Dla wielu osób szukających wypoczynku nad brzegiem jeziora, pierwszym wyborem są Mazury. Tymczasem Polska oferuje sporo innych atrakcyjnych zakątków, które w niczym nie ustępują najpopularniejszym akwenom w kraju. Wiele z nich znajdziemy w województwie lubelskim - miejscu, które potrafi zaskoczyć. W podobnym położeniu, co tamtejsze jeziora, są zamki na Lubelszczyźnie - niedoceniane, pozostają w cieniu małopolskich i dolnośląskich warowni. Po przyjeździe na miejsce okazuje się jednak, że tamtejsze fortece i rezydencje należą do najwspanialszych w kraju i zachęcają do częstszych odwiedzin tego magicznego regionu. Dokładnie tak samo przedstawia się sytuacja tamtejszych jezior. Zapraszamy na wycieczkę po najwspanialszych akwenach województwa lubelskiego.

Jezioro Piaseczno

Naszą listę otwiera jedno z najsłynniejszych jezior w regionie. Wymieniając atrakcje Lubelszczyzny, po prostu nie można pominąć Jeziora Piaseczno, położonego w gminie Ludwin. To najgłębszy akwen na Lubelszczyźnie - osiąga maksymalną głębokość na poziomie ok. 39 m. Długość jeziora to ok. 1,5 km, a średnia szerokość - 800 m. To przekłada się na powierzchnię wynoszącą 85 ha

Najgłębszy i jeden z najczystszych zbiorników wodnych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego to raj dla nurków. Woda o pierwszej klasie czystości jest wyjątkowo przejrzysta i stwarza doskonałe warunki bytowe dla licznych gatunków flory i fauny. To jednak jeszcze nie koniec atrakcji, zachwycających osoby spragnione podwodnych przygód. W odmętach akwenu pogrzebany został samolot Junkers, zestrzelony podczas II wojny światowej.

Jezioro Piaseczno nie rozczaruje też przyjezdnych nastawionych na beztroski odpoczynek. Główna plaża jest zlokalizowana na południowym brzegu akwenu, ale dużą popularnością cieszy się też miejsce wyznaczone na północno-wschodnim krańcu jeziora. Plażowaniu sprzyja świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna. Lokale gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, miejsca, w których parkują fooodtrucki - tego wszystkiego jest tam pod dostatkiem. Na zachodnim brzegu znajdziemy spory ośrodek wypoczynkowy i pole namiotowe, a wzdłuż całej linii brzegowej wyrastają domki letniskowe.

Jezioro Białe

Naszą kolejną propozycją jest Jezioro Białe, położone w pobliżu wsi Okuninka. To jeden z najdalej wysuniętych na północny wschód akwenów Pojezierza-Włodawskiego. Zbiornik legitymuje się długością 1,61 km, maksymalną szerokością 800 m i powierzchnią 106 ha. Sąsiaduje z mniejszymi zbiornikami: Jeziorem Glinki, Czarnym, Rogóźno, Świętym i Lipiniec. 

Ze względu na położenie tuż przy typowo letniskowej miejscowości, Jezioro Białe należy do najtłumniej odwiedzanych akwenów Lubelszczyzny. To przekłada się na doskonale zorganizowaną infrastrukturę turystyczną. Ośrodków wczasowych, domków letniskowych i pól kempingowych jest tam pod dostatkiem, podobnie zresztą jak boisk sportowych, restauracji, kawiarni, barów i dyskotek. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływacki - łódki, rowerki wodne, kajaki - rowery i quady

Znaczny ruch turystyczny może wzbudzać pewne obawy o czystość wody. Niepotrzebnie, bo Jezioro Białe zostało zakwalifikowane do II klasy czystości.

Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jego położenie. W bliskim sąsiedztwie akwenu rozciągają się Lasy Sobiborskie i Włodawskie, więc miłośnicy pieszych wycieczek z całą pewnością będą usatysfakcjonowaniu czasem spędzonym w tym miejscu

Jezioro Krasne

Przenosimy się nad Jezioro Krasne. Zbiornik wchodzący w skład Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, rozciągający się na obszarze malowniczego Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie (w gminie Uścimów), uchodzi za jeden z najczystszych w województwie lubelskim. Akwen o powierzchni przekraczającej 70 ha legitymuje się głębokością na poziomie 33 m.

Jezioro Krasne jest jedną z najciekawszych propozycji dla osób szukających niczym niezmąconej ciszy. Nie mogą tam pływać łodzie i inne pojazdy motorowodne, więc nic nie zakłóci wypoczynku. Infrastruktura turystyczna nie należy do najbardziej rozbudowanych. Ot, kilka domków letniskowych, pole namiotowe, nieliczne sklepy i lokale gastronomiczne. Dla jednych będzie to istotną wadą, dla innych - wprost przeciwnie. Brak typowo letniskowych atrakcji sprawia, że turyści nie ściągają tam zbyt tłumnie. To przekłada się na wypoczynek w prawdziwie spokojnych warunkach. 

Wśród mocnych atutów tego miejsca trzeba też wymienić jego walory przyrodnicze. Wspaniałe lasy iglaste i rozległe torfowiska tworzą niezwykły krajobraz. Charakterystycznym elementem tamtejszej flory jest też niezwykle bujna roślinność bagienna. 

Jezioro Firlej

Nasze zestawienie zamyka Jezioro Firlej. Położone z dala od ośrodków miejskich, zachwyca ciszą i wspaniałą przyrodą. Zbiornik legitymuje się długością 1120 m, szerokością 962 m i powierzchnią 91,3 ha. Nie należy do głębokich - w najgłębszym miejscu osiąga zaledwie 9,6 m, a jego średnia głębokość to ok. 5 m.

Piaszczyste plaże rozciągają się niemal wzdłuż całej linii brzegowej jeziora. W sezonie letnim działają tam strzeżone kąpieliska. Infrastruktura turystyczna jest nieźle rozwinięta i oferuje wszystko to, co jest potrzebne do miłego, relaksującego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Wokół jeziora wytyczono trasy rowerowe i spacerowe, które przebiegają wzdłuż największych atrakcji okolicy. Przyjezdni mogą zwiedzić piękny, pochodzący z 1880 roku drewniany kościół, wspaniały zespół pałacowo-parkowy, w którym mieści się Muzeum Zamoyskich, Pałac Sanguszków, a to dopiero początek długiej listy przykładów.