Boże Narodzenie zbliża się coraz większymi krokami. Wskazuje na to i kalendarz, i sklepowe półki. W Polsce grudniowe święta, włączając Wigilię, trwają aż trzy dni. Jednak nieoficjalne obchody zaczynają się już pod koniec listopada. Mniej więcej wtedy na rynkach mniejszych i większych miast stają choinki i rozpoczynają się jarmarki bożonarodzeniowe.

Znana nam dzisiaj choinka trafiła do Polski z Niemiec pod koniec XVIII w. Tradycja ubierania drzewka jest pielęgnowana niemal na całym świecie. Niektóre choinki – a właściwie miejsca, w których stoją – doczekały się statusu niemal kultowego. Tak jest na przykład z Gubbio we Włoszech. 

Gdzie jest największa choinka na świecie?

Włoska prowincja Gubbio od 1991 r. słynie z tego, że można tam podziwiać największą bożonarodzeniowe drzewko na świecie. Włosi podeszli do konceptu w dość oryginalny sposób.

Największa choinka na świecie to tak naprawdę nie drzewko, a iluminacja świetlna w jego kształcie. Lampki są instalowane co roku na zboczach góry Monte Ingino. Światełka świecą od 7 grudnia. Wydarzenie jest na tyle podniosłe, że w ostatnich latach brali w nim udział nawet papieże. W 2014 r. Franciszek włączył światła zdalnie za pomocą tabletu.

Największa choinka na świecie ma 750 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 130 tysięcy metrów kwadratowych na zboczu góry Ingino.

Niecodzienne bożonarodzeniowe drzewko w Gubbio, które można zobaczyć z odległości 50 kilometrów, utworzono z 700 zestawów kolorowych lamp.

Tak świętują mieszkańcy Gubbio

Tradycja narodziła się w 1981 r. Mieszkańcy miasteczka postanowili obchodzić Boże Narodzenie w inny, wyjątkowy sposób. Wtedy po raz pierwszy zapalano lampki. 10 lat później trafiły do Księgi Rekordów Guinnesa.

W 2023 r. największa choinka na świecie rozbłysnęła,  jak zawsze, 7 grudnia. Będzie można ją podziwiać aż do 7 stycznia 2024 r. Iluminacja to nie jedyny powód, żeby odwiedzić Gubbio. Średniowieczne miasteczko jest położone we włoskim regionie Umbria, słynącym z ruin z czasów Imperium Rzymskiego i zabytkowego akweduktu. Droga autem z Rzymu lub Florencji zajmuje około 2,5 godziny.

Dodajmy, że podobną świąteczną instalację możemy podziwiać w Niderlandach, a dokładniej w mieście IJsselstein. Największe holenderskie drzewko mierzy ponad 366 metrów wysokości i składa się ze 120 lamp LED wciągniętych na wieżę Gebrandy. 

– Choinka jest ważna dla naszego regionu i dla wielu osób oznacza początek okresu bożonarodzeniowego - przekazał mediom rzecznik Fundacji De Grootste Kerstboom.

Choinka z IJsselstein po raz pierwszy rozbłysnęła w 1992 roku. Na przestrzeni trzech dekad drzewko ulegało jednak kilkukrotnie uszkodzeniu. Tak jak np. w 2017 r., gdy w konstrukcję uderzył piorun. Co ciekawe, podobnie jak instalacja z Gubbio, ta także widziana jest z odległości ok. 50 km. 

Najbardziej znane choinki na świecie

Jedna z najsłynniejszych choinek od ponad 80 lat staje na Rockefeller Center w Nowym Jorku. Włączanie lampek na świątecznym na świerku to kwintesencja nowojorskich tradycji bożonarodzeniowych. Wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców miasta. Szacuje się, że co roku przez kilka tygodni choinkę na Manhattanie podziwia nawet 125 milionów ludzi z całego świata.

Słynna choinka na Rockefeller Plaza w Nowym Jorku (fot. Siegfried Layda/Getty Images)

Rio de Janeiro nie jest typowym bożonarodzeniowym kierunkiem turystycznym. Nie uświadczy się tam aury białych świąt, ale za to można podziwiać największą na świecie pływającą choinkę. Mierząca około 70 metrów wysokości instalacja co roku pojawia się w Laguna Rodrigo de Freitas. Iluminację tworzy prawie milion diod LED.

A co z choinkami w Europie? Najchętniej fotografowane przez turystów drzewka znajdują się:

  • w Londynie na Trafalgar Square,
  • na Placu Katedralnym w Wilnie,
  • na placu Puerta del Sol w Madrycie.