Myślisz o podróży kamperem? Wynajmij go, zanim będzie za późno
Karawaning, czyli podróże kamperami od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. W tym roku może paść kolejny rekord.

W tym artykule:
- Podróże kamperami to nowy turystyczny trend w Polsce
- Spieszmy się wynajmować kampery
- Zaplanuj podróż kamperem
Pandemia mocno wpłynęła na branżę turystyczną. Jeszcze do niedawna wiele popularnych krajów było zamkniętych dla podróżnych z zagranicy. Te dwa lata zmieniły również nasze podejście do turystyki i przyczyniły się do rozwinięcia nowych trendów, w tym podróży kamperami.
– Ludzie zwrócili się w stronę mikropodróży i turystyki lokalnej. Chcą być blisko natury, a z dala od zatłoczonych kurortów, popularnych destynacji turystycznych. Wszyscy szukają unikalnych przeżyć i wyjątkowych wspomnień. To, co jest kwintesencją turystyki karawaningowej, to fakt, że w podróż można się wybrać o każdej porze roku. Nie przejmować się pogodą za oknem. Zmieniać plany w każdej chwili. Nie ma ograniczeń co do miejsca czy godzin, czy problemów z odwołanymi lotami – wymienia Katarzyna Jedlińska, dyrektor Campiri.pl, serwisu oferującego kampery na wynajem.
Podróże kamperami to nowy turystyczny trend w Polsce
Z ostatnich badań wynika, że aż 66% Polaków chciałoby spróbować tego sposobu podróżowania. Karawaning, wbrew pozorom wcale nie musi być drogi i niedostępny. Dzięki platform do wypożyczania użytkownicy mogą w zaledwie kilka kliknięć wynająć jeden z ponad dziesiątek kamperów w całej Polsce.
Kampery cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2021 r. w Polsce zarejestrowano niemal 5 tys. takich pojazdów. Według prognoz w tym roku przybędzie ich nawet 8 tys. To rekord. Jeśli chcemy wypożyczyć kampera na majówkę lub wakacje, musimy się pospieszyć. Według badań 53% Polaków jest gotowych podróżować więcej niż przed pandemią. Rezerwacji przybywa, a pojazdów może nie starczyć dla wszystkich chętnych.
Spieszmy się wynajmować kampery
Silny wpływ na dostępność pojazdów i ich cenę ma obecnie wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie. Do tego dochodzi kilka innych czynników hamujących jeszcze szybszy wzrost rynku.
– Rosnące ceny paliwa i niekorzystny kurs euro oczywiście wpływają na cenę kamperów. Należy też pamiętać, że kampery w Polsce są droższe niż w wielu innych krajach europejskich, bo do cen trzeba doliczyć 18,6% akcyzy (w przypadku silników powyżej 2 litrów). Dodatkowo pozostają jeszcze echa pandemii, która spowodowała niedobór komponentów niezbędnych do produkcji kamperów, a co za tym idzie duże problemy z dostawami – zauważa Michał Dąbrowski dyrektor salonu Warszawskie Centrum Caravaningu.

ot. Peter Cade / Getty Images
Co ciekawe, kampery dla wielu osób są już nie tylko wakacyjnymi domami na kółkach, ale też mobilnymi biurami. Wzrost zapotrzebowania również wpływa na spadek ich dostępności.
– Widząc zainteresowanie pojazdami kempingowymi na rynku, zamówiliśmy na ten sezon dużo więcej kamperów i przyczep. Nie wszystkie zamówienia na ten rok zostały jednak zrealizowane, część z nich ma przesunięte terminy realizacji, ale i tak mamy na placu szeroką gamę pojazdów – zapowiada Michał Dąbrowski.
Szczyt sezonu to wiosna i lato. W ubiegłym roku nowe kampery rejestrowano również w lutym i listopadzie, co świadczy o tym, że każda pora roku jest dobra na taką podróż.
Zaplanuj podróż kamperem
Gdzie Polacy najchętniej podróżują kamperem? To zależy od tego, na jak długo wynajmujemy pojazd.
– Jeśli klienci wypożyczają kampera na 3–4 dni, to zostają w Polsce i jadą do mniej turystycznych miejsc, niż to się dzieje w wakacje. Jeśli natura, to coś bliżej jeziora, a czasem zwiedzanie miejskie. Ostatnio modne jest np. Roztocze. Jeśli jednak wypożyczają auto na 2 tygodnie lub więcej, z reguły wybierają kierunki zagraniczne, takie jak Chorwacja, Hiszpania, Włochy czy Grecja – mówi Katarzyna Jedlińska.

Specjalna infrastruktura turystyczna – na przykład szlaki dla kamperów z punktami gastronomicznymi – dopiero rozwija się w Polsce. Za wzór możemy wziąć na przykład Norwegię, gdzie na zmotoryzowanych podróżnych czeka ogromna liczba kempingów. Podobnie jest w Szwajcarii, Danii, Słowenii czy w Austrii, a od niedawna również w Czechach.