Katedra Notre Dame stanęła w ogniu 15 kwietnia 2019 r. po godzinie 18. Mimo włączenia alarmu przeciwpożarowego strażacy nie zostali wezwani na miejsce od razu po wykryciu dymu. W efekcie XIII-wieczna budowla straciła fragmenty dachu i ścian, a wraz z nimi akustykę. Specjaliści pracują nad przywróceniem jej do stanu pierwotnej świetności zgodnie z projektem uwzględniającym iglicę wysoką na 96 metrów. Przywrócony ma być także charakterystyczny pogłos katedry.

Przyczyna pożaru jest badana przez paryską prokuraturę. Nieoficjalną przyczyną zaprószenia ognia miało być niedopatrzenie podczas prowadzonych prac remontowych. Śledczy wykluczają celowe podpalanie lub akt terrorystyczny. W gaszeniu katedry Notre Dame uczestniczyło prawie 400 strażaków. Jeden z nich został lekko ranny.

Co zmieni się dookoła Notre Dame?

Odbudowa katedry Notre Dame to okazja nie tylko do nadania jej dawnego blasku – w środku i na zewnątrz – ale też zaprojektowania od nowa terenu wokół świątyni. Zajmie się tym wyłoniony w konkursie architekt krajobrazu z Belgii, Bas Smets. Projekt jego autorstwa przewiduje zasadzenie większej liczby drzew, zainstalowanie systemu chłodzącego (mgiełki i kurtyny wodne) przed katedrą oraz nową recepcję i muzeum archeologiczne na opuszczonym parkingu pod placem prowadzącym nad Sekwanę.

– Wcześniej moi paryscy przyjaciele nigdy tu nie przyjeżdżali i zastanawiałem się dlaczego. To piękna przestrzeń na wyspie. Chcemy sprowadzić ludzi z powrotem i sprawić, by to miejsce ożyło – mówi Smets cytowany przez „The Guardian”.

Wizualizację zmian można zobaczyć na profilu architekta w mediach społecznościowych.

Katedra Notre Dame dla klimatu

Projekt stworzenia przyjaznej pieszym przestrzeni wokół katedry Notre Dame kosztuje 50 mln euro i jest finansowany przez władze miejskie w Paryżu. Rewitalizacja obejmie łącznie 4500 metrów kwadratowych. Nowe miejsca zostaną otwarte w 2024 r., po zakończeniu części prac związanych z odbudową katedry po pożarze. Modernizacja przestrzeni potrwa jednak jeszcze kilka lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma zostać zakończona dopiero w 2027 r., kiedy wokół katedry nie będzie już rusztowań i bungalowów budowlanych.

Katedra Notre Dame przed pożarem. / fot. Artie Photography/Getty Images

Paryski ratusz podkreśla, że modernizacja placów dookoła katedry ma wymiar nie tylko estetyczny, ale również klimatyczny. Między innymi dlatego przed Notre Dame pojawi się więcej drzew.

Miasto takie jak nasze nie może już myśleć, nie uwzględniając zmian klimatu – powiedziała na konferencji prasowej burmistrzyni Anne Hidalgo.

Planujesz podróż do Francji? Sprawdź, jakie dania warto spróbować w Paryżu i nie tylko. Jeśli nie masz jeszcze pomysłów na kolejną podróż, zobacz dostępne oferty:

Paryż szykuje się do Igrzysk Olimpijskich

W 2024 r. Paryż zorganizuje Letnie Igrzyska Olimpijskie. Przygotowania do imprezy trwają już od kilku miesięcy. Za dwa lata oczy całego świata będą zwrócone właśnie na francuską stolicę, dlatego poza obiektami sportowymi ważne jest też, jak będą prezentowały się wizytówki miasta. Jedną z nich jest wieża Eiffla. Władze Paryża zapowiedziały już, że budowla zostanie po raz kolejny odmalowana. Czy to wystarcza? Z najnowszych raportów wynika, że słynna wieża jest w nienajlepszym stanie i powinna być całkowicie wyremontowana. Zaawansowane prace były w planach, ale przez opóźnienia spowodowane pandemią, rewitalizacja obejmie tylko niektóre fragmenty konstrukcji.