Materiał powstał we współpracy z marką Kinder Niespodzianka

Zwierzęta te nie mają wiele wspólnego z końmi. Mają za to dużo cech wspólnych ze świniami, wielorybami, delfinami i morświnami. A bez wody nie byłyby w stanie przeżyć. Dlatego najczęściej spotykamy je na bagnach, w rzekach, jeziorach, a czasem nawet w oceanie, czyli wszędzie tam, gdzie mogą się schronić w wodzie przed ostrym słońcem Afryki.

Hipcie to trzecie pod względem wielkości zwierzęta lądowe na świecie. Większe od nich są tylko słonie oraz nosorożce białe. Waga samca hipopotama (większego z dwóch gatunków) wynosi przeciętnie około 1,5 tony chociaż zdarzają się osobniki ważące ponad 2, a nawet 4 tony. Te największe rozmiary osiągają samce trzymane w ogrodach zoologicznych. Zdecydowanie mniejsze są hipopotamy karłowate (waga nie przekracza 300 kg, a długość 175 cm).

Ze względu na rozmiary, siłę oraz często nieprzewidywalną agresję uważane są za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Pomimo, że kiboko (hipopotam w języku suahili) nie jest wymieniany wśród ssaków należących do Wielkiej Afrykańskiej Piątki – to właśnie z powodu agresji ze strony hipopotamów w Afryce ginie rocznie około 500 osób – najwięcej w porównaniu z ofiarami innych dużych zwierząt lądowych.

Kiboko w Afryce

Hipopotamy żyją w 29 krajach Afryki, a aktualna liczebność tych zwierząt wynosi pomiędzy 120 000 a 150 000 osobników. Zdecydowanie przeważają te największe i najlepiej poznane hipopotamy zwane nilowymi. Najliczniej występują w Zambii (około 40 000) oraz w Tanzanii (około 25 000). Hipopotamów karłowatych żyjących wyłącznie w Liberii, Sierra Leone, Gwinei oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest zdecydowanie mniej (około 2 000 sztuk).

Ciekawostki z życia hipopotama

Wygląd zewnętrzny hipopotamów nie pozwala na łatwe odróżnienie samca od samicy. Obserwacja tych zwierząt pozwala nam zwrócić uwagę na kilka ciekawych cech w wyglądzie oraz charakterystyczne zachowania. Jakie?

Na przykład spędzając większość dnia w wodzie, w grupach liczących od kilku do nawet 100 osobników hipopotamy mają tendencję do segregacji według płci. Młode samce trzymają się wspólnie, podobnie jak samice. Do tej pory nie do końca wytłumaczonym zachowaniem jest to, że hipcie nie tworzą silnych więzi społecznych, a pomimo tego większą część dnia spędzają wspólnie.

Inną ciekawostką jest ich pysk. Hipopotamy potrafią otworzyć go pod kątem ponad 150 stopni. Gdy zajrzymy do środka od razu zwrócimy uwagę na zęby, a dokładnie na ogromne dolne siekacze (do 40 cm długości) i kły (do 50 cm długości). O ile samcom rosną one przez całe życie trwające przeciętnie 40 - 50 lat, to samicom przestają rosnąć w wieku około 25 lat osiągając wtedy maksymalną długość.

Kły i siekacze służą do walki i nie odgrywają żadnej roli w żywieniu. Podczas jedzenia hipopotamy polegają na szerokich, rogowych wargach, aby chwytać i ciągnąć rośliny, które są następnie mielone przez zęby trzonowe.

Hipopotamy mają grubą i delikatną skórę

Hipopotamy większość dnia spędzają w wodzie lub pod jej powierzchnią. Są w stanie wytrzymać aż 5 minut bez konieczności oddychania. Mało tego! W czasie snu wynurzają się, aby zaczerpnąć powietrza i zanurzają się ponownie bez przebudzenia.

Tak długi czas, który spędzają w środowisku wodnym spowodowany jest posiadaniem bardzo delikatnej skóry narażonej na działanie słońca. Jest ona wprawdzie dość gruba (około 6 cm) i zapewnia dobre zabezpieczenie przed pokąsaniem i drapieżnikami, ale jest podatna na pękanie, gdy hipopotam zbyt długo pozostaje poza wodą. Dzieje się tak pomimo tego, że skóra wydziela naturalną substancję przeciwsłoneczną. Wydzielina ta jest nazywana „krwawym potem”, ale oczywiście nie jest ani krwią, ani potem. Natomiast bardzo szybko zmienia kolor i z początkowo bezbarwnej staje się czerwono-pomarańczowa (stąd określenie „krwawy pot”), a następnie brązowa. W wydzielinie znajdują się pigmenty hamujące rozwój bakterii chorobotwórczych i dające ochronę przeciwsłoneczną, która jednak nie jest wystarczająca dla skóry. Dlatego właśnie hipopotamy w ciągu dnia drzemią i odpoczywają w wodzie.

Dopiero wieczorami wychodzą na brzeg w poszukiwaniu pożywienia. Każdej nocy są w stanie pokonać nawet kilkanaście kilometrów rozglądając się za przysmakami. Ich dieta składa się głównie z różnego rodzaju traw i niewielkiej ilości roślin wodnych. Pomimo, że są zwierzętami roślinożernymi zdarzają się rzadkie przypadki konsumowania padliny, a nawet kanibalizmu wśród hipopotamów. Ile potrafią zjeść? Ze względu na potężną masę średnio dziennie spożywają około 35 kg pożywienia.

Biegnący hipopotam

Wiedzieliście, że hipopotamy potrafią bardzo szybko biegać? Trudno to sobie wyobrazić. A jednak te potężne zwierzęta, na króciutkich nóżkach są w stanie rozpędzić się do prędkości 30 km/h.

Widoku pędzącego hipopotama doświadczyłem kilka lat temu podczas pobytu w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii. Przejeżdżałem samochodem obok bagien. Powoli zapadał zmrok. Zatrzymaliśmy się żeby zrobić kilka zdjęć. Nagle z traw wychylił się potężny hipopotam i bez wahania rozpoczął szarżę. Dzięki przytomności kierowcy natychmiast ruszyliśmy. Zwierzę biegło za nami przez kilkadziesiąt metrów. Na liczniku mieliśmy prawie 30 km/h. Zresztą szybciej nie dało się jechać ze względu na wyboistą drogę. W pewnym momencie hipcio po prostu zwolnił i po chwili stanął. Zapewne zmęczył się albo stwierdził, że wykonał swoje zadanie przepędzając intruzów ze swojego środowiska.


Hipopotama tak jak inne dzikie zwierzęta Afryki znajdziecie w Kinder Niespodziance. Kolekcja Natoons ma na celu edukację poprzez zabawę figurkami. W ten sposób dzieci dowiedzą się więcej o unikalnych, często zagrożonych wyginięciem, gatunkach. Bądź z nami i Odkrywaj Afrykę!