W pierwszym roku obowiązywania nowego prawa z możliwości zawarcia jednopłciowych małżeństw skorzystało prawie 1300 mężczyzn i 1100 kobiet, a na początku 2021 roku w całej Holandii było już ponad 20 tysięcy homoseksualnych małżeństw. 

 

Małżeństwa między mężczyznami są najbardziej stabilne

Udostępnione przez agencję CBS dane pokazują również, że każdego roku w Holandii rozpada się około 400 homoseksualnych małżeństw, przy czym to kobiety wykazują dwukrotnie większą skłonność do rozstania niż mężczyźni. Według wyliczeń w ciągu 10 lat średnio 25 proc. homoseksualnych kobiet i 14 proc. homoseksualnych mężczyzn podejmuje decyzję o rozwodzie, podczas gdy w przypadku tradycyjnych małżeństw ten odsetek wynosi 16 proc. Wniosek jest jasny – gejowskie małżeństwa są tymi najbardziej solidnymi. 

Legalizacja małżeństw LGBT w Holandii

“Będąc pierwszym krajem, który otworzył małżeństwo dla par tej samej płci w 2001 roku, stworzyliśmy historię"

–  powiedziała Astrid Oosenbrug, szefowa holenderskiej organizacji COC walczącej o prawa osób homoseksualnych.

Kiedy 1 kwietnia 2001 roku podjęto decyzję legalizacji małżeństw osób tej samej płci w Holandii, było to wydarzenie na skalę światową – żaden inny kraj wcześniej nie odważył się na tak ważny krok w stronę równości społecznej. Tamtejsze media były wówczas bardzo ostrożne – dziennikarze podobno nawet nie planowali zajmować się tą sprawą. Kiedy jednak zobaczyli, że do kraju przybyły dziesiątki ekip reporterskich z całego świata, które chciały uwiecznić pierwsze homoseksualne śluby, trudno było im pozostać biernymi.

W rozmowie z OpenDemocracy Henk Krol, weteran w walce o prawa gejów, który dwie dekady temu walczył o tę historyczną zmianę w holenderskim prawie, wspomina kontrast między tym, jak postrzegano ją w Holandii, a tym, jak postrzegano ją na arenie międzynarodowej.

"Ludzie tutaj byli już przyzwyczajeni do małżeństw [osób tej samej płci]" - wyjaśnia – “Pary LGBT od lat organizowały tu ceremonie "ślubne", jako że rejestrowane związki partnerskie dla osób tej samej płci zostały zalegalizowane w 1998 roku. Ale fakt, że byliśmy pierwszym krajem, który przyznał im równość małżeńską, był nowością".

Homoseksualne związki partnerskie a małżeństwa 

Spośród par, które w 2001 roku zawarły związek małżeński, aż 42 proc. stanowiły relacje wcześniej sformalizowane jako związki partnerskie. 

Co ciekawe, nawet po zalegalizowaniu małżeństw LGBT stosunkowo wiele par tej samej płci wybiera zarejestrowany związek partnerski zamiast ślubu. Według danych udostępnionych przez CBS dotyczy to około 500 par rocznie, a od 2015 roku ilość homoseksualnych, jak i heteroseksualnych par, które decydują się na taki związek zamiast małżeństwa, stale rośnie.