Julian Fałat: kim był?

Julian Fałat to polski malarz i podróżnik, który żył na przełomie XX oraz XIX wieku. Jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa z tamtego okresu. Pochodzący z niewielkiej wsi artysta miał niełatwy start. Na swoje osiągnięcia pracował ciężko przez wiele lat, choć już za życia został doceniony. Jego obrazy chwalili krytycy, nazywano go najlepszym polskim akwarelistą, dzieła Fałata nabywał sam cesarz.

Od najmłodszych lat Julian Fałat wiedział, co pragnie robić w życiu - chciał malować, uwieczniając na obrazach rodzimą, piękną i zmienną przyrodę. Bardzo dużo podróżował - zwiedził Ukrainę, Podole, Wołyń, przez pewien czas mieszkał też i kształcił się w niemieckim Zurychu. Bywał w Berlinie, Wiedniu i Rzymie. Był oficjalnym cesarskim rysownikiem.

Julian Fałat uwieczniał liczne momenty z życia wsi, polowania, krajobrazy w zmiennym świetle, ale także miasta, ludzi. Był bacznym obserwatorem codzienności i bardzo dobrze utrwalał na płótnie emocje. Obrazy Juliana Fałata przechowuje się do dziś w wielu muzeach, galeriach oraz zbiorach prywatnych.

 

Julian Fałat: biografia

Julia Fałat, oprócz bogatego dorobku ma także niezwykle ciekawą biografię. Malarz urodził się 30 lipca 1853 we wsi Tuligłowy, dziś znajdującej się w obwodzie lwowskim na terenie Ukrainy. Od wczesnych lat marzył o tym, by zostać artystą. Był jednak synem wiejskiego organisty, wywodzącym się z niezbyt majętnego i wpływowego środowiska. Kilkukrotnie przerwał naukę w lwowskich szkołach, ostatecznie ukończył gimnazjum w Przemyślu i Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po zakończeniu studiów wyjechał wgłąb Ukrainy, by pracować jako rysownik na wykopaliskach archeologicznych.

Po czasie spędzonym na Ukrainie przyszedł czas na kolejne podróże w życiu Juliana Fałata. Wyjechał do Niemiec, by uczyć się w Zurychu i Monachium. Tam studiował na Akademii Sztuk Pięknych, przy okazji wykonując pracę technika kolei, która pozwalała mu zarobić na kontynuację nauki. Następnie spędził rok w Rzymie, kolejny w Hiszpanii, a w końcu wyjechał w podróż dookoła świata, która znacznie wzbogaciła pulę jego doświadczeń.

Po powrocie i krótkim pobycie w Polsce artysta znów wyjechał do Niemiec - tworzone przez Juliana Fałata dzieła sztuki spodobały się cesarzowi, który ofiarował mu posadę nadwornego rysownika. W tym okresie malarz zdobył ogromne uznanie i rozgłos. Po tym trwającym niemal dekadę okresie powrócił do Polski, by objąć posadę dyrektora Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i współtworzyć Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka". Założył też rodzinę, poślubiając Włoszkę Marię Luizę Comello Stuckenfeld, z którą doczekał się trójki dzieci. Pełnił też rolę rektora Akademii Sztuk Pięknych.

W roku 1910 Julian Fałat zamieszkał we wsi Bystra gdzie zbudował istniejącą do dziś willę z pracownią, zwaną "Fałatówką". Zrezygnował ze stanowiska rektora, choć jego czynny udział w życiu kulturalnym Polski jeszcze się nie zakończył. Po odzyskaniu niepodległości czynnie obudowywał polską arenę artystyczną. Związał też swoje losy z Toruniem, gdzie zamieszkał w latach latach 1919–1922.

Julian Fałat zmarł 9 lipca 1929 w Bystrej i tam też został pochowany.