Przed nami wyjątkowe wakacje – pierwszy raz od dwóch lat podróże nie będą ograniczone przez pandemiczne obostrzenia. Już od kilku miesięcy popularne turystyczne kierunki znoszą obowiązek noszenia maseczek czy okazywania tzw. covidowego paszportu. Bez problemu polecimy między innymi do Bułgarii, Grecji i Meksyku. Nie wszyscy planują jednak spędzać wakacje tak jak przed 2020 r.

Glamping na wakacje

Pandemia nie ostudziła ciekawości i kreatywności turystów i podróżników. Na popularności zyskują nowe trendy, a jednym z nich jest glamping. Według raportu Google przytoczonego przez serwis Travel and Leisure fraza „glamping w pobliżu mnie” od 2020 r. jest wyszukiwana przez internautów coraz częściej.

Za oceanem największą popularnością cieszą noclegi w Parku Narodowym Yellowstone czy okolicach jeziora Tahoe. A jak wygląda glamping w Polsce i czym różni się od tradycyjnego campingu?

Glamping co to jest?

Chyba każdy lubi od czasu do czasu zmienić otoczenie i wyjechać z miasta. Najlepiej do lasu albo nad wodę – gdzieś, gdzie będzie można się wyciszyć i obcować z przyrodą. Nie wszystkim odpowiada jednak nocowane w namiocie i polowe warunki na typowym polu campingowym. Glamping ma być idealnym rozwiązaniem. Już sama nazwa wskazuje na połączenie campingu i wypoczynku w stylu glamour.

Najprościej mówiąc, glamping to luksusowy camping z udogodnieniami takimi jak łóżka, ogrzewanie czy łazienki z bieżącą wodą. Glampingowe namioty – często w kształcie kopuł – dają schronienie w każdych warunkach pogodowych. Designerskie wnętrza nierzadko przypominają mieszkania. W środku nie ma miejsca na wilgoć czy komary.

Glamping to rozrwyka i dla par, i dla rodzin z dziećmi. / fot. Thomas Barwick/Getty Images

Mimo nietypowych jak na biwakowanie atrakcji, taka forma wypoczynku nadal jest nastawiona na cieszenie się otaczającą przyrodą. Dlatego też pola glampingowe znajdują się z dala od centrów miast.

Glamping zazwyczaj jest kojarzony z namiotami sferycznymi. Jednak nocować można też w jurtach czy niebanalnych domkach i chatkach.

Glamping w Polsce

Mimo że glamping jest dość nowym zjawiskiem, to w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej pól glampingowych. Najwięcej w regionach typowo turystycznych, w górach, na Kaszubach czy na Pojezierzu Mazurskim. „Jakby luksusowe” campingi można znaleźć też w mniej oczywistych miejscach. Przykładowo na Lubelszczyźnie w Młynie Hipolit lub na Podlasiu w Drzwiach do Lasu.

Jeden z pierwszych i najpopularniejszych glampingów w Polsce znajduje się w podwarszawskich Markach, zaledwie kwadrans jazdy autem ze stolicy. W Kimura Glamping goście mają do wyboru cztery namioty: Benzaiten, Tenjin, Hotei, Amaterasu. Obiekt stawia się nie tylko na obcowanie z naturą, ale też na slow life. W wyciszeniu i złapaniu dystansu pomóc ma sauna, balia, hamaki i… magiczny las.

Glamping Mazury i Kaszuby

Glamping prężnie rozwija się na Mazurach. W sezonie Glendoria i Mellina przeżywają oblężenie, dlatego jeśli marzy nam się luksusowy biwak nad jeziorem, musimy zarezerwować wypoczynek z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na Kaszubach popularnym polem campingowym jest 4rest Camp z czterema jurtami wypoczynkowymi. Dojazd z Trójmiasta zajmuje 45 minut.