Reklama

Dzięki współfinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji Rzeczpospolita Rowerowa udało się zrealizować zadanie polegające na rozbudowie i modernizacji istniejącego, społecznego serwisu planowania tras rowerowych www.narysujtrase.pl.

Reklama

Serwis ten jest platformą, dzięki której istnieje możliwość stałej i wygodnej kooperacji i dialogu pomiędzy rowerzystami, a zarządcami tras rowerowych, czyli jednostkami samorządu terytorialnego. Bardzo często w wielu gminach i miastach na terenie kraju władze samorządowe nie mają wiedzy, gdzie trasy rowerowe są najbardziej potrzebne mieszkańcom, a mieszkańcy nie mają szybkiego i prostego narzędzia do zakomunikowania swoich potrzeb w tej materii. W związku z powyższym Fundacja chce pomóc władzom lokalnym w skutecznym zaplanowaniu kierunków rozwoju tras rowerowych we wszystkich gminach i miastach na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Społeczne narzędzie internetowe ma służyć do tworzenia przez mieszkańców proponowanych przez siebie tras rowerowych, z których okresowo będą robione zestawienia zawierające dane z informacjami, gdzie mieszkańcy ich najbardziej potrzebują. Dane te będą bezpośrednio przez aplikację przesyłane do odpowiednich gmin z prośbą o uwzględnienie konkretnej trasy w planach rozbudowy gminnej sieci tras rowerowych. Owe zestawienia będą przesyłane do właściwych organów władz samorządowych w celu stworzenia atmosfery nacisku społecznego na samorządy, by tworzyły one infrastrukturę transportu rowerowego zgodnie z potrzebami ich mieszkańców. Głównym celem projektu jest rozwinięcie portalu na skalę ogólnopolską przez oznaczenie odpowiednich, już istniejących tras rowerowych oraz wdrożenie usprawnień mających na celu zwiększenie atrakcyjności portalu, jego przejrzystości oraz łatwości w obsłudze.

Reklama

W ramach realizowanego projektu udało się podnieść funkcjonalność i atrakcyjność serwisu przez wdrożenie nowych, przydatnych funkcji:
1. Różnicowanie tras rowerowych na drogi rowerowe - trasy miejskie (i ciągi pieszo-rowerowe), które posiadają utwardzoną nawierzchnię oraz trasy turystyczne, które nie posiadają utwardzonej nawierzchni oraz nie są używane z reguły w zakresie ich walorów transportu rowerowego, ale jako trasy na wycieczki rowerowe.
2. Możliwość oznaczania ciekawych miejsc, ze względu na walory turystyczne, przyrodnicze, historyczne, przydatne rowerzystom. Po kliknięciu na oznaczenie na stronie w postaci odpowiedniej ikony, ukazywać się będzie informacja o danym miejscu w postaci tekstu, zdjęć i/lub krótkiego filmiku o danym miejscu, pochodzącego z serwisu youtube lub innego podobnego. Funkcjonalność ta da możliwość planowania tras rowerowych oraz wycieczek rowerowych przez miejsca, które są atrakcyjne ze względu na wymienione walory. Dzięki temu, poza skuteczniejszym planowaniem tras przez użytkowników, rozwijać się będzie turystyka rowerowa. Aktualnie oznaczony jest rybnicki Park Wiśniowiec oraz część szlaku zabytków techniki.
3. Możliwość oznaczania miejsca, gdzie znajduje się użytkownik za pomocą sieci wifi, gps, agps i innych form transmisji danych (geolokalizacja), w szczególności będzie to przydatne użytkownikom korzystającym z serwisu poprzez telefony i tablety a także pozwoli na otwieranie mapy serwisu w miejscu, gdzie znajduje się użytkownik.
4. Aktualnie trwają jeszcze prace związane z uszczegółowieniem opisów tras za pomocą określenia ich długości, profilu wysokościowego, zdjęć i opisu.

Reklama
Reklama
Reklama