O tym, że Polska to jeden z najchętniej obieranych kierunków przez zagranicznych turystów świadczą nie tylko coroczne dane, ale i liczne publikacje w światowych mediach. Nasz kraj doceniony został już m.in. przez amerykańską stację CNN oraz popularne dzienniki „The Sun”, „The Jerusalem Post” czy „The Guardian”. 

W ostatnim czasie szeroki echem odbiła się wizyta dziennikarza chorwackiej telewizji N1 we Wrocławiu. Robert Daczeszin był na tyle zachwycony stolicą Dolnego Śląska, że uznał ją za „jedno z najpiękniejszych miast w Europie”

– Każdy, kto chce znaleźć się we wciąż nie do końca odkrytym miejscu w Europie, oferującym przepiękną architekturę, przystępne ceny, pyszne jedzenie i wiele ciekawostek, musi odwiedzić położony na południu Polski Wrocław. (...) Wrocław ma aż 12 rzek i dopływów, 21 wysp i ponad 300 mostów, a dzięki przyjemnej atmosferze i przystępnym cenom jest jednym z ulubionych miast do życia w Polsce, a może i nawet w regionie – czytamy na stronie n1info.hr. 

„Mniej znany cud natury”

Miastem, który szczególnie upodobali sobie obcokrajowcy, jak i zagraniczne media, jest Kraków. Dawna stolica Polski co i rusz trafia na nagłówki światowych portali internetowych. W ostatnim czasie o drugim co do wielkości polskim mieście, a konkretnie atrakcjach w jego pobliżu, napisał serwis euronews.travel.

Dziennikarze postanowili przedstawić turystom alternatywę na jednodniową wycieczkę z Krakowa. Wybór zazwyczaj pada na Zakopane albo Oświęcim. Euronews na jesienny wypad poza miasto proponuje oddalony o zaledwie 40 minut drogi od stolicy Małopolski „mniej znany cud natury”, czyli Ojcowski Park Narodowy

– Miłośnicy przyrody często wybierają się do Zakopanego. To pełne turystów miasto najlepiej zwiedzać podczas wycieczki z minimum jednym noclegiem, ponieważ jest ono oddalone o dwie godziny jazdy samochodem od Krakowa. Jeśli brakuje ci czasu, wybierz położony dużo bliżej Ojcowski Park Narodowy – czytamy. 

Ojcowski Park Narodowy (Fot. sanzios / Shutterstock)

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy tego typu obiekt w kraju. Najmniejszy nie oznacza mało interesujący. Na odwiedzających czeka tu masa cennych zabytków i pomników przyrody.

Sercem OPN jest Ojców, niewielka wieś położona na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W jej pobliżu, jak głoszą legendy, znajduje się Grota Łokietka, gdzie ojciec Kazimierza Wielkiego miał przez sześć tygodni ukrywać się przed królem czeskim Wacławem II, z którym toczył spór o tron Polski. 

Dziennikarze Euronews zaznaczają, że w trakcie wizyty w najmniejszym parku narodowym Polski zobaczymy zarówno wapienne klify, jak i wąwozy oraz ponad 400 jaskiń. Dodają ponadto, że na miejsce bez problemu dojedziemy autobusem za mniej 20 złotych lub taksówką (koszt taryfy oscyluje granicach 75–130 zł). 

Małopolska chętnie odwiedzanym regionem przez turystów

W 2022 r. Małopolskę odwiedziło blisko 17 milionów turystów, czyli o 27% więcej niż rok wcześniej i niewiele ponad 5% mniej niż w rekordowym 2019, gdy region był celem podróży dla 17,8 mln osób. 

– Całościowo, ruch turystyczny w Małopolsce w roku 2022 osiągnął wielkość 16,9 mln osób. Jest to wynik o zaledwie 5,2 proc. mniejszy od – dotychczas rekordowego – roku 2019, a więc jeszcze czasu przedpandemicznego. Przypomnijmy, że w tamtym roku Małopolskę odwiedziło 17,8 mln osób – podkreśla Iwona Gibas, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego.

W minionym roku Małopolskę – oprócz Małopolan – najczęściej odwiedzali mieszkańcy Śląska i Mazowsza. Z kolei spośród zagranicznych turystów prym wiedli Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi. 

Źródło: euronews.travel, malopolska.pl

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.