Planując tegoroczne wakacje, warto wziąć pod uwagę Niemcy. Z nowym biletem miesięcznym podróże u naszych zachodnich sąsiadów będą wyjątkowo tanie.

Bilet miesięczny za 9 euro

O tym pomyśle nieoficjalnie mówiło się od miesięcy. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji niemiecki rząd ogłosił, że od 1 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. do kupienia będzie bilet miesięczny na transport publiczny w cenie zaledwie 9 euro, czyli nieco ponad 41 zł.

Bilet ma zachęcić Niemców i turystów do przemieszczania się transportem zbiorowym. To też odpowiedź na rosnącą inflację oraz gwałtowne wzrosty cen gazu i energii. Tani bilet miesięczny upoważnia do nielimitowanych podróży komunikacją miejską, w tym U-Bahnami, S-Bahnami i tramwajami oraz regionalnymi kolejami. Dzieci poniżej 6. roku życia będą podróżowały za darmo. Na pociągi dalekobieżne trzeba będzie kupić osobne bilety.

W tym roku Niemcy stawiają na tani transport. / fot. Theresa Klein/EyeEm/Getty Images

Wakacyjny bilet miesięczny nie jest ofertą limitowaną – poza okresem ważności. Kupić go może każdy już teraz, na przykład za pośrednictwem oficjalnej aplikacji niemieckiego przewoźnika kolejowego DB Navigator.

Bilet obowiązuje na terenie całego kraju. Dlatego możemy kupić go również na oficjalnych stronach internetowych czy w aplikacjach regionalnych przewoźników, takich jak BVG (Berlin), VRR (Zagłębie Ruhry) czy SSB (Monachium). Od 1 czerwca bilety miesięczne za 9 euro mają być dodatkowo sprzedawane w biletomatach DB i punktach obsługi pasażerów w całych Niemczech.

Niemcy walczą z inflacją i zapraszają turystów

O czym trzeba pamiętać? Poza pociągami dalekobieżnymi, bilety nie są również honorowane w autobusach i pociąg obsługiwanych przez prywatnych przewoźników. Miesięczny za 9 euro obowiązuje przez cały miesiąc kalendarzowy (czerwiec, lipiec lub sierpień), nie od daty zakupu. Najbardziej opłaca się więc dokonać zakupu na początku miesiąca.

O zainteresowaniu tanimi podróżami po Niemczech świadczą tysiące rezerwacji biletów jeszcze przed początkiem czerwca. Do tej pory korzystanie z komunikacji w niemieckich miastach nie było tanie. Przykładowo bilet dobowy w Berlinie to koszt 8,80 euro. Za pojedynczy przejazd w Monachium płaci się z kolei 3,5 euro.

Wakacje w Niemczech

Wakacyjna oferta na pewno zainteresuje miłośników city breaków, ale nie tylko. Warto rozszerzyć zwiedzanie i podczas jednej wycieczki zobaczyć kilka niemieckich miast. Regionalne pociągi nie są najszybszym środkiem transportu. Dlatego, jeśli zależny nam na czasie, możemy za dodatkową opłatą wybrać pociąg IC lub ICE. Z biletem miesięcznym za 9 euro taki wyjazd i tak wyjdzie nam taniej niż normalnie.

Zamiast z miasta do miasta, kolejami regionalnymi można dojechać do miejsc bliższych naturze. Wśród najciekawszych przyrodniczo obiektów w Niemczech wymienia się:

  • Łabskie Piaskowce w Saksonii;
  • Jezioro Królewskie w Bawarii;
  • Park Narodowy Berchtesgaden;
  • Park Narodowy Eifel.