Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale także jedno z najinteligentniejszych stworzeń na świecie. Wedle nowych ustaleń niektóre czworonogi zapamiętują nowe słowo po usłyszeniu go zaledwie cztery razy. Posiadają więc umiejętność, którą do tej pory mógł się pochwalić tylko człowiek. Naukowcy odkryli, że zdolność ta nie jest powszechna i dotyczy raczej małej ilości bardzo inteligentnych lub bardzo dobrze wyszkolonych osobników. Swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma naukowego „Nature”.

Jak sprawdzić inteligencję psa?

Czy twój pies jest geniuszem? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, warto zapoznać z najnowszymi badaniami, w którym udział wzięły dwa psiaki – collie o imieniu Whisky, który znał słowa określające 59 obiektów oraz suczka Yorkshire terrier Vicky Nina, która znała nazwy 42 zabawek.

Naukowcy testowali ich pamięć, prosząc psy o przynoszenie konkretnych zabawek. Po ustaleniu, że oba zwierzaki znają nazwy wszystkich zabawek, jakie mają, badacze wprowadzili dwa nowe przedmioty, umieszczając je w kolekcji zabawek, jeden po drugim. W przypadku tego testu Whisky za każdym razem przynosił nową zabawkę, podczas gdy Vicky Ninie udało się to w 52,5 proc. prób.

W dalszej części badania pokazano obu psom dwie zabawki (w odpowiednim odstępie czasowym), cztery razy wypowiadając ich nazwy, a następnie pozwolono zwierzakom się nimi pobawić. Gdy czas na zabawę minął, naukowcy umieścili nowe zabawki wśród nieznanych Whisky’emu i Vicky Ninie przedmiotów i prosili psiaki o przyniesienie jednej z nich.

W tym przypadku oba psy wybierały nową zabawkę tak często, że według naukowców nie może być mowy o przypadku. Co istotne, po 10 minutach od nauki nowego słowa pamięć zwierzaków uległa pogorszeniu, a po godzinie zniknęła całkowicie. To sugeruje, iż uczenie psów nowych rzeczy to długi proces, który wymaga regularności.

Test z udziałem nowej zabawki przeprowadziło również 20 ochotników z własnymi psami, ale zwierzaki te nie wykazały zdolności do uczenia się nowych słów po tym, jak usłyszały je zaledwie kilka razy. Autorzy badania sugerują więc, że różnica między wynikami Whisky i Vicky Niny a psów ochotników oznacza, że aby szybko nauczyć się nowych rzeczy, pies potrzebuje albo niezwykłej inteligencji, albo dużego doświadczenia w uczeniu się słów.

Border collie – według wielu rankingów najinteligentniejsze psy na świecie / fot. Getty Images

Czy rasa psa ma wpływ na jego inteligencję?

Naukowcy twierdzą, że rasa może mieć całkiem duży wpływ na wyniki ich badań. Nie od dziś wiadomo, że niektóre rasy psów są bardziej inteligentne, lubią stymulację psychiczną i/lub są bardzo zmotywowane do wykonywania poleceń. Do takich ras należą właśnie Whisky i Vicky Nina. Niektóre rasy mogą być z kolei po prostu mniej zainteresowane zabawą lub aportowaniem zabawek. Dobrym przykładem są charty, które są predysponowane do polowań lub wyścigów, a więc znacznie trudniejsze do wyszkolenia i zaszczepienia w nich zainteresowania zabawkami. Są też znacznie mniej zmotywowane do wykonywania poleceń od swoich opiekunów.

Według ekspertów nauczenie wszystkich psów wykonywania poleceń (w tym uczenia się nowych słów) jest możliwe. Jednak stopień, w jakim twój pupil będzie chętny do nauki i wykonywania zadań, w dużej mierze zależy od jego rasy i poziomu motywacji.

Jeśli twój zwierzak jest afganem lub bernardynem, nie powinieneś oczekiwać, że będzie zainteresowany spędzaniem godzin na aportowaniu zabawek dla ciebie. Z drugiej strony jednak – jeśli masz border collie lub pudla, jego zdolność do nauki nowych słów może być naprawdę imponująca. Tak samo jak w przypadku owczarka niemieckiego czy rottweilera.

Artykuły, które mogą cię zainteresować: