Nieodłącznym elementem każdego lotu samolotu jest prezentacja przez personel pokładowy instrukcji bezpieczeństwa. Choć to bardzo ważna część rejsu, dla większości pasażerów jest ona przewidywalna i po prostu nudna. Polskie Linie Lotnicze LOT postanowiły to zmienić.

Narodowy przewoźnik wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie przygotował wyjątkowe safety video. Czterominutowe nagranie łączące obowiązkowy element edukacji podróżujących oraz promocję polskiego dziedzictwa już stało się hitem i jest szeroko komentowane także poza granicami kraju. 

Nowe safety video LOT-u podbija internet

Nowe safety video LOT-u zostało nagrane w murach stołecznego Muzeum Narodowego. Akcja filmowej instrukcji dla pasażerów toczy się w Galerii Sztuki XIX Wieku, gdzie można podziwiać najsłynniejsze arcydzieła polskiego malarstwa autorstwa Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego czy Józefa Mehoffera. Przewoźnik chce tym przykuć uwagę pasażera i w dość niecodzienny sposób zapoznać go, za pomocą muzealnych wnętrz, z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. 

– Od początku wiedzieliśmy, że głównym tłem dla safety video będzie Galeria Sztuki XIX Wieku – najchętniej odwiedzana galeria w muzeum, która przyciąga ponad 300 000 zwiedzających rocznie. To tutaj można podziwiać dzieła kluczowych dla polskiej kultury artystów, takich jak Olga Boznańska, Jan Matejko, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński czy Julian Fałat. Muzeum swoją misję, jaką jest ochrona i udostępnianie zbiorów stanowiących ważną część dziedzictwa narodowego, realizuje na wiele sposobów – zaznacza Kornelia Szpunar, pełnomocnik dyrektora ds. komunikacji i edukacji. 

I dodaje: – Z pewnością jednym z ciekawszych, który pozwala na dotarcie do nowych odbiorców, jest współpraca z rozmaitymi podmiotami i nietypowe projekty. W naszych przestrzeniach powstawały teledyski, filmy sensacyjne, kampanie społeczne, a każdy z tych projektów ukazywał zbiory muzeum z nieco innej perspektywy. Cieszy nas fakt, że kolekcja muzeum wciąż jest odkrywana i inspiruje do działania różne środowiska, a dzięki współpracy z LOT-em dzieła, które na co dzień znajdują się w Galerii Sztuki XIX Wieku, będą wraz z pasażerami podróżować do najodleglejszych zakątków świata. 

Lektorką przygotowanego przez LOT i MNW nagrania jest dobrze znana widzom Krystyna Czubówna. Materiał emitowany będzie podczas rejsów realizowanych samolotami Boeing 787-8 i 787-9 Dreamliner. 

– Nowe safety video wpisuje się w naszą strategię ESG (Environmental, Social, Corporate Governance – red.), której elementem jest właśnie promocja polskiej kultury. Zaproszenie do tego projektu Muzeum Narodowego idealnie dopełniło nasz cel. Wspólnie zapraszamy widzów na gościnne pokłady PLL LOT oraz do wyjątkowych wnętrz Muzeum Narodowego – podkreśla Ewa Lampart, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT. 

Internauci zachwyceni nowym safety video LOT-u

Safety video LOT-u od razu spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem internautów i osób z branży. O komentarz pokusił się m.in. autor facebookowego profilu „A Fly Guy's Cabin Crew Lounge”, który nie tylko pozytywnie ocenił najnowszy projekt narodowego przewoźnika, ale również w samych superlatywach wraził się o Polakach.

– To jest to, co tak bardzo podziwiam w Polakach. Są bardzo dumni ze swoich osiągnięć w sztuce i nauce. Wiedzą, kim są ich wielkie umysły i celebrują ich z dumą. Grałem kiedyś w taką grę z załogą polską i załogą niepolską – zapytałem, czy potrafią wymienić jednego laureata Nagrody Nobla ze swojego kraju. Za każdym razem polska załoga potrafiła wymienić choćby 5 osób i opowiedzieć, za co zdobyły nagrodę. Wszyscy inni, łącznie ze mną, stwierdziliby, że nie potrafią wymienić żadnego. Była to także młodsza załoga, co zrobiło jeszcze większe wrażenie. Biorąc to pod uwagę, ten film będzie bardzo atrakcyjny dla polskich pasażerów, ale moją uwagę przyciągnął tak samo, jak wizyta w muzeum sztuki współczesnej – czytamy na Facebooku. 

Przypomnijmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych przewoźników na świecie w 2023 r. Dwie pierwsze lokaty w zestawieniu AirHelp Score zajęły kolejno Qatar Airways oraz niemiecki przewoźnik Eurowings. W stosunku do poprzedniego roku PLL LOT poprawiły swoje notowania aż o dwanaście pozycji. 

Źródło: PLL LOT