Życie w kamperze może też być nieco męczące, więc lepiej z góry się upewnić, że wszystko jest przemyślane i nie będzie wymagało wysiłku. Ponadto ten tymczasowy dom jest dosłownie  na kółkach, więc wszystko musi mieć swoje bezpieczne miejsce, aby zminimalizować uszkodzenia podczas jazdy. Oto 10 trików dla początkujących i zaawansowanych kamperowiczów, które zdradza Jacek Fior z platformy wynajmu kamperów Camptoo.pl.

Korzystaj z aplikacji z parkingami

Szukając parkingu, warto zdać się na specjalistyczne aplikacje. Jedna z popularniejszych to Park4Nite. Z pomocą aplikacji można łatwo znaleźć punkty z wodą, najlepsze widoki i najtańsze miejsca do parkowania, a recenzje innych podróżników pozwolą zorientować się, z czego jeszcze warto skorzystać.

Linki typu bungee

Podróż kamperem może być wymagająca dla różnych przedmiotów na pokładzie. Jeśli część rzeczy jest trzymanych na podłodze (kosze, miski dla psów itp.), pomocne mogą okazać się elastyczne linki. Można je przymocować do szafek, siedzeń i innych przedmiotów w pojeździe, aby zapewnić płynną podróż bez bagażu turlającego się po podłodze. Linki można też wykorzystywać do wieszania prania.

Składane pojemniki

Przestrzeń w kamperze jest ograniczona, dlatego ważne, aby zaoszczędzić jej jak najwięcej. Składane pudełka, miski do zmywania naczyń i kubki to świetny sposób na zmaksymalizowanie przestrzeni. Kolejnym wyzwaniem w samochodzie dostawczym może być mniejsza lodówka z ograniczoną ilością miejsca do przechowywania żywności. Składane pojemniki to praktyczny sposób, aby zmieściło się ich więcej.

Korzystaj z wielu sieci

Przede wszystkim przed podróżą kamperem warto zadbać o przenośny router Wi-Fi. Ważne jest, by router działał w innej sieci niż telefon komórkowy. W ten sposób, gdy jeden z sygnałów zaniknie, zawsze ma się drugą zapasową sieć. To nieco droższa opcja, ale szczególnie przydatna, jeśli jest się zmuszonym od czasu do czasu pracować w kamperze.

Światła zasilane bateriami

W kamperze ważne jest, aby oszczędzać jak najwięcej energii. Jeśli to możliwe, najlepiej zdecydować się na urządzenia zasilane bateriami. Światła mogą zużywać dużo energii, więc jest to świetne miejsce na oszczędzanie akumulatora w pojeździe. Odpowiednio dobrane światła tworzą również miłą atmosferę w kamperze. Można nawet kupić akumulatorki, aby zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Haczyki magnetyczne

Możliwość umieszczenia haczyka w dowolnym miejscu, w którym znajduje się metalowa powierzchnia, jest bardzo pomocna. Można na nich wieszać mokre ubrania, odsuwać rzeczy z drogi, a nawet rozstawiać lampki w ciepłe wieczory – jest tak wiele zastosowań. Haczyki są tanie i łatwo dostępne. Zazwyczaj kupuje się je na lodówkę do mieszkania. 

Wykup karnet na siłownię

Są chwile, kiedy można być trochę zmęczonym warunkami kempingu i prysznicem z zimną wodą zza pojazdu. Członkostwo w siłowni to nie tylko świetny sposób na utrzymanie aktywności, ale także dostęp do wielu udogodnień. Warto wybrać jedną z sieci, która ma najwięcej lokalizacji w całym kraju, aby zawsze przynajmniej jeden klub był w pobliżu.

Organizery do pakowania bagażu

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, trudno jest zachować porządek w kamperze. Organizery to praktyczny sposób na uporządkowanie ubrań, w taki sposób by łatwiej je potem znaleźć. To także oszczędność miejsca. Można je układać jeden na drugim i nadal mieć łatwy dostęp do swoich rzeczy. Najlepiej użyć przezroczystych, aby wszystko było dobrze widoczne.

Prysznic solarny

Nie każdy kamper jest wyposażony w prysznic. Na szczęście inżynierowie opracowali specjalny prysznic solarny. Urządzenie jest łatwe w przechowywaniu i stosunkowo tanie w użyciu. Składany prysznic solarny wystarczy zostawić na słońcu i poczekać, aż się rozgrzeje. Przy dobrym nasłonecznieniu można uzyskać nawet 60 stopni be zużycia prądu. Co ważne, taki prysznic jest nie tylko ekonomiczny, ale też ekologiczny. 

Bambusowy węgiel

Dwa duże i dość często występujące problemy w kamperach to wilgoć i nieświeży zapach. W końcu na niedużej przestrzeni przebywa kilka osób, czasami są też zwierzęta domowe, jest jedzenie. Warto więc zaopatrzyć się w kilka woreczków węgla bambusowego do kampera. Taki węgiel świetnie pochłania wilgoć i zapachy, a co ważne – kosztuje niewiele.