Zamość: jak powstało miasto Zamość?

Zamość to polskie miasto powiatowe leżące w województwie lubelskim. To główny ośrodek skupiający najwięcej mieszkańców przylegających terenów nazywanych Zamojszczyzną. To zarazem także jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast naszego kraju. Co stoi za turystyczną popularnością Zamościa? Przede wszystkim unikalna architektura, dzięki której miasto jest nazywane "perłą renesansu". Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na listę UNESCO w roku 1992.

Historia Zamościa jest bardzo ciekawa i dość niezwykła. Miasto zostało założone w roku 1580 przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Uczynił je stolicą Ordynacji Zamojskiej. Planując założenie prywatnego ośrodka miejskiego, kierował się oświeceniową wizją "miasta idealnego", która w tych czasach była niezwykle popularna. Kto zaprojektował Zamość? Zadanie to powierzono sprowadzonemu z Włoch architektowi Bernardo Morando.

Bardzo szybko zaczęła się tutaj osiedlać ludność nie tylko polska, ale także reprezentująca inne narody. Założyciel miasta traktował je bardzo osobiście i wkładał wiele wysiłku oraz pieniędzy w jego rozbudowę. Chciał, by było bezpieczne i piękne. Główny rozwój dokonał się na przestrzeni XVII wieku. Pojawiło się w tym czasie wiele budowli, które w nieco zmienionym kształcie można podziwiać do dziś. Zamość rozwijał się także naukowo i kulturalnie

Historia tego pięknego miasta nie była wyłącznie spokojna i wypełniona nieustannym rozwojem. Przeciwnie – na przestrzeni wieków Zamość przeżył kilka najazdów, w tym atak Kozaków oraz wojsk szwedzkich podczas potopu. W wielkiej wojnie północnej miasto zajęły wojska saskie oraz szwedzkie, w 1809 przyłączono je do Księstwa Warszawskiego, a następnie do Królestwa Polskiego. Twierdza Zamość odegrała kluczową rolę w postaniu listopadowym, pozostając ostatnim polskim punktem oporu.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego kulturalny i oświatowy rozwój miasta został wznowiony. Niestety, druga wojna światowa odcisnęła na nim mocne piętno – został zbombardowany, następnie przeszedł z rąk nazistów w ręce Armii Czerwonej, utworzono tu między innymi obóz zagłady i obóz przesiedleńczy.

Dziś w Zamościu mieszka na co dzień ponad 63 800 osób, a powierzchnia, jaką zajmuje miasto, to 30,34 km². Rzeźba terenu jest łagodna i niezbyt zróżnicowana. turyści przyjeżdżają tu głównie po to, by zwiedzać zabytki. A samo zwiedzanie z pewnością dostarczy zajęć nawet na kilkudniowy pobyt!