Moja podróż z Waszyngtonu do Eugene w Oregonie nie różniła się od lotu z około 2019 roku. Poza koszulką z lotniskowego sklepu z pamiątkami, na której było napisane: "Przepraszam za to, co powiedziałem podczas kwarantanny", doświadczenie to było znajome, nawet z zamaskowanymi pasażerami i zapełnionymi tylko do połowy samolotami. Ale eksperci twierdzą, że nasze loty w przyszłości mogą być zupełnie inne.

Oto, jak technologia może zmienić Twój kolejny lot samolotem.

Roboty sprzątają dokładniej

Dezynfekcja nabrała nowego znaczenia w czasie pandemii, z ultrafioletem C (UV-C) na czele. UV-C to długość fali, która uszkadza DNA i RNA wirusa, powodując, że przestaje się on replikować i umiera. Jest to obszar nauki znany od połowy XX wieku i stosowany do sterylizacji pomieszczeń i narzędzi w takich miejscach jak szpitale. Teraz przemysł turystyczny stara się wykorzystać światło do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Międzynarodowe lotnisko w Pittsburghu współpracowało już przed pandemią z lokalnym startupem Carnegie Robotics w celu przetestowania autonomicznych robotów sprzątających, które używają wody pod ciśnieniem i chemicznych środków dezynfekujących. Kiedy wirus zaatakował, firma zaproponowała zainstalowanie komponentu UV-C.

Cztery roboty wyglądają jak miniaturowe rolby i zostały nazwane tak samo jak latający bohaterowie - Amelia, Orville, Wilbur i Rose, jak Rose Collins, pierwsza kobieta, która otrzymała licencję pilota w Pensylwanii w 1929 roku. "Podróżujący uwielbiają je" - mówi Christina Cassotis, dyrektor generalny międzynarodowego lotniska w Pittsburghu. "Personel sprzątający kocha je, ponieważ dzięki temu mogą skupić się na innych miejscach".

Boty przemieszczają się przez osiem do dziesięciu godzin dziennie, zanim muszą zostać naładowane. Światło, które jest na tyle jasne, że może szkodzić oczom, jest odpowiednio obudowane, aby trafiało tylko w podłogę. Cassotis stwierdziła, że test przebiegł tak dobrze, że rozważają wykorzystanie większej liczby robotów do czyszczenia pociągów lotniskowych, które przemieszczają się między terminalami oraz poręczy.

Ponieważ ekspozycja na światło UV niesie ze sobą ryzyko wystąpienia nowotworów, wszelkie opracowane narzędzia będą musiały uwzględniać zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo, twierdzi Praveen Arany, profesor Uniwersytetu w Buffalo i ekspert w dziedzinie terapeutycznych zastosowań laserów i światła.

Boty czyszczące, które wykorzystują bardziej tradycyjne, podobne do Roomby techniki, pracują na międzynarodowym lotnisku w Cincinnati/Northern Kentucky. Neo, ważące 450 kg i warte 50 000 dolarów urządzenie do czyszczenia podłóg, które wygląda jak owoc miłości walizki na kółkach i silnika zaburtowego, zostało wyprodukowane przez kanadyjską firmę AvidBots i wykorzystuje technologię 3D oraz lasery do mapowania swoich tras i omijania kiosków, wózków z żywnością lub zabłąkanych dzieci.

Twoja twarz jest twoim paszportem

Przed pandemią COVID-19 lotniska inwestowały już w technologię bezdotykową, aby przyspieszyć odprawę pasażerów. Teraz te same bezdotykowe narzędzia mogą również zapobiegać przenoszeniu wirusów.