60 balonów, 45 uzdolnionych pilotów z całego świata i 6 dni świetnej zabawy – tak w skrócie można opisać imprezę, która pod koniec wakacji odbędzie się w województwie kujawsko-pomorskim. VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów zorganizował Grudziądzki Klub Balonowy przy współpracy z Aeroklubem Polskim, Komisją Balonową Aeroklubu Polskiego oraz Międzynarodową Federacją Lotniczą (FAI). Wezmą w nich udział piloci z najróżniejszych zakątków świata — między innymi z Japonii, Kanady, USA, Brazylii oraz krajów Europy, jak Niemcy, Francja, Austria, Węgry itd. O tytuł Mistrza Świata Juniorów zawalczą także Polacy – Arkadiusz Sionkowski, Piotr Grajek, Kacper Borkowski, Jakub Dziedziak oraz Wojciech Nowakowski, który zdradził szczegóły przygotowań do zawodów:

„Trenujemy wspólnie od początku sezonu. Każde zawody, w jakich startujemy, nastawione są na to, żebyśmy się ze sobą zgrali. Mam nadzieję, że razem zawalczymy tak, że jeden z nas stanie na podium, co będzie sukcesem całej piątki” – opowiada niespełna 30-letni zawodnik Kadry Narodowej.

Na grudziądzkim niebie podziwiać będziemy niezwykłe show, przygotowane przez najlepszych w swojej dziedzinie. Zawodnicy pokażą, na czym polega precyzyjne latanie balonem, ale każdego dnia odbywać się będą także loty kilkunastu balonów towarzyszących w ramach tzw. balonowej fiesty. Co to oznacza tłumaczy Wiceprezydent Grudziądza:

"Chcemy pokazywać, że balony są dla każdego. Podczas wydarzenia pojawimy się na konkretnych osiedlach, w ramach fiesty. Zapraszamy całe rodziny, by uczestniczyły w tym święcie. Zapraszamy na nią każdego, kto kiedykolwiek marzył o tym, by znaleźć się bliżej latającego balonu. Mamy dla widzów wiele atrakcji – będzie można wsiąść do kosza, wznieść się do góry w balonie na uwięzi, dowiedzieć się jak balon lata i dlaczego" – zapowiada Szymon Gurbin.

mat. prasowe

Motto Grudziądzkiego Klubu Balonowego i równocześnie hasło tegorocznej imprezy, BALONY PRZYNOSZĄ SZCZĘŚCIE, to gwarancja świetnej zabawy bez względu na wiek. Widoki niczym ze słynnej tureckiej krainy zachwycą zarówno dużych, jak i małych. 

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie, Partnerem Głównym Miasto Grudziądz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Senator RP Ryszard Bober oraz Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. Impreza współfinansowana jest ze środków gminy-miasta Grudziądz oraz dofinansowana ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.