Materiał powstał we współpracy z marką Kinder Niespodzianka

Przedstawiciele tego pierwszego gatunku – afrykańskich słoni sawannowych – są zdecydowanie najwięksi i najliczniejsi. Ich masa osiąga nawet 7 ton, a wysokość przekracza 330 cm. Spotkamy je głównie na sawannach, w buszu i w niezbyt gęstych lasach południowej oraz wschodniej Afryki, chociaż żyją również w wielu innych afrykańskich krajach. W języku suahili nazywane są tembo lub ndovu.

Rodzina słoni

Słonie żyją w stadach, w których każdy osobnik jest ze sobą spokrewniony. Grupie przewodzi zwykle najstarsza samica, zwana matriarchą. Oprócz niej w rodzinie jest kilka młodszych samic oraz ich potomstwo w różnym wieku. Średnio co 4 lata samice rodzą jedno słoniątko ważące nawet 100 kilogramów, które już po kilku godzinach potrafi samodzielnie chodzić.

Samce opuszczają rodzinne stado po 10 roku życia i od tego czasu wędrują osobno lub w grupie kilku osobników płci męskiej. W przeciwieństwie do samców samice zazwyczaj pozostają w grupie.

Słonie żyją mniej więcej 70 lat. Będąc w podeszłym wieku często tracą zęby oraz możliwość ich regeneracji, co powoduje, że nie mogą jeść. Dlatego właśnie jedną z przyczyn ich śmierci jest głód.

Trąba, czyli nos

Oprócz dużych rozmiarów najbardziej charakterystyczna u słoni jest głowa, a w zasadzie to, co na głowie możemy znaleźć, czyli trąba, uszy i ciosy.

Największe zainteresowanie wzbudza słoniowa trąba, czyli nos. Za jej pomocą słonie oddychają, wąchają, wydają dźwięki oraz używają jej do pieszczot. To jednak nie wszystko. Trąba jest jednym z najważniejszych słoniowych organów. Nie znajdziemy w niej kości, ani nadmiaru tłuszczu. Jest za to niezwykle umięśniona (składa się z ponad 150 000 powięzi mięśniowych), co pozwala na precyzyjne wykonywanie wielu czynności.

Słonie mogą podnieść za pomocą nosa, zarówno niewielki listek, jak i przedmioty ważące ponad 350 kg. Z racji swojej długości (około 2 metrów) trąba pozwala na zrywanie wysoko rosnących roślin, a także dotarcie do wody, znajdującej się w głębokich na kilka metrów dziurach. Wiedzieliście, że w trąbie słonia może się zmieścić około 10 litrów wody?

Chłodzące uszy

Wysokość słoniowych uszu dochodzi do 150 cm. Służą nie tylko do słuchania i straszenia, ale również do chłodzenia. I nie chodzi jedynie o możliwość wachlowania się nimi, ale również o fakt, że podczas wachlowania słonie pozbywają się nadmiaru ciepła ze swojego organizmu.

Stukilogramowe zęby

Ciosy słoniowe (kły) to nic innego niż dwa wyjątkowo długie i ciężkie zęby pojawiające się u samic i samców słoni afrykańskich po pozbyciu się „mleczaków” około 12 miesiąca życia. Wydłużają się z każdym rokiem średnio o 17 cm, aby finalne osiągnąć nawet 3 metry długości i ciężar 100 kg. Kły służą wielu celom. Między innymi pomagają w drążeniu dziur w ziemi w poszukiwaniu wody, korowaniu i znakowaniu drzew, przesuwaniu przeszkód, a także podczas walki.

Słoń na dwóch nogach

Trudno sobie wyobrazić ważącego kilka ton słonia, stojącego na dwóch nogach i zrywającego trąbą rosnące kilka metrów nad ziemią gałęzie. A jednak są żyjące na wolności osobniki, które posiadają taką umiejętność. Możemy je spotkać na przykład w Parku Narodowym Mana Pools w Zimbabwe. Skąd taki talent? Gdy kończy się łatwo dostępne pożywienie, słonie zaczynają szukać jedzenia na wysokich drzewach. W końcu, aby zaspokoić głód oraz wykarmić resztę stada starają się poderwać przednie nogi, aby trąbą dosięgnąć rosnące wysoko gałęzie i liście, dostępne do tej pory jedynie dla żyraf. To niezwykle rzadka umiejętność, którą posiada niewiele osobników.

Afrykańskie safari

Czas na przygodę. Przenieśmy się na safari do Parku Narodowego Mana Pools. Jedziemy wąską, wyboistą szutrową drogą przez busz. Nagle widzimy słonia. Jest dość daleko. Wolnym krokiem zmierza w naszym kierunku. Zatrzymujemy pojazd i wyłączamy silnik. Siedzimy w ciszy. Słoń jest kilkadziesiąt metrów od nas. Wciąż się jednak zbliża. Przeczesuje trąbą uschnięte liście. Chwyta znajdującymi się na końcu dwumetrowej trąby wypustkami pojedyncze listki i wkłada je do pyska. Sprawia wrażenie wielkiego odkurzacza. Aby się najeść do syta musiałby zjeść nawet 150 kilogramów liści i roślin. Z pewnością zajęłoby mu to kilka godzin.

Krok po kroku podchodzi bliżej. W pewnym momencie czujemy jego zapach. Słyszymy jak dyszy. Jego skóra pokryta jest niewielką warstwą kurzu i błota. Kolos nagle staje. Krzyżuje nogi i zarzuca trąbę na jeden z ciosów. Po czym zapada w drzemkę na stojąco. Dzielą nas zaledwie dwa metry. Bez problemu moglibyśmy go dotknąć.

Czekamy cierpliwie, aż się obudzi i odejdzie, aby jeść suche liście, pozwalając nam odjechać w poszukiwaniu kolejnych niezwykłych afrykańskich zwierząt.


Słonia tak jak inne dzikie zwierzęta Afryki znajdziecie w Kinder Niespodziance. Kolekcja Natoons ma na celu edukację poprzez zabawę figurkami. W ten sposób dzieci dowiedzą się więcej o unikalnych, często zagrożonych wyginięciem, gatunkach. Bądź z nami i Odkrywaj Afrykę!