Kolejne międzynarodowe połączenia i promocyjne bilety przekonują coraz więcej podróżnych do rezygnowania z samolotów na rzecz pociągów. Trend widać nie tylko w Europie Zachodniej, ale też w Polsce. Nowy rozkład PKP ułatwił dojazd między innymi do Berlina i Wilna.

W ostatnich miesiącach europejscy przewoźnicy ogłosiły z kolei nowe trasy między stolicami. Przykładowo tzw. Good Night Train połączy Brukselę i Berlin, po drodze zatrzymując się w Amsterdamie i Rotterdamie.

Niemcy i Francja stawiają na kolej

Mimo że połączeń kolejowych jest w Europie coraz więcej, bilety na niektóre trasy nadal są dość drogie. Aby nie zniechęcać podróżnych, przewoźnicy sezonowo oferują promocje. Latem 2022 roku Niemcy wprowadziły bilet miesięczny za jedyne 9 euro. W tej cenie – poruszając się pociągami regionalnymi – można było zjeździć cały kraj.

Do tegorocznych wakacji zostało jeszcze pół roku, ale niemieckie i francuskie koleje już zapowiadają kolejne ulgi dla młodych podróżnych. Ministrowie transportu obu krajów, Clément Beaune i Volker Wissing, zapowiedzieli, że do osób poniżej 27. roku życia trafi pula 60 000 bezpłatnych biletów kolejowych. Główne cele programu to promocja turystyki oraz budowanie wymiany kulturalnej między Francją a Niemcami.

Darmowe bilety na pociąg

Politycy zapowiedzieli również, że w 2024 roku uruchomiona zostanie nowa trasa pociągu TGV między Paryżem a Berlinem. Obecnie nie ma bezpośredniego połączenia między miastami, a podróżni muszą przesiadać się w Kolonii lub Frankfurcie. W przyszłym roku podróż skróci się do zaledwie 7 godzin. Warto tu przypomnieć, że przejazd z Warszawy do Berlina trwa niewiele ponad 5 godzin.

Kto i od kiedy może ubiegać o darmowy bilet? Według doniesień francuskich mediów podróżni zainteresowani programem prawdopodobnie będą musieli wziąć udział w loterii, aby zdobyć bilety. Beaune i Wissing poinformowali, że szczegóły i warunki „zostaną określone wkrótce”. Inicjatywę wesprą finansowo krajowe linie kolejowe Deutsche Bahn i SNCF.

Jak podróżować pociągiem po Hiszpanii?

Miłośników podróży koleją na pewno zainteresuje też oferta Hiszpanii. Hiszpanie już kilkukrotnie wychodzili im naprzeciw. Od 1 września do 31 grudnia 2022 roku podróże koleją na części krajowych tras były bezpłatne. Wcześniej uruchomione zostały tanie połączenia pomiędzy Madrytem i Barceloną oraz Walencją i Alicante.

Pod koniec 2022 roku w Hiszpanii otwarto kolejną, trzecią już, sieć kolei dużych prędkości. Tym samym kraj ten stał się pierwszym w Europie, który oferuje taką różnorodność wyboru transportu kolejowego. Nieoficjalnie mówi się nawet, że to europejska stolica transportu kolejowego.