Sporty ekstremalne: rodzaje

Sporty ekstremalne to taka grupa sportów, których uprawianie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji i wypadków. Nie istnieje konkretna, jedna definicja sportów ekstremalnych  0150 Słownik Języka Polskiego definiuje je jako sporty uprawiane w wyjątkowo trudnych warunkach. Swoje definicje mają także towarzystwa ubezpieczeniowe, które nieco inaczej traktują klientów ubezpieczających się, gdy ci uprawiają sporty o wysokim ryzyku. Wybierając ubezpieczenie, warto sprawdzić co ubezpieczyciel uznaje za sport podwyższonego ryzyka, co za sport ekstremalny i czy polisa uwzględnia wypadki w wyniku uprawiania tych sportów.

Nie istnieje także oficjalna lista sportów ekstremalnych. W roku 1997 ukazała się "Encyklopedia ekstremalnych sportów" Joe Tomlinson. Obejmuje ona kilkadziesiąt różnych dyscyplin sportowych, najczęściej uprawianych w trudnych warunkach przyrodniczych i wymagających wyjątkowej sprawności. ekstremalne sporty dzieli się najczęściej na grupy w oparciu o miejsce ich uprawiania. Jakie są sporty ekstremalne? Oto rodzaje sportów ekstremalnych.

 

Lądowe sporty ekstremalne

To głównie sporty motorowe i motocrossowe, ale też uprawiane w górach - wspinaczka, kolarstwo górskie, a także liczne niebezpieczne sporty zimowe (snowboarding, niektóre formy narciarstwa). Do tej grupy zalicza się wszystkie sporty, które nie wymagają odrywania się od ziemi lub zakładają jedynie odrywanie się od niej na chwilę i na niewielką wysokość. Oprócz popularnych i znanych sportów, w tej grupie znajduje się między innymi także speleologia (eksplorowanie jaskiń).

 

Ekstremalne sporty powietrzne

Do tej grupy zalicza się wspinaczkę wysokogórską, skałkową, skok na bungee, skoki ze spadochronem, paralotniarstwo i inne. Sporty te wymagają odrywania się od powierzchni ziemi na znaczne wysokości. Sporty ekstremalne powietrzne nie zawsze wymagają uprawień, choć aby uprawiać niektóre z nich, trzeba skończyć długi i wymagający kurs.

 

Ekstremalne sporty wodne

Dużą grupą, do której należy wiele popularnych sportów ekstremalnych są też sporty wodne - w wodzie lub na wodzie. Zalicza się tutaj między innymi windsurfing, nurkowanie, kajakarstwo górskie.  To także liczne odmiany sportów zakładających wykonywanie akrobacji i figur ponad powierzchnią wody lub na falach.

Na czym dokładnie polegają sporty ekstremalne? Przykłady mówią za siebie. Poniżej 5 ciekawych i bardzo niebezpiecznych przykładów, przedstawiających najbardziej ekstremalne sporty.