Warszawa słynie z wielu wyjątkowych miejsc, których nie można pominąć w trakcie wizyty nad Wisłą. Ważnym punktem na mapie stolicy Polski jest oczywiście zlokalizowany w samym centrum miasta Pałac Kultury i Nauki. Na terenie „Pekinu”, jak potocznie określany bywa drugi co do wielkości budynek w kraju, znajduje się wiele placówek edukacyjnych i kulturalnych, ze słynną Salą Kongresową na czele.  

Niestety, kultowa sala widowiskowa od 2014 roku wyłączona jest z użytku ze względu na przeciągający się latami remont. Jednak ku olbrzymiej radości mieszkańców, stołecznemu ratuszowi w końcu udało się rozstrzygnąć przetarg na dokończenie prac modernizacyjnych. Kiedy obiekt ponownie zostanie otwarty?  

Co się dzieje z Salą Kongresową?

To pytania od dłuższego czasu zdawali sobie mieszkańcy stolicy. Jesienią 2014 roku ogłoszono, że aula widowiska, która w przeszłości na swoich deskach gościła takie osobistości, jak Marlene Dietrich czy Mick Jagger, przejdzie gruntowny remont. Mające zakończyć się po trzech latach prace modernizacyjne przedłużają się w nieskończoność, a obiekt od niemal dekady jest zamknięty dla odwiedzających. 

Pierwsze problemy z dokończeniem remontu Sali Kongresowej pojawiły się w 2016 r. Zarząd PKiN był zmuszony rozwiązać umowę z firmą Mermaid, która miała przystosować aulę do wymogów przeciwpożarowych za ok. 40 mln złotych, ale ogłosiła upadłość. Kolejne lata nie przyniosły niczego dobrego. Pomimo zwiększenia budżetu, bezskutecznie próbowano wyłonić wykonawców, którzy podejmą się modernizacji.

Sala Kongresowa / Fot. Alessandro Vallainc/Getty Images

Kiedy zakończy się remont Sali Kongresowej? 

Przełom ws. modernizacji Sali Kongresowej nastąpił kilka dni temu. 8 września 2023 r. stołeczny ratusz poinformował o zakończonym przetargu, który wyłonił nowego wykonawcę. Za realizację wartej ponad 393 milionów zł inwestycji odpowiada konsorcjum Adamietz Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner). Według wstępnych zapowiedzi, prace ruszą jeszcze w tym roku. 

– Nowa Sala Kongresowa pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych – zaznacza warszawski ratusz.

Zakończenie przebudowy Sali Kongresowej planowane jest na przełomie 2026/2027 roku. Prace obejmą kompleksową modernizację Sali Kongresowej wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Jak czytamy na oficjalnej stronie Urzędu m.st. Warszawy, planowany jest montaż 2600 nowych foteli oraz wielu innych elementów wyposażania.

Ponadto zwiększona zostanie liczba toalet, również tych dla osób z niepełnosprawnościami. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Nie zapominano również o zabytkowych wnętrzach, które mają być wzbogacone o nowoczesne rozwiązania.

Przypomnijmy, że na przestrzeni lat Sala Kongresowa była świadkiem wielu wyjątkowych wydarzeń. W auli występowały największe gwiazdy muzyki, takie jak Elton John, Marlene Dietrich czy zespół The Rolling Stones. To także tutaj odbyło losowanie grup eliminacyjnych do EURO 2012, którego współgospodarzem była Polska. Z kolei w czasach PRL-u swoje zjazdy organizowała tutaj Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. 

Źródło: um.warszawa.pl.