Berlin nieprzypadkowo nazywany jest „miastem muzeów”. To właśnie w niemieckiej stolicy, w jej samym centrum, znajduje się Wyspa Muzeów, czyli największy na świecie kompleks muzealny, od 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W skład berlińskiej Wyspy Muzeów wchodzą:

  • Muzeum im. Bodego,
  • Nowe Muzeum,
  • Stara Galeria Narodowa, 
  • Stare Muzeum,
  • Muzeum Pergamońskie. 

Ostatni z nich cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających i jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Berlina. Każdy, kto chce z bliska zobaczyć zbiór eksponatów sztuki starożytnej, w tym Ołtarz Pergamoński czy Bramę Isztar, musi się spieszyć, bowiem już niedługo muzeum całkowicie zostanie wyłączone z użytku na wiele lat

Muzeum Pergamońskie przejdzie remont

23 października 2023 r. Muzeum Pergamońskie w Berlinie zamknie swoje drzwi dla zwiedzających. Powodem takiej decyzji jest planowany – pierwszy od dekad – remont obiektu, który w 2030 r. będzie obchodzić swoje stulecie istnienia. Jak przyznają władze słynnego muzeum, wymaga ono gruntownych prac modernizacyjnych. Z roku na rok kondycja strukturalna budynku jest w coraz gorszym stanie i wymaga natychmiastowej renowacji lub przebudowy. 

– Remont jest po prostu konieczny, ponieważ mamy strasznie dużo problemów. Muzeum nie jest klimatyzowane, a to przecież standard w dzisiejszych światowych muzeach. Okna są nieszczelne, a instalacja elektryczna jest tutaj tak stara, że boimy się jej używać nawet do najprostszych czynności, takich jak sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń wystawowych – zaznacza Barbara Helwing, dyrektor Muzeum Sztuki Bliskiego Wschodu w rozmowie z Polsat News. 

Szacuje się, że całkowity koszt remontu Pergamonmuseum wyniesie ok. półtora miliarda euro

Kiedy Muzeum Pergamońskie ponownie zostanie otwarte? 

Remont Muzeum Pergamońskiego oznacza, że obiekt będzie przez długi czas niedostępny dla odwiedzających Berlin turystów. Gruntowne prace modernizacyjne mają potrwać 14 lat i zakończą się dopiero w 2037 roku. Nieco wcześniej, bo w 2027 r., zwiedzającym udostępnione zostaną eksponaty z części północnej i centralnej. 

Nie wykluczone, że niektóre zabytki, tak jak np. Ołtarz Pergamoński, zostaną wywiezione z Berlina i wrócą do krajów, skąd pochodzą. Fragmenty wspominanego ołtarza przedstawiającego sceny z Gigantomachii odnaleziono pod koniec XIX wieku. Dokonała tego niemiecka ekspedycja archeologiczna, dowodzona przez Carla Humanna, na terenach dzisiejszej Turcji. 

Przypomnijmy, że od czerwca 2023 r., decyzją Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie, zamknięta jest słynna Piramida Cheopsa w Gizie. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa renowacja i kiedy jedna z najpopularniejszych atrakcji Państwa Faraonów ponownie otworzy się dla zwiedzających. W tym czasie turystom udostępnione zostaną wnętrza Piramidy Mykerinosa, najmniejszej spośród wszystkich okolicznych piramid.

Co więcej, pod koniec 2022 roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli wirtualny model Piramidy Cheopsa oraz jej wnętrza. Od tej chwili każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, może wejść do środka i zwiedzać zakamarki grobowca słynnego egipskiego faraona. 

Berlin chętnie odwiedzany przez turystów

Berlin to nieustannie od lat jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich metropolii. Z danych Urzędu Statystycznego Kraju Związkowego Berlina-Brandenburgii dowiadujemy się, że w 2022 roku do stolicy naszych zachodnich sąsiadów zawitało ponad 10 milionów turystów. Na Starym Kontynencie lepszy wynik miały tylko Paryż i Londyn

– Ubiegłoroczne dane dotyczące turystyki pokazują, że drogi turystów nadal prowadzą do Berlina. Pomimo niestabilnej sytuacji na świecie w 2022 roku udało nam się odbudować turystykę i biznes konferencyjny, które miały kluczowe znaczenie dla siły gospodarczej miasta. Nie chodzi nam jednak tylko o wyniki. Skoncentrowaliśmy się na jakość i zaprezentowaniu Berlina jako centrum różnorodności, z szerokim spektrum rzeczy do zaoferowania poza zwykłymi atrakcjami – podkreśla Stephan Schwarz, senator ds. gospodarki, energii i przedsiębiorstw publicznych.

Co ciekawe, w minionym roku Berlin cieszył się największą popularnością wśród amerykańskich turystów. Na kolejnych miejscach uplasowali się wczasowicze z Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii. W ramach ciekawostki dodajmy, że najliczniejszą grupę narodową w stolicy Niemiec stanowią Polacy – nad Sprewą mieszka ponad 100 tysięcy naszych rodaków. 

Źródła: Polsat News