Podróżowanie pociągiem po Europie już od kilku lat wraca do łask turystów. Dzieje się tak dzięki nowym atrakcyjnym trasom łączącym ze sobą stolice (i nie tylko) oraz biletom w przystępnych cenach. W tym roku Francja ma dołączyć do Niemiec i Portugalii, oferując supertani miesięczny bilet kolejowy za jedyne 49 euro. Podróżni planujący zwiedzać ojczyznę bagietki pociągiem muszą jednak pamiętać o pewnych istotnych ograniczeniach.

Francja wprowadza bilet miesięczny na kolej

Francuski bilet miesięczny ma umożliwiać dowolną ilość przejazdów w pociągach międzymiastowych, lokalnych autobusach, metrze i tramwajach. Niestety, w odróżnieniu od Niemiec będzie dostępny tylko dla osób do 27. roku życia. Co więcej, oferta nie uwzględnia podróży szybkimi pociągami TGV oraz regionu Île-de-France, gdzie znajduje się Paryż. Mimo to, korzystając z karnetu, można zaoszczędzić znaczną sumę, nawet wykonując tylko kilka podróży miesięcznie.

Co ciekawe, ograniczenia zostały wprowadzone po tym, jak Francuzi sprzeciwili się pierwotnej wersji usługi. Mieszkańcy Niemiec również nie są zachwyceni oblężeniem transportu publicznego w okresie letnim. Tego typu promocje mają jednak na celu zmniejszenie emisji CO2 związanych z podniebnymi podróżami i pod tym względem przynoszą oczekiwane efekty.

Pociągiem przez Francję

Kolejowa inicjatywa Francuzów również jest alternatywą dla ograniczeń w krótkich trasach lotniczych we Francji i propozycji wprowadzenia minimalnych cen lotów w UE. Promocja podróży pociągiem ma na celu zachęcenie turystów do wyboru bardziej zrównoważonych środków transportu. W 2024 r. podróżnych we Francji może być jeszcze więcej niż zazwyczaj. A to dlatego, że już za kilka miesięcy w Paryżu wystartują Letnie Igrzyska Olimpijskie. Pod koniec roku z kolei zapowiedziano ponowne otwarcie Katedry Notre Dame po remoncie.

Jak na razie francuskie władze nie podały jeszcze konkretnej daty, od kiedy będzie można nabyć promocyjny bilet miesięczny.