Końcówka roku jest znakomitą okazją, by nie tylko podsumować ostatnie miesiące, ale także zaplanować kolejne. Szczególnie pod kątem wyjazdowym, bo jak wiadomo – im wcześniej, tym taniej. Dlatego jeśli w nadchodzącym roku marzysz o podróżach typu city break lub rajskich wakacjach pod palmami na egzotycznej wyspie, i to niekoniecznie w sezonie letnim, mamy dla ciebie znakomitą wiadomość. Przy mądrym rozdysponowaniu dni wolnych, będziesz się mógł cieszyć naprawdę długimi wakacjami. O tym, kiedy, gdzie i jak zaplanować urlop 2023, piszemy w dalszej części artykułu

Dni wolne od pracy w 2023 roku

W 2023 roku będziemy mieć – wliczając w to weekendy i święta – aż 115 dni wolnych od pracy, z czego 13 stanowią dni ustawowo wolne. Zgodnie z uchwaloną 18 stycznia 1951 r. ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami świątecznymi, ustawowo wolnymi od pracy są: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (święto ruchome), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki (święto ruchome), Boże Ciało (święto ruchome), Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie (25–26 grudnia). 

Jak wypadają święta 2023? Sprawdź poniżej. 

 • 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela);
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek);
 • 9 kwietnia – Niedziela Wielkanocna; 
 • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy (poniedziałek); 
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa); 
 • 28 maja – Zielone Świątki (niedziela);
 • 8 czerwca – Boże Ciało (czwartek);
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Matki Boskiej Zielnej (wtorek); 
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa); 
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota); 
 • 25 grudnia – Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (poniedziałek); 
 • 26 grudnia – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (wtorek). 

Przypomnijmy, że gdy święta ustawowo wolne od pracy wypadają w sobotę, to przysługuje nam za nie dodatkowy dzień wolnego. Nie dotyczy to niedziel, które z reguły są dniami wolnymi. „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – brzmi art. 130 § 2 Kodeksu pracy. 

Kalendarz 2023 / fot. Shutterstock

Kiedy zaplanować urlop w 2023 roku?

Rok 2023 pod względem tzw. długich weekendów zapowiada się niezwykle obiecująco. Na pierwszą okazję nie trzeba długo czekać, bo już na początku roku pojawi się szansa na dłuższy odpoczynek. Jednak najlepsze czeka na koniec. Oto szczegóły: 

 1. [5–8 stycznia 2023; jeden dzień urlopu] Jeśli weźmiemy wolne w czwartek, 5 stycznia (6 stycznia to Trzech Króli) czekają nas cztery dni wolnego.  
 2. [29 kwietnia – 7 maja 2023; trzy dni urlopu] Weź wolne 2, 4 i 5 maja, a twoja majówka potrwa nawet 9 dni. 
 3. [8 –11 czerwca 2023; jeden dzień urlopu] Wystarczy wystąpić o urlop w piątek, 9 czerwca, tuż po Bożym Ciele, by ponownie odpoczywać przez cztery kolejne dni. 
 4. [12–15 sierpnia; jeden dzień urlopu] Urlop w poniedziałek poprzedzający Święto Wojska Polskiego wydłuży nasz weekend od czterech dni. 
 5. [1–5 listopada 2023; dwa dni urlopu] Święto Wszystkich Zmarłych w 2023 roku przypada w środę, warto zatem przemyśleć urlop 2 i 3 listopada, aby nasz weekend trwał nie dwa, a pięć dni. 
 6. [23 grudnia 2023 – 1 stycznia 2024; trzy dni urlopu]  Dla największych pracusiów oferta last minute – wolne 27, 28 i 29 grudnia (odpowiednio środa, czwartek i piątek) wydłuży świąteczno-noworoczną przerwę do 10 dni. 

Gdzie pojechać na wakacje w 2023 roku? 

Tradycyjnie pod koniec roku National Geographic prezentuje coroczną listę 25 miejsc ujętych w pięciu kategoriach – kultura, zrównoważony rozwój, natura, przygoda oraz rodzina – które warto odwiedzić w nadchodzących dwunastu miesiącach. Laureatów 2023 poznamy już 13 grudnia. Czy w zestawieniu ponownie znajdzie się miejsce dla propozycji z Polski? Przypomnijmy, że w gronie zwycięzców „BEST OF THE WORLD 2022 National Geographic” znalazła się Łódź. Z kolei w 2019 r. wyróżniono Puszczę Białowieską. 

Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Polsce i na świecie z „National Geographic Traveler” – zamów prenumeratę naszego magazynu już teraz: