Do niedawna PKiN był najwyższym budynkiem w stolicy. To zmieniło się jednak w trakcie budowy biurowca Varso. W miniony weekend budynek osiągnął docelową wysokość, czyli 310 metrów. Tym samym "przerósł" Pałac Kultury i Nauki o 73 metry.

 

Najwyższy nie tylko w Warszawie

Kompleks biurowców Varso powstaje na warszawskim Śródmieściu, na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Ta okolica już od kilku lat staje się nowym centrum biznesowym w stolicy. Na pograniczu Woli i Śródmieścia buduje się obecnie kilka wieżowców przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż powierzchni biurowych. 

Architekci od początku planowali, że Varso będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. W fazie projektów tytuł należał do charakterystycznego wieżowca The Shard w Londynie (309,6 m). Po brexicie pierwsze miejsce zajął Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem (300 m). Warszawski kompleks biurowców będzie składał się z trzech budynków: mierzącej 230 metrów wieży głównej wraz iglicą oraz dwóch wieżowców o wysokości 90 i 81 m. 

Całkowita powierzchnia budynków to ok. 140 tys. m2, z czego 7 tys. m2 będzie służyć lokalom handlowo-usługowym. Na 46. piętrze ma być czynna restauracja, a jeszcze wyżej, na wysokości 230 metrów, powstanie taras z widokiem na panoramę Warszawy. Atrakcja będzie ogólnodostępna odpłatnie. Inwestor kompleksu przewidział również ponad 1100 miejsc parkingowych dla samochodów, 750 dla rowerów i 80 dla motocykli.

 

Słynne wysokościowce na świecie

Wieżowce na dobre wpisały się już w typową panoramę zachodnich miast. Na arenie europejskiej prym wiedzie Rosja. W gronie dziesięciu najwyższych budynków w Europie znalazło się aż sześć drapaczy chmur z Moskwy. Pierwsze miejsce należy do Łachta Centr w Petersburgu. Całkowita wysokość obiektu to 462 m. Najwyższe budynki świata stoją jednak w Azji. Podium od kilku lat niezmiennie należy do Burdż Chalifa w Dubaju (828 m), Shanghai Tower (632 m) oraz Abradż al-Bajt (601) - kompleksu hotelowego w Mekce.

W Warszawie buduje się obecnie kilkanaście wysokościowców. Większość z nich powstaje w Śródmieściu i na Woli. Pod względem wymiarów żaden nie może jednak porównywać się z kompleksem biurowców Varso. Nowy najwyższy budynek w Unii Europejskiej ma być oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.