latach 70. XX w. dzieci do szkolnych obiadów dostawały lekkie piwo. Na całe szczęście władza wymieniła je na napój bezalkoholowy, chociaż nadal pojawiają się głosy poparcia tej tradycji. W Belgii powstała pierwsza Akademia Piwa. Kultura belgijskiego piwa została wpisana w 2016 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.  
 • Wafle brukselskie czy gofry z Liège – jaka jest różnica? Pierwsze z nich są robione z białek lub rzadkiego ciasta drożdżowego, dzięki czemu są o wiele lżejsze i mają prostokątny kształt. Drugie, z dodatkiem cukru perłowego, posiadają bardziej karmelowy smak. Gofry z Liège są o wiele grubsze i bogatsze.
 • Do granic belgijskiego imperium kolonizacyjnego należało ulokowane w Afryce Środkowej Kongo. Królestwo rządziło krajem 80 razy większym od siebie. 
 • Antwerpia szczyci się tytułem światowej stolicy diamentów. Ponad 80% kamieni szlachetnych szlifowanych i sprzedawanych jest tutaj. Większość z nich została pozyskana z dawnej kolonii w Kongo. 
 • Signal de Botrange to najwyższy szczyt Ardenów oraz punkt belgijskiego królestwa. Jego wysokość wynosi 694 m n.p.m. Co ciekawe, przewyższa o niewiele ponad połowę najwyższy budynek w Warszawie – Verso Tower (310 m). 
 • Belgijscy mężczyźni zajmują drugie miejsce pod względem wzrostu (181,5 cm) na świecie, zaraz po Holendrach (182,5 cm). Kobiety znacznie zaniżają średnią wzrostu społeczeństwa z średnią 166 cm. 
 • Belgowie i Holendrzy mają wiele wspólnego. Obie nacje są bardzo liberalne i tolerancyjne. Dwa lata po wprowadzeniu w Holandii małżeństw par jednopłciowych, Belgia też je dopuściłs. Ponadto od 2002 roku umożliwiono dokonywanie eutanazji. 
 • Uważa się, że popularny w Wielkiej Brytanii krykiet został sprowadzony przez imigrantów z Belgii. Pierwsza zapiski o nim pojawiły się w belgijskim poemacie z 1533 roku. 
 • Belgijscy kolarze, zaraz po Francuzach, najczęściej triumfowali w klasyfikacji generalnej Tour de France. Łącznie zdobyli 18 tytułów, a sąsiedzi z południa – 36. 
 • Belgia to najmniejsze państwo, gdzie odbyły się letnie igrzyska olimpijskie. Najważniejsza impreza czterolecia miała miejsce w Antwerpii i rozgrywała się w 1920 roku. 
 • Wskaźnik rozwodów w Belgii wynosi 70% i jest trzecim najwyższym w Europie – tuż za Litwą i Łotwą. 
 • Największy festiwal muzyki elektronicznej Tomorrowland odbywa się w prowincjonalnym parku rekreacyjnym De Schorre w Boom we Flandrii. Od 2015 roku przyciąga miliony fanów z całego świata za sprawą największych gwiazd i bardzo oryginalnej scenografii. Inne popularne festiwale w Belgii to: Rock Werchter , Brussels Summer Festival i I Love Techno.
 • Istnieje spora szansa, że bajka twojego dzieciństwa pochodzi właśnie stąd. Kraj nad Morzem Północnym słynie z komiksów. Zarejestrowanych ich jest tutaj aż 800. Seria o Smerfach to zdecydowanie najpopularniejsza z nich. Niebieskie, malutkie stworzonka w białych czapkach narodziły się właśnie w Belgii dzięki Studio Peyo. W Brukseli można odwiedzić oficjalny sklep Smerfów. 
 • W Brukseli organizowany jest jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie, który odwiedza blisko 2,5 miliona osób. 
 • Pierwszy europejski „drapacz chmur” stanął w Belgii. Boerentoren w Antwerpii ma wysokość 96 m (25 pięter). Był najwyższym budynkiem Starego Kontynentu do roku 1940. Co ciekawe, budynek nie wpisuje się w standardy dzisiejszych wieżowców. 
 • Fani zamkowych klimatów pokochają ten fakt. Tytuł państwa z największą liczbą zamków na metr kwadratowy przypada Belgii. Mówi się, że w niektórych regionach przypadają aż dwie tego typu budowle na wioskę. Planując podróż warto odwiedzić Gravensteen, Château fort de Bouillon, Het Steen czy Château de Walzin. 
 • Belgia to najbardziej zurbanizowany kraj w Europie. Aż 98 % populacji mieszka w miastach.  
 • Bruksela jest siedzibą dla ponad 120 organizacji międzynarodowych i 1400 organizacji pozarządowych. 
 • Kusttram (ang. Belgium Coast Tram) to najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Trasa nad wybrzeżem między granicami Francji i Holandii liczy 68 km. Całość przejedziemy w godzinę, zatrzymując się na 68 przystankach.  
 • Ciekawostka dla miłośników odnowy biologicznej. W niewielkiej, belgijskiej miejscowości Spa (nazwa nie jest przypadkowa) otwarto pierwsze uzdrowisko i kasyno „la Redoute” w XVIII wieku. Jednak już w czasach starożytnych Rzymianie korzystali z lokalnych źródeł w celach leczniczych i zdrowotnych. 
 • Belgom zawdzięczamy wiele wynalazków. Lista rzeczy którymi mogą się pochwalić jest imponująca. Znajdziemy na niej m.in. pigułkę antykoncepcyjną, plastik, saksofon, sieć WWW, asfalt, tramwaj elektryczny i silnik spalinowy. Tutaj narodziła się także teoria Wielkiego Wybuchu. 
 • Belgowie płacą jedne z największych podatków dochodowych w Europie. Osoby, których roczne zarobki przekraczają 42 tys. euro, muszą odprowadzić podatek w wysokości 50%.  Najniższy próg wynosi 25% przy zarobkach mniejszych niż 13 540 euro.