Najstarsza osoba na świecie nie żyje. Lucile Randon, znana jako siostra Andre, była czwartą osobą w historii, która dożyła 118 lat. W chwili śmierci miała dokładnie miała 118 lat i 340 dni. Superstulatka, której wiek został potwierdzony przez przez Gerontologiczną Grupę Badawczą, zmarła we śnie w nocy z poniedziałku na wtorek w domu spokojnej starości na południu Francji

Informację o jej odejściu jako pierwsza przekazała agencja AFP. Smutne doniesienia potwierdził David Tavella, rzecznik domu opieki Sainte-Catherine-Labourei, w którym siostra Andre mieszkała od 2009 roku. 

– Umarła o godz. 2 w nocy. Jest wielki smutek, ale ona tego chciała, to było jej pragnienie, aby dołączyć do ukochanego brata. Dla niej to uwolnienie – oznajmił Tavella. 

Lucile Randon w 2019 r. / Źródło: Gerontology Wiki - https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jgs.17400 https://gerontology.fandom.com/wiki/Lucile_Randon?

Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Kim była Lucile Randon?

Lucile Randon od 19 kwietnia 2022 roku, kiedy w wieku 119 lat zmarł Japonka Kane Tanaki, była oficjalnie najstarszą żyjącą osobą na Ziemii. Francuska superstulatka przyszła na świat 11 lutego 1904 r. (Polska znajdowała się wówczas pod zaborami, Rosją rządził car Mikołaj II, a prezydentem USA był Theodore Roosevelt) w Alès.

W 1944 roku, w wieku 40 lat, wstąpiła do Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytki). Przyjęła imię Andre i złożyła śluby zakonne. W trakcie II wojny światowej pracowała jako guwernantka, a po jej zakończeniu niosła pomoc ludziom starszym i sierotom w jednym z szpitali w Vichy. – Mówią, że praca zabija, a to praca sprawiła, że żyję, pracowałam do 108. roku życia – przyznała superstulatka w jednym z wywiadów. 

Lucile Randon w latach 20. XX wieku / Źródło: Unknown - old photograph. - Online at https://centenaires-francais.forumactif.org/t185-e-la-vie-de-lucile-randon-1904

Lucile Randon była nie tylko najstarszą żyjącą osobą na świecie, ale także: 

  • najstarszą osobą konsekrowaną w historii (od 2 czerwca 2019 r. po śmierci siostry Marie-Josephine Gaudette);
  • najstarszą osobą na świecie, która przeszła zakażenie COVID-19;
  • czwartą osobą w historii (Jeanne Calment, Sarah Knauss i Kane Tanaka), która dożyła 118. roku życia.

Francuzka w ostatnim czasie zmagała się ze sporymi problemami zdrowotnymi. Była niewidoma i poruszała się na wózku inwalidzkim. Od teraz tytuł najstarszej żyjącej osoby na świecie przeszedł na Marię Branyas Morerę z Hiszpanii, która w marcu będzie obchodzić 116. urodziny. 

Najstarsza osoba na świecie w historii

Najstarszą osobą na świecie w historii była rodaczka Randon – Jeanne Calment. Francuzka zmarła 4 sierpnia 1997 r. w wieku 122 lata i 164 dni. Rekordzistka przeżyła zarówno swoją córkę, jak i wnuka. Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje najdłużej żyjąca Azjatka, Japonka Kane Tanaka, która dożyła 119 lat. 10 dni krócej żyła z kolei Amerykanka Sarah Knauss. 

Najstarszym mężczyzną w historii był Japończyk Jirōemon Kimura. Azjata 19 kwietnia 2013 roku ukończył 116 lat. Zmarł dwa miesiące później. 

Najstarsza Polka w historii

Polski rekord długowieczności należy do pani Tekli Juniewicz, z domu Dodak. Mieszanka Gliwic przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni. Kobieta przyszła na świata 10 czerwca 1906 roku w Krupsku (ówczesne Austro-Węgry), a zmarła 19 sierpnia 2022 r. 

– Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała – tak nestorkę wspominały gliwickie władze.