Las Kartuski jest wśród lokalnych Kaszubów znany jako Kartësczi Las. Ten leśny obszar jest położony na południowy wschód od miasta Kartuzy i sięga aż do brzegów rzeki Radunii. Las Kartuski w całości znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. To tutaj można zobaczyć i poznać zespół lasów bukowych zwany buczyną pomorską. 

Każdy las to skomplikowany organizm. Podczas kilkukilometrowego spaceru, który będzie jedną z atrakcji Festiwalu Podróżników National Geographic, będzie można dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest las, jak go nazwać i z czego się składa. Spacer poprowadzi Piotr Horzela, podróżnik i przyrodnik, a także popularyzator wiedzy o drzewach. Pod okiem Piotra uczestnicy nauczą się, jak odczytywać wiek drzew oraz poznają powody, dlaczego czasami te same gatunki drzew przyjmują zupełnie różne kształty. Będzie też można rzucić okiem na mapy i spróbować sobie wyobrazić, jak widziany las mógł wyglądać za czasów naszych rodziców i dziadków. 

Piotr Horzela mówi o sobie, że dzieciństwo spędził w lesie. „Mieszkałem w leśniczówce, znajdującej się z dala od najbliższego sklepu i szkoły. Wychowany w takim otoczeniu zdecydowałem się, w sposób dość naturalny, studiować kierunek przyrodniczy. Po wieloletnich studiach ukończyłem wydział leśny, ale pomimo dyplomu w ręku nie zdecydowałem się szukać pracy w Lasach Państwowych czy Parkach Narodowych. Jednym z głównych powodów była stale rozwijająca się pasja do podróży i powolne zmiany w charakterze pracy leśnika, jakie zaczęły postępować po roku 1989. Kiedyś był to spokojniejszy zawód. Dodatkowo nie byłem w stanie wyobrazić sobie, że zamieszkam na stałe w jednym miejscu. Po prostu zawsze byłem ciekaw tego, co za zakrętem" – opowiada podróżnik.