Warszawa została właśnie uznana za jedno z najlepszych miast na świecie sprzyjającym spacerowiczom. Stolica Polski w przygotowanym przez firmę Compare the Market Australia rankingu zajęła wysokie, trzecie miejsce, ustępując jedynie Monachium i Mediolanowi. Autorzy zestawienia brali pod uwagę takie czynniki, jak liczba deszczowych dni, dostępność ścieżek pieszych, koszty transportu miejskiego czy poziom bezpieczeństwa.

– Badanie dowiodło, że choć Warszawę zamieszkuje łącznie 3,1 mln osób, to w jej centrum są doskonałe warunki do spacerowania. A po drodze jest mnóstwo atrakcji – zaznacza serwis Time Out. 

Dodajmy, że opracowana lista miejsc najbardziej przyjaznych spacerowiczom została zdominowana przez europejskie metropolie. W czołowej dziesiątce – oprócz Monachium, Mediolanu i Warszawy – znalazły się także Helsinki, Paryż, Madryt, Oslo, Kopenhaga i Amsterdam. Jedynym miastem w TOP 10 spoza Starego Kontynentu było Tokio, które uplasowało się na szóstej pozycji. 

Pole Mokotowskie po metamorfozie 

Choć przyznane przez Australijczyków wyróżnienie cieszy, zarówno warszawiaków, jak i przyjezdnych, raczej nie trzeba namawiać do spacerów po mieście. Nie od dziś wiadomo, że taka forma aktywności to najlepszy sposób na odkrycie mniej lub bardziej znanych stron polskiej stolicy. Miejscem, którego z pewnością nie można pominąć podczas miejskiej wędrówki, jest oczywiście Pole Mokotowskie w ścisłym centrum Warszawy. 

Jeden z największych parków stolicy przeszedł niedawno – dzięki unijnym funduszom – totalną metamorfozę. Rewitalizacja trwała dwa lata i zakończyła się na początku grudnia 2023 roku. Kompleks zyskał zupełnie nowy charakter. Stał się jeszcze bardziej zielony i naturalny, dzięki czemu mieszkańcy, ale i odwiedzający Warszawę turyści zyskali nowe miejsce do wypoczynku w otoczeniu wspaniałej przyrody. 

– Dzięki Funduszom Europejskim ponad 70-hektarowy teren jest jeszcze bardziej zielony i naturalny. Jedną z głównych zmian, jakie zaszły w parku, jest naturalizacja stawów. Zamiast 16 tys. m kw. betonu mamy nowy układ wodny z roślinnością szuwarową. Pięknie wygląda, ale, co najważniejsze, zapewnia schronienie tamtejszym zwierzętom. Park to świetne miejsce do odpoczynku, również tego aktywnego, jak bieganie, rolki czy rowery. Są też pniaki do wspinaczki czy siłownia plenerowa. Koniecznie sprawdźcie sami! – podkreśla prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

Internauci zachwyceni „polskim Central Parkiem”

Warta 40 milionów złotych metamorfoza Pola Mokotowskiego nie umknęła oczywiście uwadze internautów. Pod najnowszym wpisem obecnego włodarza miasta pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Co więcej, pojawiły się nawet zaskakujące porównania do słynnego Central Parku, położonego w centrum Manhattanu.

Niektórzy użytkownicy wprost piszą: 

  • „Polski Central Park”';
  • „Wygląda lepiej niż Central Park”; 
  • „Central Park! Pięknie”;
  • „Mamy swój Central Park”.

Widok na Central Park w Nowym Jorku (Fot. Pandora Pictures/Shutterstock)

Czy waszym zdaniem porównania do nowojorskiego Central Parku są trafne?

Nowa kładka w Warszawie bije rekordy

Z pewnością nowym ulubionym miejscem warszawiaków i turystów stała się otwarta przed Wielkanocą kładka pieszo-rowerowa, która połączyła oba brzegi Wisły. Według danych stołecznego ratusza, w ciągu pierwszego tygodnia mostem przeszło ok. 200 tys. osób.

Liczące rekordowe 452 metry kładka na Wiśle jest najdłuższą tego typu przeprawą w Polsce i jedną z największych w Europie. W ramach ciekawostki dodajmy, że inspiracją dla budowy nowej przeprawy była praca magisterska absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Małgorzaty Dembowskiej, napisana pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz. 

Źródła: Miasto Warszawa, Facebook, archiwum redakcji.