ODKRYJ PRAWDZIWE OBLICZA JAGIELLONÓW Z NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA
Wyrusz w fascynującą podróż w czasie z projektem Nowy Poczet Jagiellonów – unikatowym, multiplatformowym przedsięwzięciem, które przywraca prawdziwe oblicza władców jednej z najważniejszych dynastii w dziejach Polski i Europy Środkowej.
Jak naprawdę wyglądali Jagiellonowie?
Czy Władysław Jagiełło był postawnym wojownikiem?
Czy portrety królowej Jadwigi wiernie oddają jej wygląd?
Jakie tajemnice kryją dawne opisy i artefakty historyczne?
National Geographic Polska zaprasza do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu, który łączy historię, naukę i nowoczesne technologie. Dzięki współpracy historyków, artystów i ekspertów od sztucznej inteligencji, po raz pierwszy możemy pokazać, jak naprawdę wyglądali władcy dynastii Jagiellonów. Każdy portret powstał na podstawie szczegółowych analiz źródeł historycznych i opisów.
Nowy poczet Jagiellonów ma na celu zrewidowanie tych wyobrażeń i stworzenie wizerunków zgodnych z aktualnym stanem wiedzy historycznej.
DLACZEGO JAGIELLONOWIE?
Dynastia Jagiellonów przez blisko dwa wieki kształtowała losy Polski, Litwy, Czech i Węgier. To czas politycznego rozkwitu i złotego wieku kultury. Jednak wizerunki władców, które znamy z dzieł sztuki, to w dużej mierze artystyczne wyobrażenia. Nowy Poczet Jagiellonów przywraca zgodną ze źródłami historycznymi prawdę, oddając należny szacunek postaciom, które ukształtowały naszą historię.
JAK POWSTAŁY NOWE WIZERUNKI?
Nad projektem pracowali eksperci w dziedzinie historii, ilustracji i nowych technologii.
dr hab. Bożena Czwojdrak, prof. Uniwersytetu Śląskiego
Mediewistka. Laureatka nagrody im. S. Herbsta (1999) oraz konkursu im. A. Heymowskiego (2004). Współredaktorka czasopisma “Średniowiecze Polskie i Powszechne”. Zajmuje się genealogią szlachecką i możnowładczą oraz badaniami nad dworami monarchów w Polsce późnego średniowiecza. Należy do Komisji Historycznej PAN, Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oddział w Krakowie, przewodniczącą Zespołu Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Komitetu Nauk Historycznych PAN oraz kierownikiem Zespołu Badań nad Dworami i Elitami Władzy przy Instytucie Historii PAN w Warszawie.