Historia Wrocławia

Wrocław ma długą i złożoną historię. Osadnictwo na tym obszarze występowało już we wczesnym średniowieczu. W X wieku n.e. Wrocław był pod panowaniem Piastów, stając się jednym z ważniejszych miast kształtującej się państwowości polskiej. Zwracał na to uwagę już Gall Anonim, który w XI-wiecznej kronice odnotował, iż Wrocław jest jednym z głównych ośrodków Królestwa Polskiego.

W kolejnych stuleciach Wrocław umacniał swoją pozycję na mapie Europy. Miasto wielokrotnie wędrowało z rąk do rąk, znajdując się pod panowaniem Królestwa Czech, monarchii Habsburgów i Niemiec. Po drugiej wojnie światowej Wrocław znalazł się w granicach Polski. Od tamtej pory miasto systematycznie rozwijało się na polu kulturalnym i gospodarczym. 

Obecnie Wrocław liczy ok. 640 tysięcy ludzi i zajmuje powierzchnię 292 km kwadratowych. Jest stolicą województwa dolnośląskiego i czwartym co do wielkości miastem w Polsce.

 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Dzięki bogatej historii oraz rozwojowi społeczno-gospodarczemu ostatnich dekad, Wrocław należy do najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Informacje o Wrocławiu i ciekawych miejscach, które można tam zobaczyć, cieszą się dużą popularnością. 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Istnieje przynajmniej kilka miejsc, które powinny znaleźć się na liście każdego turysty, który pierwszy raz trafi do tego miasta:

  • Ostrów Tumski: najstarsza, a przez to bardzo klimatyczna część Wrocławia, pełna miejsc o bogatej historii. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się tam  Archikatedra św. Jana Chrzciciela - gotycki kościół przy Placu Katedralnym. W obrębie Ostrowa Tumskiego znajduje się także wspaniały Ogród Botaniczny UW,
  • Rynek Miasta: jeden z największych rynków staromiejskich Europy i jeden z największym w Polsce, z setkami zabytkowych kamienic robi ogromne wrażenie. Na osobną wzmiankę zasługuje także gotycki Stary Ratusz, wzniesiony w okresie późnego średniowiecza,
  • Uniwersytet Wrocławski: szczególnie interesującym zabytkiem jest pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku barokowy budynek główny. Zainteresowanie turystów wzbudzają zwłaszcza Oratorium Muzyczne oraz Aula Leopoldina,
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu: godne odnotowania są zbiory obejmujące malarstwo i rzeźbę. Obecnie w Muzeum mieści się ponad 200 tysięcy obiektów. Oddziałem tego Muzeum jest tzw. Panorama Racławicka, eksponująca słynny obraz "Bitwa pod Racławicami" z końca XIX wieku. 

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje Wrocław. Co warto zobaczyć w trakcie krótkiego pobytu, na przykład w trakcie weekendu? Możliwości jest bardzo wiele. Poznaj niektóre z nich.

 

Wrocław: atrakcje na weekend

Oprócz wspomnianych już atrakcji turystycznych - najczęściej związanych z historią miasta - Wrocław oferuje także inne formy spędzania wolnego czasu i zwiedzania stolicy Dolnego Śląska.

Niewątpliwie warto zobaczyć Halę Stulecia - jeden z symboli miasta, w 2006 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Osoby zainteresowane przyrodą mogą zatrzymać się na dłuższą chwilę w Ogrodzie Japońskim albo w miejscowym zoo. Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się też Afrykarium. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie dla miłośników przyrody oferuje Wrocław. Popularnością wśród turystów cieszy się także Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Te wszystkie miejsca - obok Ogrodu Botanicznego - powinny znaleźć się w centrum zainteresowania wszystkich osób pragnących na moment odetchnąć od zgiełku miasta. 

W centrum Wrocławia znajduje się tzw. Dzielnica Czterech Wyznań. Na niewielkim obszarze trafić tu można na kościół katolicki, prawosławny sobór, synagogę oraz kościół ewangelicko-augsburski. Miejsca te świadczą o tym, iż mimo różnicy wyznań, można prowadzić wspólne życie oparte na szacunku do drugiego człowieka.

Wrocław uchodzi też za tzw. miasto krasnali - na wrocławskich ulicach często można natknąć się na rzeźby małych ludzików, których wizerunki były pierwotnie wykorzystywane do walki z systemem komunistycznym. Obecnie krasnale znajdują się w różnych zakątkach miasta i budzą żywe zainteresowanie turystów - zwłaszcza tych najmłodszych.

 

Mało znane miejsca we Wrocławiu

We Wrocławiu każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo ciekawych chwil spędzą tutaj zarówno miłośnicy historii, sztuki, jak i przyrody czy nowych technologii. Wrocław to jednak nie tylko miejsce słynnych zabytków i powszechnie znanych miejsc kultury. W mieście można natrafić także na sporo atrakcji, które choć nie cieszą się tak oczywistym zainteresowaniem, to potrafią wzbudzać ciekawość turystów.

W tym kontekście można wspomnieć na przykład o muralach w dzielnicy Nadodrze. Ogromne malowidła potrafią wzbudzać zainteresowanie ludzi z całego świata. Dziesiątki murali to niewątpliwie jedna z najciekawszych, choć mniej znanych atrakcji Wrocławia.

Niemal każdy, kto trafia do Wrocławia, zwraca uwagę na mosty. Miasto słynie z ogromnej ilości mostów, ustępując pod tym względem nielicznym miejscom w Europie, jak np. Wenecja, Hamburg czy Amsterdam. Jednym z najsłynniejszych mostów we Wrocławiu jest wiszący most Grunwaldzki.

Godne uwagi we Wrocławiu są także liczne pomniki, które były przez lata wznoszone ku upamiętnieniu zasłużonych, choć nie zawsze znanych postaci. Wystarczy wspomnieć np. o pomniku Dietricha Bonhoeffera - ewangelickiego pastora, który w czasach drugiej wojny światowej prowadził działalność antynazistowską, za co został rozstrzelany w 1945 roku.

 

Ciekawostki o Wrocławiu

Wrocław jest miastem, na temat którego istnieje wiele ciekawostek. Oto niektóre z nich:

  • w mieście znajduje się najwyższy mieszkalny budynek w Polsce - tzw. Sky Tower,
  • w 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury,
  • Piwnica Świdnicka - zlokalizowana w piwnicach Starego Ratusza - była najdłużej działającą (w sposób nieprzerwany) restauracją w Europie,
  • w trakcie II wojny światowej miasto poniosło olbrzymie straty - wskutek działań wojennych zniszczeniu uległo prawie 2/3 miasta.