Boże Narodzenie zbliża się coraz większymi krokami. Wskazuje na to i kalendarz, i sklepowe półki. W Polsce grudniowe święta, włączając Wigilię, trwają aż trzy dni. Jednak nieoficjalne obchody zaczynają się już pod koniec listopada. Mniej więcej wtedy na rynkach mniejszych i większych miast stają choinki i rozpoczynają się jarmarki bożonarodzeniowe.

Znana nam dzisiaj choinka trafiła do Polski z Niemiec pod koniec XVIII w. Tradycja ubierania drzewka jest pielęgnowana niemal na całym świecie. Niektóre choinki – a właściwie miejsca, w których stoją – doczekały się statusu niemal kultowego. Tak jest na przykład z Gubbio.

Gdzie jest największa choinka na świecie?

Włoska prowincja od 1991 r. słynie z tego, że można tam podziwiać największą choinkę na świecie. Włosi podeszli do konceptu w dość oryginalny sposób.

Największa choinka na świecie to tak naprawdę nie drzewko, a iluminacja świetlna w jego kształcie. Lampki są instalowane co roku na zboczach góry Monte Ingino. Światełka świecą od 7 grudnia. Wydarzenie jest na tyle podniosłe, że w ostatnich latach brali w nim udział nawet papieże. W 2014 r. Franciszek włączył światła zdalnie za pomocą tabletu.

Największa choinka na świecie ma 650 metrów wysokości i 350 metrów szerokości u podstawy. Tworzy ją około 3000 wielobarwnych świateł i 8,5 kilometra kabla elektrycznego. Świąteczną iluminację w Gubbio można zobaczyć nawet z odległości 50 kilometrów.

Tak świętują mieszkańcy Gubbio

Tradycja narodziła się w 1981 r. Mieszkańcy miasteczka postanowili obchodzić Boże Narodzenie w inny, wyjątkowy sposób. Wtedy po raz pierwszy zapalano lampki. 10 lat później trafiły do Księgi Rekordów Guinnesa.

W 2022 r. największa choinka na świecie rozbłyśnie,  jak zawsze, 7 grudnia. Będzie można ją podziwiać aż do 12 stycznia 2023 r. Iluminacja to nie jedyny powód, żeby odwiedzić Gubbio. Średniowieczne miasteczko jest położone we włoskim regionie Umbria, słynącym z ruin z czasów Imperium Rzymskiego i zabytkowego akweduktu. Droga autem z Rzymu lub Florencji zajmuje około 2,5 godziny.

Najbardziej znane choinki na świecie

Jedna z najsłynniejszych choinek od ponad 80 lat staje na Rockefeller Center w Nowym Jorku. Włączanie lampek na świątecznym na świerku to kwintesencja nowojorskich tradycji bożonarodzeniowych. Wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców miasta. Szacuje się, że co roku przez kilka tygodni choinkę na Manhattanie podziwia nawet 125 milionów ludzi z całego świata.

Słynna choinka na Rockefeller Plaza w Nowym Jorku. / fot. Siegfried Layda/Getty Images

Rio de Janeiro nie jest typowym bożonarodzeniowym kierunkiem turystycznym. Nie uświadczy się tam aury białych świąt, ale za to można podziwiać największą na świecie pływającą choinkę. Mierząca około 70 metrów wysokości instalacja co roku pojawia się w Laguna Rodrigo de Freitas. Iluminację tworzy prawie milion diod LED.

A co z choinkami w Europie? Najchętniej fotografowane przez turystów drzewka znajdują się:

  • w Londynie na Trafalgar Square,
  • na Placu Katedralnym w Wilnie,
  • na placu Puerta del Sol w Madrycie.