W 2023 r. Indie oficjalnie stały się najludniejszym krajem na świecie. Nie było to wielkim zaskoczeniem. W końcu ojczyzna Gandhiego od kilku lat deptała po piętach Chinom. Warto przy tym podkreślić, że Indie mają powierzchnię niemal trzy razy mniejszą od Państwa Środka. Hinduskie miasta są więc niewyobrażalnie zatłoczone. To jednak niejedyne słowo, jakimi można je opisać.

W najnowszym „Podcaście National-Geographic.pl” Maciej Wesołowski, dziennikarz Travelera, zabiera słuchaczy w podróż po jednym z najbardziej różnorodnych krajów świata. Same liczby przyprawiają o zawrót głowy. Mowa o populacji liczącej ponad 1,4 mld osób. Dla porównania, Unię Europejską zamieszkuje tylko 448,4 mln ludzi.

Przy tak wielkim społeczeństwie naturalne są podziały i różnice. Dotyczą zarówno odmiennych wyznań oraz języków, jak i lokalnych specjałów kulinarnych. Nie w każdym stanie uwielbiana przez Europejczyków kuchnia indyjska smakuje tak samo. Maciej Wesołowski zdradza, gdzie dominuje mięso, a w jakich regionach najlepiej odnajdą się weganie i wegetarianie.

Nowy „Podcast National-Geographic.pl”: Kierunek Indie

W trakcie swoich podróży do Indii dziennikarz Travelera wielokrotnie miał okazję przyglądać się miejscowym wierzeniom i obchodom religijnym. Tu również widać różnice. Nie wszędzie doświadczymy kolorowych pochodów (słyszeliście o Święcie Dzbana?). W stanie Goa na przykład jednym z dominujących wyznań jest... katolicyzm. Kościoły są tam naturalnym elementem miast. To oczywiście spuścizna po mieszkających tam licznie jeszcze kilkadziesiąt lat temu Portugalczykach.

Co takiego mają w sobie Indie, że od lat niezmiennie przyciągają podróżników i niestrudzonych poszukiwaczy sensu życia? Gdzie w Indiach można spotkać najwięcej hippisów? Jak wygląda podróż indyjskim pociągiem i wreszcie: co robili tam Beatlesi? To tylko część pytań, na które odpowiada Maciej Wesołowski. Rozmowa do wysłuchania w odtwarzaczu na górze strony, a także na YouTube i Spotify.

Nowy Traveler już w sklepach / fot. NGT

Indie są jednym z głównych tematów najnowszego Travelera. W lutowym wydaniu znajdziesz jeszcze więcej inspiracji i praktycznych porad, które przydadzą się podczas podróży po Azji.