Na Lubelszczyznę, jednego z piękniejszych regionów Polski możemy szybko dotrzeć liniami LOT-u, a regularne loty do Lublina z Warszawy odbywają się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Lot trwa 45 minut. W styczniu ceny zaczynają się od 189 PLN w obie strony z wliczonym bagażem podręcznym o wadze do 8 kg. W okresie okołoświątecznym PLL LOT wprowadził także zmiany w menu nawiązujące do polskich, świątecznych tradycji kulinarnych.

Od grudnia na pokłady rejsów krótkodystansowych powróciły wigilijne smaki od piekarni Putka. Słodka drożdżówka ze śliwką i cynamonem oraz wytrawny pasztecik z kapustą i pieczarkami zastąpią obecnie oferowane przekąski.

Ponadto na wszystkich rejsach rozkładowych krótkiego i dalekiego zasięgu w LOT Business Class oraz LOT Premium Economy Class dostępna jest również świąteczna herbata o smaku cynamonowo-pomarańczowym oraz możliwość degustacji pochodzących z regionu Lubelszczyzny win.  

Lubelszczyzna winem stoi

Pagórkowaty krajobraz Wyżyny Lubelskiej i Roztocza w połączeniu z coraz cieplejszym klimatem sprzyja uprawie winorośli. Najlepiej udają się tu odmiany służące do produkcji win białych, często spokrewnionych z Rieslingiem. Powstające z nich wino zaskakuje świeżością, niezwykłym smakiem i aromatem. W jego bukiecie dają się wyczuć egzotyczne owoce, ale przede wszystkim polskie jeżyny, owoce leśne, brzoskwinia, jabłko i gruszka. Znajdują się w nim również ziołowe akcenty lokalnej tarniny, lebiodki czy pokrzywy.

Na pokładach samolotów LOT-u będzie można degustować pochodzące z tego regionu białe, wytrawne wino Seyval Blanc z Winnicy Zamojska położnej na Roztoczu. Zetkniemy się w nim z aromatem szarej renety, polskiej brzoskwini, mandarynki, szparagów, kwiatu jaśminu i pokrzywy.

W listopadzie i grudniu próbowaliśmy wina Souvignier Gris z rodzinnej Winnicy Mickiewicz usytuowanej na obrzeżach Opola Lubelskiego. Białego wytrawnego z akcentami melona, gruszki i pomelo oraz ziołowymi dodatkami rumianku i pokrzywy. Każdego rodzaju wina będzie można spróbować cyklicznie przez dwa miesiące.  

Szlakiem lubelskich winnic (Fot. National Geographic Polska)

Odkryj smaki Lubelszczyzny

Jak już znajdziemy się w tym uroczym zakątku Polski warto również spróbować regionalnych potraw Lubelszczyzny. Ze względu na dawne ubóstwo regionu bazują na prostych i tanich składnikach. Są to kasza, mąka, twaróg oraz świeże warzywa, głównie cebula.

Prym wiedzie słynny cebularz lubelski, czyli placek drożdżowy z cebulą i ziarnami maku. Danie wywodzące się z kuchni żydowskiej. Inną potrawą, powstającą na bazie podobnych składników, jest pieróg biłgorajski robiony również na bazie ciasta drożdżowego z nadzieniem z kaszy gryczanej, ziemniaków, białego sera, jajek, śmietany i przypraw.

W okresie bożonarodzeniowym towarzyszy mu sos grzybowy. Innym świątecznym daniem jest farsz z kaszy gryczanej i suszonych grzybów zawijany w liście kapusty. Sodziaki to z kolei bułeczki z mąki i wody występujące w wersji słonej i słodkiej. W bogatszej wersji w ich składzie znajdują się również jajka, maślanka lub zsiadłe mleko. Ta potrawa z Podkarpacia swoją nazwę wywodzi od sody oczyszczonej dodawanej w celu spulchnienia placuszków.

Wielki sukces Lublina

Przypomnijmy, że miniony rok okazał się niezwykle udany dla Lublina i całego regionu. W 2023 „stolicę wschodniej Polski” – po raz pierwszy w historii – odwiedziło milion turystów. Tylko od lipca do września do miasta zawitało 567 tys. podróżnych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

W czołówce najchętniej odwiedzanych atrakcji Lublina znalazły się: 

  • Zamek Lubelski,
  • Stare Miasto,
  • Krakowskie Przedmieście,
  • Plac Litewski z fontanną multimedialną,
  • Archikatedra Lubelska z Wieżą Trynitarską
  • oraz Ogród Saski.