Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Brama w Gorce” powstał z myślą o osobach lubiących aktywne spędzanie czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Obiekt otworzył swoje drzwi dla turystów po niespełna trzech latach od rozpoczęcia prac budowlanych, 30 kwietnia.Z miejsca stał się jedną z największych atrakcji Podhala. Przyciągnął w okresie majówkowym tłumy mieszkańców i turystów. 

Atrakcje Bramy w Gorce 

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Brama w Gorce” od momentu otwarcia robi prawdziwą furorę wśród polskich turystów. I trudno się temu dziwić, bowiem ścieżki w koronach drzew do tej pory nie były w naszym kraju zbyt popularne. Teraz, by odbyć „spacer w chmurach”, nie musimy podróżować do naszych sąsiadów z zachodu czy południa. Wystarczy zaplanować wyjazd na Podhale, gdzie zlokalizowany jest nowo powstały obiekt. 

Na odwiedzających czeka ścieżka edukacyjna o długości 1300 metrów, podzielona na trzy poziomy. Są to 40-metrowy tunel, ścieżka na poziomie gruntu i ścieżka na poziomie koron drzew. Wspaniałe widoki i zapierające dech w piersi krajobrazy podhalańskie można podziwiać z najdłuższej w Polsce galerii widokowej oraz dwóch wież na wysokości 17 i 35 metrów. 

Brama w Gorce / Fot. Jakub Jan Porzycki/Anadolu Agency via Getty Images

Turyści mogą skorzystać także z pawilonu edukacyjnego, poświęconego lokalnej przyrodzie i kulturze. Z kolei dla najmłodszych gości przygotowano leśny plac zbaw z licznymi figurkami zwierząt i domkiem na drzewie. Po całym dniu pełnym radości i wspaniałej zabawy, rodziny z dziećmi mogą udać się do jednej z trzech kawiarni na terenie obiektu. 

– Zarówno ścieżkę, jak i pawilon edukacyjny czy punkty gastronomiczne z łatwością odwiedzą seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi. Kolejnym priorytetem było bezpieczeństwo odwiedzających. Śmiało możemy powiedzieć, że Brama w Gorce jest najbezpieczniejszym tego typu obiektem w Europie – zaznacza Marcin Kolasa, prezes spółki Brama w Gorce, cytowany przez oficjalną stronę obiektu. 

Jak dojechać do Bramy w Gorce?

Brama w Gorce położona jest w gorczańskich lasach, między Nowym Targiem a Waksmundem. Podróżni poruszający się autem do dyspozycji mają dwa parkingi – w Waksmundzie (opłata 20 złotych) i pod Długą Polaną w Nowym Targu.

Z pierwszego z nich, oddalonego o 4 kilometry od miejsca docelowego, kursują busy ośmioosobowe oraz kolejki turystyczne „Ciuchcia” (koszt biletu to 10 zł), dowożące turystów do Bramy w Gorce. Natomiast z parkingu pod Długą Polaną, w okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego, zwiedzający dostaną bez problemu pieszo. Odległość to zaledwie 1,5 km. 

Brama w Gorce – cennik

Ile kosztuje bilet do Bramy w Gorce? Osoba dorosła za wejście na teren obiektu musi zapłacić 65 złotych. Cena biletu ulgowego, z którego skorzystać mogą – za wcześniejszym ukazaniem odpowiednich dokumentów – dzieci od 3. do 14. roku życia, a także seniorzy powyżej 65 lat oraz niepełnosprawni, wynosi 50 zł. 

Obiekt przygotował także kilka korzystnych cenowo ofert dla rodzin dziećmi. Bilet rodzinny 2+1 (dwie osoby dorosłe i dziecko do 14 lat) kosztuje 140 złotych. 40 zł więcej zapłacą rodzice z dwojgiem dzieci. Dopłata za każde kolejne dziecko również wynosi 40 zł.

Dodajmy, że dzieciom do 3. roku życia przysługuje darmowe wejście. Mieszkańcy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego mogą skorzystać z Biletu Podhalańskiego, którego cena wynosi 40 złotych. 

Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup liczących maksymalnie 30 osób to koszt w granicach 200 złotych. Do ceny należy doliczyć także bilety dla każdego z uczestników – 50 zł (normalny) lub 45 zł (ulgowy). 

Brama w Gorce / Fot. Jakub Jan Porzycki/Anadolu Agency via Getty Images

Godziny otwarcia Bramy w Gorce

Brama w Gorce otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00. Warto jednak wspomnieć, że ostatnie grupy turystów zostają wpuszczone na 60 minut przed zamknięciem, czyli o godz. 17:00

Źródło: bramawgorce.com

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie