Zacznijmy od początku, czyli kiedy najlepiej odwiedzić Dubrownik. Odpowiedź jest prosta – poza sezonem. Dubrownik w czasie sezonu potrafi zmęczyć, dlatego proszę odwiedź Raguzę (dawna nazwa Dubrownika) poza sezonem, gdy upał trochę zelżeje i spędź w niej przynajmniej dwie noce. 

Co polecam w Dubrowniku? Przede wszystkim spacer murami miejskimi. Uwielbiam oglądać Dubrownik z tej perspektywy – czerwone dachy, małe tarasiki, ukryte dla oczu zakamarki – za każdym razem dostrzegam coś nowego. Czy wiesz, że w obrębie starego miasta są dwa pokaźne boiska do koszykówki? Ten i wiele innych dubrownickich sekretów można poznać tylko podglądając miasto z góry. 

Szwendając się po mieście koniecznie odwiedź Plac Gundulicia, gdzie odbywa się targ z regionalnymi produktami, przejdź się słynnymi z Gry o Tron Schodami Jezuitów, pozwól sobie na chwilę zadumy w Pokoju Pamięci (Spomen soba) poświęconym Obrońcom miasta z lat’90 i koniecznie odwiedź Lokrum, aby dowiedzieć się dlaczego jest przeklęte... Aby nieco odpocząć od miejskiego zgiełku można wybrać się na wycieczkę statkiem na pobliskie Wyspy Elafickie. Czeka nas tam plażowanie oraz jeszcze więcej urokliwych, chorwackich zaułków pełnych sennych kotów, wielobarwnych kwiatów i rybackich sieci. A co z jeleniami? Jelenie pozostały tylko w nazwie – Elaphos po grecku znaczy jeleń. 

Podróż do Dubrownika to oprócz fotogenicznych miejsc, kojących dźwięków dalmatyńskiej muzyki, smaku owoców morza i jednych z piękniejszych zachodów słońca również podróż do świata legend i historii. Czy wiesz, że Dubrownik przez 450 lat był niepodległym krajem, a jego motto brzmiało: Non bene pro toto libertas venditur auro – wolności nie można sprzedać nawet za całe złoto świata! Państwo wsławiło się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami – jako pierwsze w Europie zakazało handlu niewolnikami, miało najlepszy system kanalizacji, od końca XIV wieku wprowadzono system ubezpieczeń, znajduje się tam najdłużej działająca apteka w Europie etc. Czytając historię Dubrownika nie sposób nie zwrócić uwagi na niezwykłe zdolności dyplomatyczne włodarzy miasta, które zapewniały republice dostatek i w miarę spokojne życie. W Dubrowniku urodziło się wielu cenionych artystów i uczonych – jeden z nich – Ruđer Bošković – matematyk, astronom, fizyk i poeta został upamiętniony nadaniem jego imienia kraterowi na Księżycu. Nie jest to jedyny Chorwat na Księżycu – w sumie 4 kratery noszą imiona chorwackich uczonych.  

Na zakończenie warto nadmienić, że Dubrownik stał się planem filmowym podczas kręcenia znanego serialu Gra o Tron – w mieście organizowane są liczne wycieczki śladami bohaterów serialu. Nie jest to jedyna światowa produkcja, w której zagrało miasto – w 2016 roku w Dubrowniku kręcono sceny do VIII epizodu Gwiezdnych Wojen - Ostatni Jedi. Vidimo se u Dubrovniku!

M. Magdalena Krychowska - Podróżniczka i pisarka. Z wykształcenia kroatystka, jest autorką bloga www.OkiemMaleny.pl. Najczęściej podróżuje solo. W drodze zawsze towarzyszy jej notes i aparat. Uwielbia stawać się niewidzialnym obserwatorem - obserwować życie ulicy i rytm odwiedzanego miejsca. Promuje odpowiedzialną turystykę i nie lubi przekłamywania rzeczywistości oraz pokazywania świata rodem z folderów turystycznych. Chorwację nazywa swoją Ojczyzną.