Włochy nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród zagranicznych gości. Według wstępnych zapowiedzi, 2023 rok ma być rekordowy pod względem frekwencji turystycznej. Jak podaje Instytut Badań Opinii i Rynku Demoskopika, Italię odwiedzi aż 61 milionów obcokrajowców, którzy w czasie urlopu wydadzą łącznie 89 miliardów euro. Czyli o 22% więcej niż przed rokiem. 

Planując podróż do Włoch warto rozważyć nie tylko oblegane przez turystów metropolie jak Rzym, Mediolan, Wenecja czy Florencja, ale również słoneczną Toskanię lub region Liguria. W tym ostatnim na odwiedzających czeka – otwarta po ponad 10 latach – słynna Via dell’Amore, czyli włoska Droga Miłości

Droga Miłości w Cinque Terre

Manarola to małe, spokojne miasteczko położone w regionie Liguria w zachodnich Włoszech. Jest jednym z pięciu osadzonych na skałach miast na odcinku Włoskiej Riwiery, znanej jako Cinque Terre. Powstało prawdopodobnie pod koniec XII wieku. 

Miejsce słynie z rybołówstwa, uprawy winorośli i produkcji doskonałych win, z których najbardziej znanym jest Sciacchetra. Będąc tutaj, warto wybrać się do jednej z licznych restauracji, aby zasmakować typowej dla tego regionu kuchni. A zwłaszcza wyrabianego z mąki z ciecierzycy dania zwanego farinata.

Jedną z największych atrakcji stanowi słynna Via dell’Amore, czyli Droga Miłości, biegnąca wzgórzami wśród bogatych winnic. Prowadzi ona z Manaroli do miasteczka Riomaggiore. Charakterystycznym obiektem tego miejsca jest osadzona w jednym z najwyższych punktów miasta biała, cementowa piramida, służąca jako punkt nawigacyjny dla marynarzy. 

Włoska Via dell'Amore, nazywana także Drogą Miłości / Fot. Cooper/ullstein bild via Getty Images

Niestety, ciesząca się dużą popularnością – szczególnie wśród zakochanych – Droga Miłości została zamknięta w obawie o zdrowie i życie odwiedzających. W 2012 roku doszło do niebezpiecznego osunięcia się ziemi, które zmusiło tamtejsze władze do wyłączenia trasy z użytku turystycznego. 

Siedem lat później, w 2019 r., media obiegła informacja, że wpisana na listę UNESCO Via dell’Amore ponownie otworzy się dla zwiedzających. Początkowo wielka przebudowa miała się zakończyć wiosną 2021 r. Termin ukończenia prac został jednak przesunięty o kolejne dwa lata, a nowa data to lipiec 2024 roku.

Droga Miłości ponownie otwarta

Mimo że całkowity remont dobiegnie końca dopiero za niespełna rok, już teraz część trasy dostępna jest dla mieszkańców i turystów w ramach trzymiesięcznego programu próbnego. Potrwa on do 30 września. Choć niewykluczone, że okres ten zostanie wydłużony.

Aktualnie chętni mogą podziwiać wspaniałe widoki na Morze Liguryjskie codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00. Ponadto do 3 września osoby zainteresowane mają możliwość zapisania się na nocne zwiedzane Via dell’Amore.

Przed zamknięciem w 2012 roku Droga Miłości była całkowicie darmowa. Po 11 latach władze wprowadziły opłatę za wstęp w wysokości 5 euro (bezpłatne wejście dla osób niepełnosprawnych i dzieci do 3. roku życia). Cena biletu – jak czytamy na stronie viadellamore.info – obejmuje:

  • wejście i zwiedzanie z przewodnikiem pierwszego odcinka Via dell'Amore,
  • wejście do zamku Riomaggiore,
  • przewodnik audio do pobrania z biletem.

Warto pamiętać, że rezerwacje grupowe prowadzone są wyłącznie online. 

Muzeum Pergamońskie zostanie zamknięte na 14 lat

Na otwarcie włoskiej Drogi Miłości turyści musieli czekać 11 lat. Nieco dłużej, bo aż 14 lat, potrwa remont słynnego Muzeum Pergamońskiego w Berlinie. Jak informowaliśmy w połowie lipca, znajdujący się na Wyspie Muzeów obiekt przejdzie gruntowany remont, którego całkowity koszt wyniesie ma wynieść nawet półtora miliarda euro.

– Remont jest po prostu konieczny, ponieważ mamy strasznie dużo problemów. Muzeum nie jest klimatyzowane, a to przecież standard w dzisiejszych światowych muzeach. Okna są nieszczelne, a instalacja elektryczna jest tutaj tak stara, że boimy się jej używać nawet do najprostszych czynności, takich jak sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń wystawowych – podkreślała w rozmowie z Polsat News Barbara Helwing, dyrektor Muzeum Sztuki Bliskiego Wschodu.

Pergamonmuseum zostanie zamknięte w poniedziałek, 23 października 2023 r. Przypomnijmy, że w 2030 roku Muzeum Pergamońskie obchodzić będzie stulecie istnienia. Wśród bardzo cennych zbiorów muzeum znajdują się między innymi Ołtarz Pergamoński czy Brama Isztar. 

Źródła: viadellamore.info, afar.com.